Yardımlar çığ gibi büyüyor, liste kabarıyor

01:30 - 15.02.2023, Çarşamba

Türk iş dünyasının gönüllü neferleri depremzedeler için tek yürek, tek vücut oldu. Bölgeye yapılan milyarlarca liralık nakdi yardımın haricinde binlerce TIR dolusu malzeme de deprem bölgesine ulaştı. Türk şirketlerinin pek çoğunun çalışanları ise büyük bir özveriyle sahada dur durak dinlemeden yaraları sarmakla meşgul.

Türkiye yaralarını sarıyor. Kahramanmaraş merkezli büyük deprem felaketinin ardından hemen her sektörden yüzlerce şirket bölge için tüm imkanlarını seferber etti. Türk iş dünyasının gönüllü neferlerinin kimi milyarlarca liralık nakdi yardımda bulunurken kimi ise, her türlü malzemeyle dolu binlerce TIR'ı bölgeye sevk etti. Diğer yandan bu şirketlerde çalışan ve sayıları on binleri aşan gönüllü yardım ordusu da depremin ilk anından beri sahada büyük bir özveriyle görev yapıyor.

İşte INBUSINESS'a ulaşan alfabetik son liste:

ABBOTT: Afet bölgesindeki ihtiyaçları karşılamak ve yardım çalışmalarına katkı sağlamak üzere 1,5 milyon dolarlık hibe ve ürün bağışı sağlıyor. Sürecin başından itibaren yerel ve global kamu ve sivil kuruluşlarla iş birliği içerisinde hareket ediyor. Depremden etkilenenlere yardımcı olmak ve sağlık ürünlerinin kesintisiz tedarikini sağlamaya devam etmek için çalışmalarını sürdürüyor.

AKBANK: İlk günden itibaren yardım seferberliğini sürdüren Akbank, deprem bölgesinde kalıcı çözümlerin hayata geçmesi için yaptığı 650 milyon TL katkıya ek olarak, afet bölgesindeki müşterileri için 10 milyar TL değerinde bir finansman desteği sunuyor. Bölgede ısınma, barınma, gıda ve giyinme gibi temel ihtiyaçların karşılanması için çalışan Akbank, aynı zamanda deprem bölgesinde kalıcı çözümlerin hayata geçmesi için 650 milyon TL'lik destekte bulundu. Banka, bölgedeki finansal ihtiyaçlar doğrultusunda aldığı önlemlere ilave olarak, depremden etkilenen müşterilerine 10 milyar TL'lik finansman desteği sağlıyor. Akbank'ın açıkladığı finansal destek paketi kredi ve kredi kartı borç erteleme, ücretsiz işlemler, bağış ödemelerinde taksitlendirme gibi birçok finansal kolaylığı içeriyor. Akbank, bankacılık ihtiyaçları için hayata geçirdiği finansal kolaylıkların yanı sıra, barınma, ısınma ve beslenme gibi öncelikli ihtiyaçlar için de ilgili kurumların koordinasyonuyla yaşam konteyneri, jeneratör, ısıtıcı, yatak, battaniye, erzak gibi malzemeleri bölgeye sevk etti. Bu süreçte Akbank çalışanlarının gönüllü destekleriyle hazırlanan yardım paketlerini de bölgedeki depremzedelerle buluşturdu.

AKFEN HOLDİNG: Bölgelerdeki arama-kurtarma çalışmalarında kullanılması ve ihtiyaçların teminine yönelik AFAD'a 10 milyon TL'lik bağış gerçekleştirdi. Şirket, ilk 10 saat içerisinde "El Ele Birlikteyiz" adını verdiği organizasyon üzerinden Hatay'ın tüm ilçe ve bunlara bağlı köylerine odaklandı. Akfen Holding ile çalışanlarının yardımlarını içeren tırlarla bölgeye ulaşan destekler İskenderun'daki merkezde daha küçük araçlara ayrıştırıldı. Kamu kurum ve kuruluşları bilgilendirilerek, ihtiyacı olan aileler belirlendi ve bunlara yönelik yardımlar elden dağıtıldı. Bir haftada 47 bin kişiye sıcak yemek ve kumanya, 110 bin kişiye ise gıda ve temel ihtiyaç maddesi ile hijyen malzemesi dağıtımı gerçekleştirildi. Arama kurtarma faaliyetlerine katılmak üzere Kahramanmaraş'a giden Akfen Holding'in kurucusu olduğu TİKAV'ın 4 gönüllüsü, buradaki arama-kurtarma çalışmalarında 16 kişinin enkazdan canlı çıkartılmasına yardımcı oldu. Dil yeterliliği olan TİKAV bursiyeri 10 öğrenci, Kahramanmaraş Devlet Hastanesi ve Eğitim Araştırma Hastanesi'ne yurt dışından gelen doktor ve arama kurtarma ekiplerinin iletişimini kurmak üzere buraya giderek çeviri desteği sağladı. Akfen GYO, Accor tarafından işletilen otelleri Gaziantep Novotel, Gaziantep Ibis ve Adana başta olmak üzere Türkiye'nin dört bir yanındaki otellerde depremzedelere ücretsiz konaklama sağladı. Deprem bölgesine ayrıca 5 konteyner ve her biri 98 metrekarelik 5 çadır gönderildi. Akfen GYO ayrıca GYODER tarafından Antakya'da kurulacak konteyner köyü için derneğe 1 milyon TL'lik yardım gerçekleştirdi. Öte yandan Akfen Yenilenebilir Enerji şirketi tarafından deprem bölgesine gıda, temel ihtiyaç ve hijyen malzemelerinin yanı sıra Ankara Etlik Şehir Hastanesi'nde enkazdan kurtarılan 0-6 yaş grubu 16 çocuk için; ihtiyaç malzemeleri sağlandı. Akfen Çevre ve Su şirketi tarafından da Kahramanmaraş Afşin Tanır Köyü'ne konteyner gönderilirken, 2 adet tuvaletli konteyner siparişi de verildi. Akfen Holding'in ortakları arasında bulunduğu Acacia Maden İşletmeleri'nde çalışan personel, Kahramanmaraş'ta arama kurtarma faaliyetlerine katılıyor. Sayıları 53 kişiye ulaşan madenciler,, şu ana kadar 1'i çocuk 9 kişiyi enkaz altından sağ olarak kurtarıp, sağlık kuruşlarına sevk etti.
Şirket ayrıca deprem bölgesine gıda, temel ihtiyaç ve hijyen malzemelerinin yanı sıra otobüs, lowbet, ekskavatör, mobil vinç, JCB, transit kamyonet, acil kurtarma aracı, mazot tankeri ve jeneratör ile 2 adet pick-up gönderdi. 100 adet çadır da imal edilmesinin ardından bölgeye ulaştırılacak. İDO'ya ait Adnan Menderes Hızlı Feribotu, İDO mürettebatı, 18 BELTUR ve AKOM personeli ile AFAD yardımlarını deprem bölgesine ulaştırmak üzere yola çıktı. Mersin Uluslararası Limanı ilk etapta Hatay Kırıkhan'a gıda, temel ihtiyaç ve hijyen malzemelerinin yanı sıra 200 çadır, ve iş makinesi desteği sağladı. Askeri gemilerle Mersin Limanı'na getirilen yaralılara hızlı müdahale için, kılavuzluk, römorkaj hizmeti sunulurken, tedavilerinde öncelik sağlanıyor. Ayrıca 2 adet 2+1 konteyner deprem bölgesine gönderilirken, 100 adet 4x6 ve 100 adet 4x4 çadır ve soba tedariği için çalışmalara başlandı.

