AYFER ARSLAN

AYFER ARSLAN

Finans Caddesi

ayfer.arslan@inbusiness.com.tr
05.05.2024 | Pazar

Bankalar teknoloji fabrikası gibi çalışıyor

Dijitalleşme, bankacılık sektörünü de hızla dönüştürüyor. Sektör, geleceğin bankacılığına hazırlanmak için bir yandan fintek’ler ile iş birliğine yönelirken bir yandan da kendi fintek şirketlerini kurarak adeta teknoloji fabrikası gibi çalışıyor.

Dijitalleşme yatırımlarının hız- lanmasıyla birlikte gelenek- sel bankacılık anlayışı da kökünden değişiyor. Eskiden sadece şube, çağrı merkezi, ATM ve internet bankacılığı ile sınırlı olan sektörün oyun alanı, gelişen yeni finansal teknolojiler ile daha da genişledi. Zaman ve mekan bağımsız bir şekilde, fiziki olarak banka şubesine gitmeden akıllı telefon veya diğer mobil kanallardan da bankacılık işlemlerini gerçekleştirmek mümkün.

Tabii gelişen yeni teknolojiler ile oyun alanı genişlerken, rekabet de artıyor. Bankacılık Düzenleme ve Denetleme Kurumu'nun (BDDK) 'Açık Bankacılık, 'Servis Bankacılığı' ve 'Dijital Bankacılık' gibi yeni düzenlemeleriyle finansal teknoloji (fintek) ekosistemi hızla büyürken, finans dışında perakende ve telekom gibi çok farklı alanlardan da yeni oyuncular sektöre katılıyor. Bankalar da rekabette geri kalmamak için haliyle teknoloji alanındaki yatırımlara ağırlık veriyor. Aslında; sektör uzun yıllardır teknoloji ile iç içe ama şimdi bir adım ötesine geçerek finans deneyimlerini ve bilgi birikimlerini, teknoloji ile birleştirerek geleceğin bankacılığına hazırla- nıyor. Bazı bankalar fintek şirketleri ile iş birliği yaparken, kendi finansal teknoloji şirketini kuran bankaların sayısı da her geçen gün artıyor.

İkisi bir arada

Denizbank, Temmuz 2021 tarihinde Türkiye'deki girişimcilik ekosistemine destek sağlamak üzere, Intertech'in iştiraki olarak, yeni fintek şirketi Neohub'u hayata geçirdi. İş Bankası finansal teknolojiler alanında faaliyetlerini sürdüren Moka'yı satın aldı. Yapı Kredi 25 milyon lira sermayeli Yapı Kredi Finansal Teknolojiler A.Ş.'yi kurarken, ING Türkiye'nin iştiraki ING Teknoloji de 1 Mayıs 2023 itibarıyla faaliyetlerine başladı.

Garanti BBVA da 1999 yılında Garanti BBVA Ödeme Sistemleri ile başladığı finansal teknoloji yolculuğuna, Garanti BBVA Finansal Teknolojiler adlı fintek şirketinin ardından yeni ödeme kuruluşu TAMİ ile devam ediyor. Garanti Ödeme ve Elektronik Para Hizmetleri A.Ş. için TCMB'den 15 Şubat 2024 tarihi itibarıyla lisans alan banka, tamamen dijital bir ödeme deneyimi sunmayı hedefliyor. Böylece sektör, bankacılık ve teknolojinin birleştiği 'BankTek' olarak adlandırabileceğimiz bir modele doğru hızla evrilirken adeta teknoloji fabrikası gibi çalışıyor.