AKKÖK HOLDİNG: Akkök Holding ve grup şirketleri tarafından bugüne kadar gerçekleştirilen yardım faaliyetleri şöyle: Aksa Akrilik ve DowAksa çalışanlarından oluşan 13 kişilik arama kurtarma ekibi, kurtarma çalışmalarına destek verdi. Aksa, Akkim Kimya ve DowAksa, inşaat ekipmanı ve iş kıyafetlerini bölgeye ulaştırdı. Ayrıca, akrilik battaniye, çadır, projektör, jeneratör, soba, maske, giysi ve gerekli temizlik malzemelerini bölgeye iletti. Akcoat ise yakacak odun, temiz su, süt, bebek maması ve kışlık kıyafet ile çocuklar ve kadınlar için hijyen ürünleri desteğinde bulundu. Akenerji, jeneratör, konteyner, temel yaşam ve hijyen malzemeleri, çadır, içme suyu, giyecek ve yiyeceklerin bulunduğu çeşitli malzeme ve teçhizat desteğinde bulunup, nakdi yardımlar gerçekleştirdi. SEDAŞ'ın 36 kişiden oluşan teknik donanımlı destek ekibi ve 10 adet jeneratörün de yer aldığı 4 tır ve 15 aracı ile Hatay ve Adıyaman'a ulaştırmanın yanı sıra, AFAD iş birliği ile ayni yardımlarını da Kahramanmaraş ve diğer bölgelere ulaştırmaya devam ediyor. Sepaş Enerji ise yaptığı nakdi yardımların yanı sıra kıyafet yardımlarına devam ediyor. Akiş GYO, AFAD'a yaptığı nakdi yardımın yanı sıra GYODER'İN çadır, yatak ve battaniye gibi temel eşyaların bulunduğu konteyner, WC / duş ünitesi ve ekmek üretim ünitesi bulunan yardım planlamasına katkı sağladı. Aynı zamanda, AYD'nin hizmet verdiği aşevleri ile ihtiyaç olan diğer bölgelerde de aşevleri kurulmasının sağlanması için bağışta bulundu. Epsilon'dan 10 kişilik bir ekip AFAD ile koordine olarak arama kurtarma faaliyetlerine destek olmak amacıyla Kahramanmaraş merkezde görev aldı. Ak-Pa ise deprem bölgesinde kullanılmak üzere panel konteyner ev desteğinde bulundu.

AMAZON TÜRKİYE: Amazon Türkiye'nin bağışladığı yardım ve ihtiyaç malzemelerini taşıyan ilk tırlar, depremin ilk günlerinde Kızılay'ın Hatay ve Malatya depolarına ulaştı. Ticaret Bakanlığı'nın başlattığı Deprem Yardımlaşma Seferberliğine de ilk günden beri destek veren şirket ayrıca müşterilerinin bireysel yardımlarını, AFAD ve Kızılay koordinatörlüğünde hızla bölgeye ulaştırıyor. Amazon müşterileri aynı zamanda yardım çalışmalarına destek olmak için amazon.com.tr üzerinden, tüm geliri doğrudan STK'lara aktarılan dijital bağış kartları da satın alabiliyor. Amazon bölgedeki değişen ihtiyaçları anlamak ve daha fazla sevkiyat organize etmek adına resmi kurumlar ve bölgedeki aktif STK'larla yakın temas halinde. Sağladığı yardım malzemeleri ve lojistik desteğin yanında Amazon; Türk Kızılay, AKUT, AHBAP, Dünya Gıda Programı (World Food Program), Save the Children, Birleşik Arap Emirlikleri Kızılay ve UNICEF'e ilk aşamada toplam 600,000 dolar tutarında nakdi yardım yaptı. Tüm bunların yanında, ABD, Birleşik Krallık, İtalya, İspanya, Kanada, Hindistan, İsveç, Fransa, Almanya, Hollanda, Birleşik Arap Emirlikleri, Japonya, Polonya, Singapur ve Avustralya sitelerinde, Amazon müşterilerinin Kızılay ve Save the Children gibi STK'lara nakdi yardım yapmasını kolaylaştıran bağış kampanyaları başlatıldı. Öte yandan Amazon Web Services (AWS), ilk andan itibaren teknik uzmanları aracılığıyla ilgili kuruluş ve STK'lara gönüllü teknik destek sağlıyor. AWS platformu ve AWS Türkiye, teknik destek gücünü afet kapsamında hızlı çözümler oluşturulması için de seferber etti.

ANADOLU BANK: Afetin ilk gününde Olağanüstü Durum Komitesi liderliğinde Kriz Masası kurularak bölgelerde yer alan tüm Anadolubank çalışanlarına hızlıca ulaşılarak kendilerinin ve ailelerinin güvenli şekilde konaklamaları sağlandı, nakdi destek verildi. Bölgeye uyku tulumu, ilaç ve erzak yardımlarına halen devam ediyor. Şubelerin ve müşterilerin güvenliğinin sağlanması için hasar tespit ekipleri tarafından afet bölgesindeki güvenlik önlemleri artırıldı. Bölgede ihtiyaç duyulan bankacılık işlemleri diğer şubelerin ve Genel Müdürlük ekiplerinin desteği ile yerine getirilmekte.

ANADOLU EFES: Depremlerin hemen ertesinde Anadolu Efes Kriz Takımı harekete geçerek çalışmalara başladı. İhtiyaçları hızlıca tespit ederek yetkililer ve Sivil Toplum Kuruluşları ile koordineli olarak adımlar atıldı. Şirket, bugüne kadar yaptığı çalışmalarla, Adana fabrikası ile bölgedeki bayi ve distribütörlerin uygun alanlarına çadırlar kurdu. Ayrıca idari işler binasının bir katını barınma ihtiyacı için tahsis etti. Bunun yanı sıra battaniye, ısıtıcı, uyku tulumu, yatak, kıyafet ve gıda desteği sağlayan şirket, Ahbap'a gönderilmek üzere bin kişinin barınacağı çadır alımı gerçekleştirdi. Şirket ayrıca, yurt içi ve yurtdışından gelen deprem yardım malzemelerinin deprem bölgelerine ulaştırılabilmesi için AFAD'a bir tır ve arama kurtarma ekipleri için de yine AFAD ve Adana Kriz Masası'na servis aracı ile forklift ve forklift operatörü tahsis etti. Şirketin arama kurtarma ekibi, ekipmanlarıyla birlikte Hatay'daki arama kurtarma çalışmalarına katılırken hem Kızılay üzerinden hem de Adana fabrika yemekhanesinde 3 öğün yemek sağlıyor. Yardımlara destek olmak isteyen çalışanları ve iş ortakları için de yardım kampanyası başlatan Anadolu Efes, Kardeş Şehirler Kampanyası kapsamında 11 tır gıda, giyim, ilaç, çocuk bezi, hijyenik ürünler gibi acil ihtiyaç malzemesi sağladı.Bölgedeki çalışanların gönüllülük esası ile yardımların etkin dağıtılmasına destek sunan şirket, Kahramanmaraş'ın köylerine 40 ton hayvan yemi gönderdi ve Adıyaman'daki arpa deposunu, Valilik ve AFAD tarafından bölgeye giden yardım malzemelerinin depolanması için tahsis ederken ayrıca tüm çalışanların ücretsiz yararlanabileceği psikolojik destek hattını aktifleştirildi.

ANKER: Düzenli destekçisi olduğu GEA ile koordineli olarak depremden etkilenen bölgelere iletişimin ve enerjinin kesintisiz sürmesi adına powerbank, kablo, şarj cihazları, hoparlör, projeksiyon cihazı, araç ve duvar şarjları gibi birçok ürünün gönderimini sağladı. Hali hazırda GEA'ya hazırlıklı olması için her türlü cihaz desteği sağlayan Anker, depremin hemen sonrasında da GEA tarafından ihtiyaç olduğu belirtilen ürünlerin gönderimiyle destek vermeye devam ediyor.

APAZ GROUP: İlk etapta acil ihtiyaçların karşılanması adına AFAD'a ve AHBAP derneğine 1 milyon TL bağış yaptı. Üyesi olduğu TÜRYİD'in temel ihtiyaçları taşıyan, destek olduğu yardım tırı bölgeye ulaştı. Restoranlar ve genel merkez çalışanlarının kendi imkanlarıyla topladıkları giysi ve kişisel bakım yardım kolileri bölgeye ulaştırıldı. Hazırlanan kumanyaların dağıtımını da AFAD ve yerel yetkililerle birlikte yaptı. Hatay İskenderun'daki çalışmalara Baydöner karavanı ile katkıda bulunan grup, İskenderun Prime Mall AVM önünde konumlanan karavanında her gün çorba ve döner ikramı gerçekleştiriyor. Deprem mağduru vatandaşlara istihdamda öncelik veren, şirket, açık tüm pozisyonlar için deprem bölgelerinden yapılan başvuruları önceliklendiriyor. Şirket ayrıca Birleşmiş Markalar Derneği koordinasyonunda yürütülen yardım kampanyasına da iki adet konteyner ile katkı sundu.

ARCHITECHT: Çalışanların da katkılarıyla bölgeye gönderilmek üzere 300 adet afet çadırının yanı sıra, battaniye, uyku tulumu, ısıtıcı ve konteynerları siparişini verdi.

ASEE - PAYTEN PARATİKA: Türkiye, Payten Türkiye, Paratika ve Mobven olarak her çalışan için 2 bin 500 TL olmak üzere AFAD'a toplam 1.137.500 TL tutarında kurumsal bağış yapıldı. ASEE Grup merkezi olarak da kurumsal bağış yapacağını açıkladı. Felaketten etkilenen çalışanlara ise ayrıca destek veriliyor. Mobven'in yeni geliştirdiği ve tamamen açık kaynaklı şekilde kullanıma sunduğu Yazılım Geliştirme Kit'i ile şirketler, mobil uygulama veya web site ziyaretçilerini belirlenen yardım kuruluşlarına kolaylıkla bağış yapmaya teşvik ediyor. Paratika, Türkiye Ödeme ve Elektronik Para Kuruluşları Birliği'nin Konteyner Kent Bağış Kampanyası'na verdiği desteğe ek olarak deprem bölgesindeki üye işyerleri işlemlerinden Mart ayı sonuna kadar komisyon almayacak.
ASEE Grup'un hem Türkiye'deki hem de dünyadaki tüm çalışanlarının katılımına açık olarak AHBAP derneğine bağış kampanyası başlatıldı ve kampanya linki grubun aktif olduğu tüm ülkelerdeki çalışanlara duyuruldu. 16 Şubat itibarıyla bu kampanyada toplanan bağış miktarı 265 bin 784TL'ye ulaştı.

ASTORIE MOBİLYA: Depremlerden etkilenen 10 ilde hayvan barınakları, ahır ve damları zarar gören afetzedelere hayvan çadırı ve yem desteği sağlamak için ilgili kurumlarla birlikte harekete geçmeye hazırlanıyor. Köpekler ve enkazlardan çıkarılan ya da soğukta dışarıda olan kediler için de mama ve barınak desteği sağlayacak olan şirket, bölgeye 5 ton mama ve 1000 adet kedi ve köpek evi dağıtacak Ayrıca depremzedeler için AFAD ve Kızılay aracılığı ile 1 milyon TL bağışta bulunacak olan şirket, bunun dışında ahır ve damları zarar gören depremzedelerin kurtarılan hayvanları içinde yem ve barınak desteği verecek.

ATA GRUBU (TFI TAB GIDA): 20 milyon TL değerinde bir destek fonu oluşturdu. Kendi ürünleri ile temel gıda ürünlerinden oluşan 6 tırı, kamu tarafından yetkilendirilmiş sivil toplum kuruluşlarıyla koordineli olarak, bölgeye ulaştırdı.

BAHÇEŞEHİR KOLEJİ: Adana, Mersin, Antep, Urfa, Mardin, Kayseri, Diyarbakır, İskenderun, Kahramanmaraş, Hatay ve Osmaniye'de bulunan kampüslerini barınma ve yiyecek desteği sağlamak üzere vatandaşlara açtı. Depremin üçüncü gününde, okul aile birliği ve velilerin desteği ile temel insani ihtiyaçlardan oluşan 50 tır daha bölgeye ulaştırıldı.

BALPARMAK: Balparmak, resmi kurumlar, STK'lar ve iş ortaklarıyla koordineli olarak deprem bölgesine ayni ve nakdi yardımlarını ulaştırıyor. Balparmak depremin hemen ardından resmi kurum ve kuruluşların açtığı yardım kampanyalarına maddi destek sağladı. Sonrasında elektrikli soba, battaniye gibi acil ihtiyaçları AFAD iş birliğinde bölgeye ulaştırdı. Çekmeköy Kaymakamlığı'ndan gelen talep üzerine temel ihtiyaç malzemeleri konusunda tedarik sürecini başlatan şirket, Çekmeköy Belediyesi ve AFAD iş birliğinde organize edilen toplama merkezlerine gelen yardımların gönderime hazırlanması için iş gücü desteği sağladı. Ayrıca bölgeye 30 günlük ihtiyacı karşılayabilecek tüp bal gönderimini gerçekleştirdi. Balparmak Kampüs sınırlarında bulunan bir bina ise 12 ailenin konaklayabileceği şekilde düzenlenerek deprem bölgesinden gelen vatandaşlar konuk edilecek.

BANVITBRF:Geçtiğimiz yıl Kızılay ile bir protokol imzalayan şirket bu protokol kapsamında planladığı gıda yardımlarını bölgeye ulaştırıyor. Bu çerçevede şu an kadar yaklaşık 35 bin kişiye yetecek miktarda ürün gönderimi gerçekleştiren şirket, buna ilave olarak Gaziantep'teki vatandaşlara ilk etapta günlük 4 bin 500 adet sıcak sandviç servis ediyor ve bölgede yaklaşık 7 bin porsiyon sıcak çorba dağıtımına katkı sağlıyor. Diğer yandan şirket çalışanlarının battaniye bağışları da bölgeye ulaştırıldı.

BAYER: Bayer, Kızılay ve Ahbap Derneği'nin afet bölgesindeki çalışmalarına katkı sağlamak amacıyla gerçekleştirdiği 1 milyon Euro bağışın yanı sıra 445 bin adet ürününü, Sağlık Bakanlığı Türkiye İlaç ve Tıbbi Cihaz Kurumu'nun yönlendirmelerine uygun olarak; Sağlık Ürünleri Derneği (SURDER) ve Araştırmacı İlaç Firmaları Derneği (AIFD) aracılığıyla doğrudan deprem bölgelerine ulaştırdı. Bununla birlikte Bayer'in dünya genelinde tüm çalışanlarının katılabildiği bağış kampanyası da devam ediyor. Toplanan yardımlara eş değer tutarda ek bağış sağlanacak. Desteklerle ilgili güncel bilgiye https://www.bayer.com.tr/tr/aciklamalar adresinden ulaşılabiliyor.

BEE'O: Tüm BEE'O Propolis personellerinin, firmanın bulunduğu bölgedeki en yakın Türk Kızılay Kan Merkezlerine ulaşımı organize edilerek, kan bağışında bulunuldu. Eş zamanlı olarak, şirket içerisinde afet bölgesine göndermek üzere hazırlanan yardım paketleri, depremin ikinci gününden itibaren BEE'O Propolis personeli tarafından bölgede elden dağıtıldı. Hataylı depremzede bir ailenin İstanbul'a ulaşımı sağlandı. Sağlık kuruluşlarında ilk tedavileri gerçekleştirilen yapılan ailenin halen tüm ihtiyaçları karşılanıyor. Bunun dışında BEE'O Kurumsal nakdi yardımları AFAD, AKUT, Türk Kızılay ve Ahbap'a iletildi. Ayrıca, İTÜ Mezunları Eğitim Vakfı aracılığıyla afetzedelere ulaştırmak üzere nakdi destekte bulunuldu. AFAD ve Türk Kızılay'ın bölgede ihtiyaç duyabileceği yardım malzemelerinin tedariğine katkı sağlamak üzere çeşitli kurumlara da nakdi destek sağlandı. BEE'O Propolis tarafından üretilen doğal takviye edici gıdaların, hem BEE'O Propolis yardım aracı hem de bölgeye yardım götüren dernek ve sivil toplum kuruluşları vasıtasıyla deprem bölgelerine sevkiyatı organize edildi. Depremden etkilenen çocuklar için "BEE'O Yummy, BEE'O Kara Mürverli Çocuk Shot, BEE'O UP On the Go Çocuk" gibi çocuklara özel olarak üretilen BEE'O ürün çeşitlerinin de bölgeye sevk edilmesine azami derecede önem verildi. Ayrıca, afet bölgesindeki özel gereksinimli çocuklar için, özel ürün yardımlarının tedariği, satın alımı hızlıca organize edildi ve bölgeye ulaştırıldı. Depremzedelerin ısınma ihtiyacını karşılamak üzere, çeşitli firmaların da yardımı ile toplamda 1200 adet elektrik sobası satın alındı ve deprem bölgelerine ulaştırıldı.