Temiz enerjiye destek

İklim krizi ile mücadelede finans sektörü kritik bir role sahip. Çünkü Türkiye'nin de imzacısı olduğu uluslararası anlaşmalara uyum sağlamak ve 2050'ye kadar '0 karbon' hedefine ulaşabilmek için dünya genelinde trilyonlarca dolarlık yatırım yapılması gerekiyor. Bir başka ifadeyle; tüm ekonomik süreçlerin karbonsuzlaşması, yani 'yeşillendirilmesi' için sanayicilerin ciddi bir finansmana ihtiyaç var. Bankalar da çevreci projelere yönelik kredi desteği ile bu ihtiyacı karşılama gayretinde. Rakamsal verilere baktığımızda da sürdürülebilir finansmana ayrılan kaynakların her geçen gün arttığını görüyoruz. Türkiye Bankalar Birliği'nin (TBB) 'Proje Finansmanı Kredileri' verilerine göre, Aralık 2023 dönemi itibarıyla 1 trilyon 499 milyar liralık proje finansmanı kredisinin yüzde 39'u altyapı, yüzde 34'ü enerji, yüzde 11'i ticari gayrimenkul sektörüne kullandırılmış. Yenilenebilir enerjinin, enerji kredileri içindeki payı ise yüzde 61'e ulaşmış.

Hedef, globale açılmak

Bankalar ardı ardına finansal teknoloji şirketi kursun, girişimciler tarafından kurulan fintekler de hızlı büyüme performanslarıyla finans sektörünün adeta parlayan yıldızı haline geldi. Öyle ki artık onlara Türkiye sınırları da dar gelmeye başladı. Yurt içindeki bilgi birikimi ve deneyimlerini yurt dışına taşımayı hedefleyen şirketlere her geçen gün yenileri ekleniyor. Ödüyo Finansal Teknolojiler şirketi de bunlardan biri. KOBİ'lere sanal POS hizmeti veren şirket, 20 bankayı tek ekranda birleştiriyor ve işletmelerin hem müşterilerinden hem de bayilerinden tahsilatlarını 7/24, hızlı ve güvenli bir şekilde yapabilmesini sağlıyor.

Geçen yıl 824 bin adet işlem karşılığında yaklaşık 14 milyar liralık kredi kartıyla tahsilata aracılık ettiklerini söyleyen Ödüyo Finansal Teknolojiler Genel Müdürü Erman Yapıcı bu yıl yüzde 100'ün üzerinde büyümeyi hedefliyor. Üstelik sadece Türkiye'de değil, yurt içindeki büyüme performansını yurt dışına taşıma konusunda da kararlı. 2023'de Londra'da ofis açan şirket, Dubai, Katar, Azerbaycan ve Özbekistan gibi ülkelerde de pazar ve yatırımcı arayışları içerisinde. Yapıcı, "İngiltere yapılanmamızla Ödüyo'ya olan ilgi bizi yurt dışındaki diğer pazarlarda da hızlı aksiyon alma konusunda motive ediyor" diyor.

Trafikte serbest tarife şart

Zorunlu trafik sigortalarında 2017 yılından beri yürürlükte olan tavan fiyat uygulaması ve oto branşındaki prim artışları son yıllarda sektörün gündemindeki en önemli konulardan biri. Uzun bir aranın ardından sigorta basını ile bir araya gelen Türkiye Sigorta Birliği (TSB) Başkanı Uğur Gülen ve yönetim kurulu üyelerine göre, araç ve yedek parça maliyetlerinden asgari ücrete kadar ilgili her kalemde yaşanan fiyat artışı, primleri önemli ölçüde etkiliyor.

Sigorta sektörü olarak primleri belli düzeyde tutmayı dert edindiklerini söyleyen Gülen, "Sağlık sigortalarıyla ilgili alternatif sağlık hizmet kuruluşlarının (üniversite hastaneleri) anlaşmalara dahil edilmesi, motor branşında ise yerli yedek parça kullanımının artırılması, hasar ödemelerinin hızlandırılması gibi birçok alanda çözüm arayışlarımızı sürdürüyoruz" diyor. Gülen, trafik gibi zorunlu sigortaların ise mutlaka ayrı değerlendirilmesi gerektiğini düşünüyor. Gülen'e göre, trafik sigortaları için serbest tarife olmazsa olmaz. Serbest tarifeye geçiş ile sektörde rekabet artacak. Rekabet arttıkça vatandaşlar daha uygun fiyatlı trafik sigortalarına erişebilecek. Sigorta şirketleri de risk profiline göre fiyatlandırma yapabilecek. Böylece riskli sürücüler daha yüksek prim öderken, dikkatli ve güvenli sürücüler daha düşük primlerden yararlanabilecek.

BİZE ULAŞIN