BİLETİNİAL: Teknoloji odaklı online etkinlik platformu Biletinialiletinial, deprem mağduru 10 kişiye ofislerinin bulunduğu Bursa veya İstanbul'da tercihine göre iş imkanı verecek. Şirket, bu 10 kişiye tüm haklarına ek olarak bir yıl boyunca kira desteği de sağlayacak. Şirketten yapılan açıklamada, 10 kişiye, tercihine göre Biletinial'ın ofislerinin bulunduğu Bursa ya da İstanbul'da iş imkanı verileceği ve bu 10 kişiye tüm haklarına ek olarak bir yıl boyunca kira desteği de yapılacağı duyuruldu.

BİTCİ HOLDİNG: Depremin ilk günü yola çıkan Bitci tırı afet bölgesinde Hatay iline yönlendirildi. Yeme içme ısınma ve mobil cihazların şarj ihtiyacını karşılamak üzere donatılan tırın içinde tam teşekküllü sanayi tipi sabit bir mutfak, 2 tane duş ve wc alanı ile güneş enerjisi panelleri ve jeneratörler bulunmakta. Bodrum Aşçılar Derneği Başkanı ve beraberinde yönlendirilen 10 kişilik aşçı ekibi ile günlük olarak 5000 kişilik sıcak yemek servisi sağlanması hedeflenmekte.

BITGET: Kripto para borsası Bitget, bölgedeki çalışmalara katkı sağlamak amacıyla 1 milyon TL değerinde bağışta bulunacaklarını bildirdi.

BITMEX: Global kripto para borsası BitMEX düzenlediği Alım Satım Yarışması'ndan elde edilen tüm gelirlerin Kızılay'a bağışlanacağı duyurdu. Borsa, aynı zamanda bağışta bulunmak isteyenleri de teşvik etti.

BORUSAN HOLDİNG VE GRUP ŞİRKETLERİ: Borusan Grubu, ilk etapta AFAD'a 10 milyon TL'lik fon aktarımı yaptı. Borusan Grubu ve Borusan Kocabıyık Vakfı, bugüne kadar verilen desteklere ilave olarak önümüzdeki dönemde kullanılmak üzere 200 milyon TL kaynak ayırdı.

Afet bölgesinde ihtiyacı olanlara ulaştırılmak üzere, maddi destek sağlamak isteyen Borusanlılar için oluşturulan Borusan Afet Destek Fonu kapsamında şu ana kadar 2 binden fazla çalışan toplam 5.6 milyon TL nakdi bağış yaptı. Bu bağışlar ile alınan ihtiyaç malzemeleri bölgeye sevk edildi. Ayrıca afetzedelerin acil ihtiyaç duyduğu uyku tulumu, ısıtıcı, kıyafet vb. ayni yardımlar da şirket ve Borusan Gönüllüleri organizasyonu ile toplandı. Şu ana kadar Adıyaman'a, 2, Kahramanmaraş'a 2 Elbistan, Hatay, Diyarbakır ve Malatya'ya 1'er olmak üzere toplam 8 yardım aracı sevk edildi. Bölgede arama kurtarma eğitimleri olan Borusanlılardan takımlar sahada görev alırken, ayrıca gönüllü olan 675 çalışan bulundukları illerdeki yardım organizasyonlarına yönlendirmekte. Şef Ebru Baybara Demir ve ekibi İskenderun'da ihtiyaç sahibi vatandaşlara sıcak yemek hazırlarken, 1 tır mutfak malzemesi temin edildi ve yemeklerin ihtiyaç sahibine ulaştırılması için araç ve gönüllü desteği sağlandı. Borusan Otomotiv Motorsporları'ndan 5 araç ve 6 kişilik gönüllü ekibi, Adıyaman'da Afet Platformu'na saha desteği vermekte. Borusan Lojistik, Cumhurbaşkanlığı İdari İşler Başkanlığı Destek ve Mali Hizmetler Genel Müdürlüğü ve belediyelerin kamyon destek taleplerini karşılarken, grubun gıda ve yardım malzemesinin bölgeye taşınmasına devam ediliyor. Borusan Cat, İş Makineleri Derneği İMDER koordinasyonunda AFAD ile deprem bölgesine iş makinesi ve enerji çözümleri desteği sunuyor. Destek kapsamında 8 adet bekoloder, 10 adet ekskavatör, 3 adet jeneratör, 2 adet kırıcı, 41 operatör ve operatör eğitmenleri sağlanıyor. Kahramanmaraş deprem merkezi acil yardım çağrısındaki malzemeler de bölgeye iletildi. Borusan Cat ayrıca marka fark etmeksizin deprem bölgesinde bulunan iş makinelerine 7/24 canlı destek veriyor. Borusan EnBW Enerji, Gaziantep Kartaldağı RES tesisinde depremin ilk haftasında birinci derece hasar gören Kartalköy'den çoğunluğu kadın ve çocukların olduğu 250 depremzedeyi ağırladı. Borusan Cat, Borusan EnBW Enerji Tesisine jeneratör desteği ve nakliyesi konusunda destek verdi. Borusan Limanı içerisine klimalar ve erzak yerleştirdiği 2 yaşam konteynerini, Borçelik ise gıda desteğini Borusan EnBW Enerji RES tesisinin yer aldığı Kartaldağı'na iletti. Köy sakinlerine çadır ve yerleşim-yiyecek desteği devam ediyor.
Borçelik Arama Kurtarma Ekibi BAKUT'tan 17 kişi saha ekiplerine destek amaçlı görev alıyor. AFAD'ın deprem bölgesindeki acil prefabrik yapı ihtiyacına yönelik olarak bu çelik saçların üretimleri önceliklendiriliyor. Borçelik, arama kurtarma ekiplerinin ihtiyaç duyacağı malzemeleri bölgeye gönderirken depremzedeler için kışlık kıyafet, yiyecek, içme suyu, hijyen malzemeleri ve mama tedariğinde bulunuyor.
Borusan Limanı tarafından iş makinelerinin taşınmasını sağlayan 5 adet lowbed ekipman bölgeye sevk edildi. Liman çalışanları ayrıca Bursa'daki Buttim'de bulunan yardım toplama merkezine 3 vardiya, vardiya başına 40 kişi destek olurken yine aynı noktada kullanılmak üzere gerekli teknik ekipman desteği verildi. Ayrıca yine aynı noktada kullanılmak üzere 1 forklift bu alana gönderildi. Borusan Limanı tarafından sağlanan lowbed'ler haricinde farklı bir firmada tedariği sağlanan 25 lowbed'in de Borusan Cat ile ortak proje olarak taşıması sağlandı. Borusan Otomotiv Grubu, Adana ve Diyarbakır'daki Borusan Oto tesislerinde Borusan çalışanları ve yakınlarının barınma, gıda ihtiyaçlarını karşılayarak misafir ediyor. Ayrıca acil ihtiyaç malzemeleri de bölgeye düzenli ulaştırılıyor.
Borusan Araç İhale ise, 7 günlük yas sürecinde gerçekleştireceği tüm ihalelerden elde edeceği net kazancı Borusan Afet Fonu'na bağışlıyor. İstanbul ve Ankara'da görevli olan AFAD gönüllüsü 5 Borusan çalışanının Gaziantep, Hatay ve Malatya'da arama kurtarma görevlisi olarak çalıştı. Borusan Mannesmann, Bursa Arama Kurtarma ekibine gönderdikleri ihtiyaç listesinde yer alan malzemeleri tedarik edip ulaştırdı. Tabipler Odası'na tıbbi malzeme desteği sağlıyor. Supsan ise, çalışanların desteği ile afet bölgelerindeki vatandaşlar için yardım malzemeleri gönderiliyor.

BP-CASTROL: BP ve Castrol, deprem yaralarını sarmak için yapılan çalışmalara 5 milyon dolar destek sağlayacağını açıkladı. Bu destek, bölge için kritik önem taşıyan akaryakıt ve madenî yağ tedariğinin yanı sıra AFAD ve AHBAP Derneği aracılığıyla acil ihtiyaç malzemelerinin ulaştırılmasında kullanılacak. BP Vakfı ayrıca bp ve Castrol çalışanlarının insani yardım kuruluşlarına yapacağı bireysel bağışlarla aynı oranda ek bağış da yapacak.

BSH: Deprem bölesine 1 milyon euro bağışlayan şirket, bunun yanı sıra depremin hemen ardından BSH Sokak Gönüllüleri Kulübü tarafından çocuk ve yetişkin bezi, hijyenik ped, battaniye, bere/eldiven/atkı, kışlık yetişkin/çocuk bot, çocuk maması, uyku tulumu, nevresim, havlu vb. malzemelerden oluşan 500'ün üzerinde koliyi bölgeye sevk etti. Almanya'daki Katastrophenhilfe Derneği ise, global olarak yardım ve yeniden yapılanma için bir bağış toplama kampanyası başlattı. Kampanya kapsamında global olarak çalışanlardan toplanan maddi bağış miktarı yönetim tarafından ikiye katlanacak. Diğer taraftan Kızılay Derneği iş birliğiyle gönüllü kan bağışı uygulaması yürüten şirket AFAD kanalıyla Hatay'a teslim etmek üzere 15 bin kumanya paketi sevk ederken, bölgeye ayrıca çocuk ve yetişkin mont-kaban, bot, içlik vb giysi, 100 adet çadırın yanı sıra soba, otomat, battaniye, powerbank, jenaratör, medikal malzeme, hijyen malzemeleri, bebek maması ve biberonu, elektrikli ocak, kettle, çay makinesi yardımları ulaştırılmaya devam ediyor.

BUNGE GIDA / KOMİLİ: Kızılay, AHBAP gibi yardım kuruluşlarına 3 milyon TL nakdi, 1 milyon TL ayni yardımda bulundu. Bölgeye gerekli tüm ihtiyaçlar için yardım tırları sevk edilirken; AFAD başta olmak üzere ilgili kamu kurum, kuruluşları ve belediyeler ile iş birliği içerisinde bölgede akıllı yaşam alanlarının kurulması desteklenerek, kurulan seyyar mutfakların yağ ihtiyacı karşılanıyor.

COCA-COLA: Coca-Cola Vakfı, Coca-Cola Türkiye ve Coca-Cola İçecek olarak bugüne kadar, depremden etkilenen bölgelere 100 tır su ve içecek gönderimi sağlandı. Coca-Cola İçecek Hazar fabrikası ihtiyaç durumlarında tam kapasite ile sadece deprem bölgesi ihtiyaçlarına yönelik faaliyet gösteriyor. Türk Kızılayı'na toplam 30 milyon TL bağışta bulunulren, söz konusu bağışın 1 milyon doları Coca-Cola Vakfı tarafından sağlandı. Türk Kızılay'a toplam 30 milyon TL bağışta bulundu. Bağışın 1 milyon doları Coca-Cola Vakfı tarafından sağlandı. Coca-Cola Türkiye ve Coca-Cola İçecek faaliyet gösterdikleri tüm ülkelerdeki çalışanlarının bireysel bağışlarının toplamı kadar bağışta bulunuyor. Coca-Cola Türkiye ve Coca-Cola İçecek çalışanları ile bayileri, İstanbul, Çorlu, Bursa, Ankara, İzmir, Antalya ve Köyceğiz'de yaklaşık 2 bin koli ayni yardım malzemesi topladı. Ayrıca bölgedeki bayilere afet çadırları ulaştırıldı.

COLIN'S: Öncelikli olarak 10 ilde çalışan 125 çalışanının güvenliğini sağlamak için harekete geçti. Şehir dışına çıkmak isteyenler için ulaşım, otel ve diğer masraflarını karşılayarak güvenli bölgelere transferlerini sağladı. Tüm çalışanlarına depremin ilk günü nakdi yardım yapan COLIN'S, çalışanların her biri ile tek tek görüşerek oluşturduğu ihtiyaç listelerini, çevre illerden satın almasını yaparak bulundukları adreslere ulaştırdı. Merkez ofisinde tüm COLIN'S çalışanlarının oluşturduğu "İyilik Hattı" aracılığı ile bu 10 il için resmî kurumlar tarafından sürekli güncellenen listeler doğrultusunda hızlıca organize oldu ve ihtiyaçları bölgeye ulaştırdı. Depremin ikinci gününden itibaren 3 tır ve bölgeye rahat ulaşım sağlamak için 6 kamyonet kışlık giysi, mama, biberon, battaniyeden oluşan yardım malzemesini bölgeye doğru yola çıkarttı ve teslimat sürecini takip etti. Tedarikçilerini organize ederek ürettirdiği battaniyeleri deprem bölgesine ulaştıran COLIN'S, AFAD ve Kızılay ile sürekli iletişim halinde kalarak, bölgenin değişen ihtiyaçlarını karşılamaya devam ediyor.

ÇAĞDAŞ HOLDİNG: Holdingin tırları ile tekstil malzemelerinin yanı sıra çeşitli hijyen malzemeleri ile gıda malzemeleri gönderimi yapılırken, ayrıca 8 adet konteyner gönderimi de sağlandı.

ÇALIK HOLDİNG: Depremin ilk günü Holding bünyesinde faaliyet gösteren maden ve elektrik şirketlerinin arama kurtarma ekipleri çalışmalara destek olma amacıyla bölgeye ulaştı. Çalık Grubu maden şirketlerinden 54 kişilik acil müdahale ekibi, AFAD koordinasyonunda Malatya ve Hatay'daki arama-kurtarma çalışmalarını yürütürken, elektrik dağıtım şirketlerinden 105 kişilik arama-kurtarma ekibi de AFAD ile birlikte Kahramanmaraş ve Hatay'da kurtarma çalışmalarına katıldı. Grup bünyesindeki Machinego ve Workindo şirketlerinin yazılımları kullanılarak havuzdaki 47 makine aktif hale getirilerek deprem bölgelerine sevk edildi. Depremzedelerin barınma ve temel ihtiyaçlarını karşılamak üzere 140 tır ile; çeşitli ölçülerde çadırlar, battaniye, yatak, su, gıda, hijyen malzemeleri, sarf malzemesi, termal kıyafetler, ısıtıcılar, farklı kapasitelerde 51 jeneratör ve yakıt gönderimi yapıldı. Çalık Holding'in Malatya'daki fabrikasında depremin ilk gününden itibaren depremzedeler için 1000 kişilik konaklama, çocuklara oyun alanları, hayati ihtiyaçlar için mobil mutfak ve tuvalet gibi alanlar oluşturuldu. Fabrikada günlük 5000 kişilik sıcak yemek, 24 saat su ve çay hizmeti sağlanıyor. Bununla birlikte Diniye Çalık İlkokulu'nda da 900 depremzede misafir edilerek ihtiyaçları karşılanıyor. Bölgede 4 adet toplam 4600 kişi kapasiteli mobil mutfak kuruluyor. Arama kurtarma faaliyetlerine katılmak üzere yurt içi ve yurt dışından gelen 77 kişinin konaklama ve tüm ihtiyaçları karşılanarak misafir edildi. Çalık Holding, Malatya'da hayati ihtiyaçların karşılanması sonrasında kalıcı barınma için 102 ailelik yaşam alanı inşasına öncelik vererek, konteynerlerin kurulumuna başladı. Ahmet Çalık Vakfı, AFAD ve Kızılay başta olmak üzere bölgede çalışan yardım kuruluşlarına nakdi yardımda bulunarak destek sağladı. Ayrıca Çalık Holding, Türk televizyon kanallarının ortak yayınıyla gerçekleştirilen 'Türkiye Tek Yürek' kampanyasına da 20 Milyon TL nakdi bağışta bulundu.Tüm bu desteklerin yanı sıra 200'e yakın gönüllü Çalık Grubu çalışanı, deprem bölgesinde yardım çalışmalarına katkı sağlıyor.

DAGİ: Acil ihtiyaç duyulan battaniye, mont ve iç giyim ürünlerini deprem bölgesine ulaştırdı. Ticaret Bakanlığı'nın başlattığı "Deprem Yardımlaşma Seferberliğine" katıldı. İlerleyen günlerde ihtiyacın büyüyeceğini öngörerek vardiya sayısını artırıp depremzedelere özel kadın, erkek ve çocuk iç giyim üretimini başlattı. Bu özel üretimin ilk etabı olan 150 bin adet ürünü resmi kurum ve sivil toplum örgütleriyle birlikte depremzedelere ulaştırmaya başladı.

DARDANEL: Tüm üretim hatlarını faaliyete geçirip tam kapasiteyle çalışan Dardanel, Sanayi ve Teknoloji Bakanlığı koordinasyonunda, Kızılay ve AFAD ile iş birliği ve çalışanlarının da gösterdiği dayanışmayla öncelikli olarak deprem bölgesine sevkiyat amacıyla üretim yapıyor.
Bu kapsamda ilk aşamada ton balığı konserve çeşitlerinden 155 bin adet, hazır yemek çeşitlerinden 42 bin adet ürünü afet bölgelerine göndererek toplam 6,5 milyon TL değerinde gıda yardımında bulundu. Bölgeye paketli hazır sandviç de gönderen Dardanel, arama kurtarma ve sağlık ekiplerinin de kumanya ihtiyacını karşılıyor, Jazyy Pet Food markasıyla da bölgedeki evcil hayvanların mama ihtiyacına yönelik ürün gönderimi gerçekleştiriyor. AFAD'ın paylaşmış olduğu destek hesaplarında 'Dardanel Çalışanları' adına bağış kampanyası başlatan şirket, burada toplanan tutar kadar nakdi yardımı şirket adına yaparak bağışı iki katına çıkardı.

DEFACTO: Bölgeye ilk günden itibaren mont, parka, bot, bere, şapka, eldiven, hırka ve kazak gibi kışlık giysilerden oluşan 200 bin adet giyecek ürünü ile 100 bin adet battaniye ve medikal maskeyi ilgili kurumların koordinasyonunda bölgeye yönlendirdi. Depremin yaşandığı şehirlerdeki çalışabilir mağazalarını da açarak ihtiyaç sahibi vatandaşlara ürün desteği sağladı. Tahliye edilen vatandaşlar için kışlık giysilerden oluşan paketler hazırlayıp bakanlık koordinasyonuyla bölgedeki depo ve mağazalarından vatandaşların misafir edildikleri otellere ulaştırdı. Arama ve kurtarma çalışmalarına destek vermek üzere 50 gönüllü çalışma arkadaşının yanı sıra kendi otobüsleriyle Kızılay gönüllülerini bölgelere ulaştıran DeFacto, bu otobüslerin dönüş yolculuğunda vatandaşların AFAD koordinasyonunda güvenli bölgelere tahliye edilmesine yardımcı oldu. Ek olarak, T.C. Ticaret Bakanlığı tarafından başlatılan "Deprem Yardımlaşma Seferberliği" kapsamında, başta Türkiye olmak üzere faaliyet gösterdiği tüm ülkelerde müşteriler tarafından sipariş verilen ihtiyaç malzemelerini de AFAD koordinasyonunda kargo ücretsiz olarak deprem bölgelerine yönlendirdi.
Şirket ayrıca deprem bölgesinde himaye altına alınan tüm çocukların bir yıl boyunca tüm giyim ihtiyaçlarını karşılamak için protokol imzaladı.

DELOITTE TÜRKİYE: Deloitte Türkiye AFAD'a yaptığı bağış ve afet bölgesine ulaştırdığı yardımların yanı sıra gönüllüleriyle de afet bölgesinde arama-kurtarma faaliyetlerine katıldı. Deloitte Global ile tüm Deloitte üye firmaları ve çalışanları, doğrudan Türk Kızılayı'na ve Uluslararası Kızılhaç ve Kızılay Dernekleri Federasyonu aracılığıyla kurumsal ve bireysel destekte bulunuyor.

DENİZBANK: Depremin hemen ardından afet koordinasyonunda tecrübeli çalışanlarını arama kurtarmaya katkı vermesi ve yardımların ihtiyaç sahiplerine eksiksiz ulaştırılmasını organize etmesi için hızla bölgeye yönlendirdi. Yardım ve dağıtım çalışmalarımızı aralıksız sürdürmekte olduğunu duyuran Denizbank, insani yardımları ile eş zamanlı olarak depremzedelerimize bankacılık faaliyetlerinde kolaylık sağlayacak önlemlerimizi de ivedilikle devreye aldı. Banka, 6 Şubat'tan itibaren gerçekleştirdiği bütün ayni ve maddi yardımlarına ilave olarak hissedarı ENBD ile birlikte depremzedelere 350 milyon TL nakdi bağışla da destek sağlıyor.

DERİMOD: Bir tır dolusu kışlık bot ve kabanları hızlı bir şekilde bölgeye ulaştırırken aynı zamanda afet koordinasyon merkezlerinin belirlediği kuru gıda, su, bebek bezi, bebek maması gibi temel ihtiyaç malzemelerini çalışanların da katkılarıyla temin edip deprem bölgesine gönderdi. Birleşmiş Markalar Derneği ile birlikte Ticaret Bakanlığı ve Aile ve Sosyal Hizmetleri Bakanlığı'nın e-ticaret pazaryerleri ile e-Ticarette Deprem Yardımlaşma Seferberliği kampanyasına, deprem bölgesinde ihtiyaç duyulabilecek ürünlerle destek verirken aynı zamanda depremzede ailelerin yaşayabileceği konforda konteyner evleri bölgeye sevk etmek için hazırlıyor. Diğer yandan, bölgede görevli veterinerler ile koordineli bir şekilde kedi ve köpekler için bir kamyon mama, taşıma kabı gibi ihtiyaçların gönderimini gerçekleştiren şirket, önümüzdeki günlerde de kurumlarla koordineli olarak yardım çalışmalarını devam ettireceğini duyurdu.

DEUTSCHE TELEKOM: "Aktion Deutschland Hilft" girişimine Türkiye'deki depremzedelere destek amacı ile bir milyon euro bağışladı. Ayrıca faturalı ve faturasız müşterilerinin Türkiye ile iletişiminde 15 Şubat sonuna kadar internet, SMS ve ses hizmetlerini ücretsiz hale getirdi.

DİA YAZILIM: Hem İstanbul hem de Ankara ekipleri Kızılay'a kan bağışı yaptı.Diğer taraftan deprem bölgesindeki ihtiyaç sahiplerine destek olabilmek amacıyla Ahbap Derneği'ne 250 bin TL yardımda bulunan şirket, deprem bölgesindeki tüm DİA üyelerinin çağrı merkezini arayarak her konuda destek alabileceklerini ve yıllık bulut ücreti ödemelerini de ivedilikle erteleyeceğini bildirdi.

DOĞANLAR HOLDİNG: İlk günden itibaren Kamu Kuruluşları, Kızılay ve AFAD iş birliği ve koordinasyonunda harekete geçen Doğanlar Holding, büyük bir yardım seferberliği başlattı. Bu zamana kadar başta temel ihtiyaçlar olmak üzere yataklı konteyner, çadır, ısıtıcı, WC, banyo, baza, yatak, kanepe, battaniye, yorgan, yastık, havlu, nevresim ve çeşitli kıyafetleri afet bölgelerine ulaştıran şirket son olarak 1200 depremzedeyi istihdam etmek için çalışma başlattı.

DOĞRUER GRUP: Depremlerin hemen ardından Doğruer Lojistik tırlarını temel ihtiyaç, battaniye, çadır ve jeneratörlerle doldurup bölgeye ulaştırdı. Şirket, gönüllü ekibiyle birlikte hem depremzedeler hem de bölgedeki arama kurtarma ekiplerine yardım ve desteklerini sürdürmeye devam ediyor.

DRONMARKET: Depremin ardından elindeki termal kameralı tüm cihazları ekibiyle birlikte bölgeye gönderdik. Bölgeye giden ekipler ve diğer pilotların koordinasyonunu sağlamak amacıyla yaklaşık 250 kişilik bir grup kurarak sahadaki pilotların gerekli konumlara gitmesini sağlamaya çalıştı ve detaylı konum ve teknik bilgilendirmeleri anlık olarak paylaştı. Tüm termal kameralı müşterilerine çağrıda bulunup bölgeye gidebilecekleri yönlendirmeye çalıştı.

D&R: Ticaret Bakanlığı'nın başlattığı Deprem Yardımlaşma Seferberliğine katılım sağlandı. Gıda dışında gerekli tüm temel ihtiyaç malzemelerinden oluşan yardım tırları AFAD koordinasyonunda deprem bölgesine iletildi.

DYDO DRINC: 10 milyon Japon Yeni (1.4 milyon Türk Lirası) maddi desteği afet bölgesine en hızlı şekilde ulaştırıyor. Şirket ayrıca, temiz su ihtiyacını karşılamak için tırlarla ürün sevkiyatlarını devam ettiriyor.

ECZACIBAŞI: Eczacıbaşı Topluluğu bünyesinde faaliyet gösteren profesyonel arama kurtarma ekipleri ve iş makinaları, kurtarma çalışmalarına aktif destek veriyor. Hijyen ve sağlık ürünü ihtiyaçlarının karşılanmasına katkı sağlamak üzere Eczacıbaşı Tüketim Ürünleri'nin hijyen ürünleri içeren tırı, Kızılay'ın Gaziantep'te yer alan merkezine gönderildi. Eczacıbaşı İlaç Pazarlama aracılığıyla, İlaç Endüstrisi İşverenler Sendikası koordinasyonunda Sağlık Bakanlığı'na iletilmek üzere 150 bin kutu ilaç bağışlandı. Depremden etkilenen Topluluk çalışanları ve ailelerine barınma desteği sağlamak üzere bölgedeki ofis ve tesisler konaklamaya açıldı. Eczacıbaşı Topluluğu tarafından ayrıca Afet Platformu üyesi bir sivil toplum kuruluşuna, kurumsal bağış gerçekleştirildi. Çalışanlar, aileleri ve iş ortaklarının da katkı sağladığı fon ile öncelikli illerdeki afetzedelerin barınma, ısınma ve sanitasyon başta olmak üzere acil ihtiyaçlarının karşılanması hedefleniyor. Maddi yardımlara ek olarak, ilgili kurum ve kuruluşların iş birliği ile deprem bölgesine ulaştırılmak üzere, gıda malzemeleri, kışlık kıyafet, hijyen ürünleri gibi temel önceliklerin sağlanmasına yönelik ayni yardım kampanyası başlatıldı.

EGE GÜBRE: Ege Gübre Sanayii AŞ, Kamuyu Aydınlatma Platformu (KAP)a yaptığı açıklamada, Kahramanmaraş merkezli depremler nedeniyle AFAD'a toplam 1,5 milyon TL bağışta bulunduğunu duyurdu.

EGE YAPI: İlgili kurumlar ve STK'lar ile iletişim içinde deprem bölgesindeki ihtiyaçlara ayni ve nakdi destek oluyor. Şirkete ait iş makineleri de operatörleriyle birlikte deprem bölgesinde çalışmalarını sürdürüyor. Teknik kadrosu ile bölgedeki çalışmalara destek olan şirket, çalışanlarının destekleriyle toplanmaya devam eden yardım malzemelerini de bölgeye ulaştırmaya devam ediyor. Bu çalışmalarla ilgili olarak; 5 ailenin konaklaması sağlandı. Burada yaşama hazır olan dairelerini de depremden etkilenen vatandaşlara açmaya devam ediyor. 75 çadır bölgeye ulaştırıldı. Yaşam konteyneri, çadır gönderimleri sürüyor. Soba, ısıtıcı, seyyar tuvalet, battaniye, gıda kolisi, mont, ayakkabı, tava seti, ketıl, köpek maması, plastik masa, tek kullanımlık mutfak malzemesi ve temel ihtiyaç ürünlerini de afet bölgesine gönderen şirketin şu an yardımı 6,1 milyon TL'yi geçti.

EKSİM HOLDİNG: 50 milyon TL tutarındaki fonu 200 milyon TL'ye yükseltti. Ayrıca Eksim Holding kurucularından merhum Abdullah Tivnikli'nin vakfiyesi olan "Abdullah Tivnikli Vakfı" kapsamında da ilave ayrılan 200 milyon TL tutarındaki fon ile birlikte toplam fon tutarı 400 milyon TL'ye ulaşmış oldu. Holding, grup şirketleri olan Dicle Elektrik ve Eksun Gıda ile birlikte gerçekleştirdiği temel yaşam malzemeleri, barınma imkanı, arama-kurtarma çalışmaları ve elektrik desteği konu başlıklarındaki desteklerini de sürdürüyor.

ENDEKSA: Twitter üzerinde paylaşılan yardım taleplerini harita üzerinde gösteren ve aynı zamanda gerçekleşen depremlerle ilgili bilgileri de bulunduran 'Yardım Talepleri ve Deprem Analizleri' sayfasını hazırladı ve 80 binden fazla yardım talebi yayınlandı.

ETİYA: Şirket, uzaktan çalışan ve o bölgede ailesi olanları öncelikle güvenli yerlere naklini gerçekleştiriyor. Evi depremde hasar görmüş veya yıkılmış çalışanlarına maddi destek sağlıyor. Depremden etkilenen yurttaşlar için yardım kampanyası başlatan Etiya, deprem bölgesine jeneratör, battaniye, çocuk montu, çocuk botu ve diğer öncelikli ihtiyaçları içeren ilk yardım paketini yola çıkardı. Bu kampanyanın devamını da sağlayacak. Ayrıca şirket bir süredir önemli bir yardımlaşma ve dayanışma STK'sının teknoloji iş ortağı olarak dijital uygulamalarının bakım ve geliştirmelerini gönüllü çalışanları aracılığı ile gerçekleştiriyor.

FAZLA - GIDA KURTARMA DERNEĞİ: Bugüne kadar kuru gıda, hijyen malzemelesi ve hızlı tüketim ürünleri gibi temel ihtiyaçları barındıran 39 tırın 44 noktada dağıtımını koordine etti. 5 ilde 25 bin öğün sıcak yemek dağıtımına katkı sağladı. 5 farklı şehirde yer alan toplanma alanlarına iletilmek üzere 7 farklı gıda ürününden oluşan 25 bin adet öğün setlerini yola çıkardı. Bölgede yeterli ve besleyici gıda üretiminin sağlanması adına mutfak kurulumunun gerçekleştirilmesi için proje çalışmalarına devam ediyor. Bu mutfaklara temiz ve güvenli suyun sağlanması adına da su desteği projesi geliştiriyor. İlk 3 ay içerisinde 100 milyon TL'lik daha gıda bağışının sağlanmasına ön ayak olacağını duyurdu.

FEXOBIT: Şirketin nsani yardım tırı, deprem bölgesindeki vatandaşların devam eden temel ihtiyaçlarını karşılamak üzere yola çıktı.

FİBA GRUBU: Daimi destekçisi olduğu Afet Platformu üyesi AÇEV ve arama-kurtarma ekibimiyle ilk günden itibaren deprem bölgesinde olan Fiba Grubu, arama-kurtarma çalışmalarına katkıda bulunmak amacıyla ilk gün madencilik şirketinden 27 kişilik bir ekibi bölgeye yönlendirirken, sonraki günlerde, bölgedeki arama-kurtarma çalışmalarına katılan çalışan sayısı 220'ye ulaştı. Diğer yandan grubun 'Fiba Gönüllüleri' bağış seferberliği devam ediyor. Tüm grup çalışanlarının ilgili kamu ve sivil toplum kuruluşlarına yaptıkları miktarı kadar bağış, şubat ayı sonunda yine aynı kuruluşlara yönlendirilecek. Fiba Grubu bunların dışında, çalışanların destekleriyle güncel ihtiyaç listelerinde yer alan malzemeleri Fiba Gönüllüleri olarak toplayıp tasnif ederek bölgeye gönderdiğini duyururken, çalışanlarını da kan bağışına yönlendirdi ve Kızılay iş birliği ile AVM'lerinde stant kurarak kan bağışı topladı. Bölgedeki barınma ve gıda ihtiyacına destek olmak amacıyla bölgedeki AVM, yurt ve okullarını da bölge halkının ihtiyaçlarına tahsis eden Fiba, an itibarıyla bölgede 7bin kişiye ulaşarak, günlük 3 bin 500 ekmek üretimini ve naklini organize ediyor. Deprem bölgesinde farklı noktalara ulaşacak şekilde bugüne kadar konteyner, çadır, jeneratör, uyku tulumu, temel gıda ve hijyen ürünleri içeren 10 tır ihtiyaç malzemesi de gönderen grup, Rusya'dan soğuk iklime uygun 3 bin özel termal battaniye ve uyku tulumu ve perakende grubu ile 2 bin 300 kışlık giyim malzemesini de bölgeye ulaştırdı. Bunların haricinde Adıyaman konteyner kentine destek veren Fiba, Gaziantep, Kahramanmaraş, Hatay ve Adıyaman'daki çadır kentlerde vatandaşların insani şartlarda barınabilmeleri için mobil tuvalet, duş, tüp ve ısıtıcı gibi teçhizatları gönderdi. Grup bünyesindeki Santralin bulunduğu Samandağ ilçesinde köylere erzak desteğini koordine ederken, vatandaşların özel elektrik ihtiyacı da karşılanıyor. Bölgeye, bir tır hayvan yemini de ulaştırdıkları bilgisini veren Fiba, Gaziantep'in Nurdağı ilçesine, içinde rehabilitasyon merkezi, kütüphane, sosyal alan, çocuk alanlarıyla 1.000 kişilik bir konteyner kentin kurulumunu başlattı. Diğer taraftan Samandağ'da da ise 1.500 kişilik bir konteyner kentin kurulumu için planlamaları sürdüren grup, öncelikli olarak barınma, gıda, eğitim ve sağlık alanlarında kullanmak üzere 350 milyon TL'lik bir destek fonu ayırdığını bildirdi.

FLO: AFAD ve yetkili kurumlar ile koordineli çalışıyor. Ayakkabı, çorap, atkı, bere, mont ve gıda, su, battaniye gibi temel ihtiyaçları AFAD koordinasyonunda "FLO İyilik Hareketi" dayanışma tırları ile bölgeye ulaştıran FLO'nun yardımları, 20 milyon TL'yi bulurken, AFAD'a da 5 milyon TL bağışladı. Bunların yanı sıra deprem bölgesindeki ihtiyaçlara destek olmak isteyen müşterileri için Ticaret Bakanlığı'nın başlattığı Deprem Yardımlaşma Seferberliği'ne katılan şirket, TOÇEV ve Kalben Derneği'nin dijital kartlarını flo.com.tr'de İyilik Mağazası'nın içerisinde satışa sundu Şirket ayrıca, Şanlıurfa Fabrikası'nda hazırlanan sıcak çorba ve yemekleri afetzedelere ikram etti.

FLOKSER KİMYA: HASİAD ile birlikte başlattığı Deprem Yardımlaşma Seferberliği kapsamında içerisinde battaniye ve hilti bulunan yardım tırımını Hatay AFAD koordinasyon merkezine ulaştırdı. Flokser Kimya Gönüllüleri'nin destekleriyle toplanan maddi yardımları AHBAP Derneği'ne bağışlandı. Afet bölgelerinde tedariğini organize ettiği erzak paketleri de dağıtılmaya başlandı. Tüm bunların yanı sıra Mont, kazak, battaniye, çocuk bezi, ayakkabı, erzak ve su gibi malzemeleri afet bölgesine ulaştırdı.

FUJIFİLM: Resmi ve sivil kurumlarla beraber iş birliği içerisinde hareket eden şirket, bunun yanı sıra uluslararası insani yardım kuruluşu NPO Japan Platform'a toplam 10 milyon yen, sağlık hizmetlerine destek olmak içinse Fujifilm'in taşınabilir X-ray sistemleri ve ultrason cihazları da dahil olmak üzere 40 milyon yen değerinde tıbbi ekipman bağışladı.

FUNDACIÓN MAPFRE: Türkiye'de MAPFRE Sigorta iş birliğinde sosyal sorumluluk projeleri yürüten Fundación MAPFRE, felaketinin ardından global bir bağış kampanyası başlattı. Bu kapsamda muhtelif sayılarda battaniye ve uyku tulumlarının teslimatını tamamladı.Tüm bunların yanı sıra afetzedelere yönelik fon oluşturabilmek için mikro bağış kampanyası da başlatan Fundación MAPFRE, yapılan her bağış karşılığında aynı miktarda bağış gerçekleştirecek.

FUZUL HOLDİNG: Fuzul Yapı, deprem bölgesine 3 iş makinesi, 15 kişilik de mühendislerden oluşan teknik ekibini gönderdi. Nevita ve Newinn de ayni ve nakdi yardım kampanyası başlattı. Ayni yardımlar AFAD'a teslim ediliyor, nakdi yardımlar da AFAD hesabına yönlendiriliyor. Fuzul Tasarruf ise bölgede depremden etkilenen 18 şube personelinin tahliye ve barınmasını organize ediyor.

GARANTİ BBVA: Deprem bölgesine 650 milyon TL bağışta bulunacak olan Garanti BBVA, BBVA İspanya ve BBVA Meksika küresel ölçekte bağış kampanyalarıyla ülkemize destek oluyor. Bünyesinde bulunduğu BBVA Grubu bölgeye destek olmak isteyen tüm müşterilerini kapsayan küresel ölçekte bir bağış kampanyası başlatan şirket, bölgenin finansal sıkıntılarını karşılamak üzere ilk etapta 10 milyar TL'lik bir finansman desteği sağlıyor.

GENERAL MOBILE: Bine yakın powerbank ve 3 bini aşkın kablo gibi enerji aksesuarları hazırlayarak afet bölgelerine ulaştırdı.

GATE TR: Gate TR, sahada operasyon yürüten kurum ve kuruluşlara 1 milyon TL değerinde destek sağlama kararı aldı. Borsa, Deprem Dayanışma NFT Koleksiyonu'nu piyasaya sürerek elde edilen tüm gelirlerin de ilgili kurum ve kuruluşlara bağışlanacağını duyurdu. Aynı zamanda ayni yardımlarda bulunmaya devam eden Gate TR, acil ihtiyaçları içeren yardım paketleri hazırlayarak deprem bölgesine gönderdi.

GENÇPA: Ayni ve nakdi yardımları düzenli olarak sürdürmekte olan Gençpa, yeniden toparlanabilmeleri adına istihdam önceliğini 10 ile verecek. Şirket, söz konusu 10 ilde uzaktan, part-time ve freelance çalışma modellerini hayata geçirerek bölge halkına destek olacak. Afet bölgesinde tekrar faaliyete geçmeyi planlayan bayilere ve müşterilere gereken destekleri sağlayacak olan Gençpa, bünyesindeki her türlü yazılım ve teknolojiyi de 10 il için ücretsiz seferber edecek. Tüm bu çalışmalar için tüm çalışanlarını gruplar halinde ve dönüşümlü olarak afet bölgelerine gönderecek olan şirket, bölge halkının ihtiyaçlarının karşılanmasına yönelik çalışmalarına devam edecek.

GLOBELINK ÜNIMAR: Lojistik ve tedarik zinciri sektöründe faaliyet gösteren marka, bölgedeki ihtiyaçlar doğrultusunda; içme suyu, gıda ürünleri ve diğer malzemelerin afet bölgesine gönderilmesinde aktif rol alıyor. İstanbul Büyükçekmece'de bulunan Globelink Ünimar deposu aktarım merkezi olarak kullanılıyor. Bu noktadan yardımların ilgili bölgelere yönlendirilmesi sağlanıyor. Ayrıca kurum çalışanlarından toplanan bağışlar da yetkililer aracılığıyla afet bölgesine gönderildi.

GOOGLE: Türkiye ve Suriye'de yaşanan epremlerin ardından, bir yandan Google.org üzerinden fon desteği sağlarken, diğer yandan ürün ve hizmetleriyle tüm kaynaklarımızdan faydalanıyor ve sahada devam eden kurtarma ve yardım çalışmalarına destek oluyor. Google.org ve Google çalışanlarının destekleriyle, depremden etkilenen bölgelerde yardım ve kurtarma çalışmalarını yürüten STK'lara bugüne kadar 5 milyon doların üzerinde bağış yapıldı. Şirket bunun yanı sıra, Google.org ve YouTube aracılığıyla, sivil toplum kuruluşlarına özel olarak sağladığı Google Arama ve YouTube reklam hibeleri sayesinde, bu kuruluşların kritik bilgilerle insanlara ulaşmalarını ve dünya çapında yeni destekçilere ve bağışçılara erişimlerini destekliyor.

GÜLER YATIRIM HOLDİNG: Holdingin grup şirketlerinden, A1 Capital Yatırım Menkul Değerler AŞ 6 milyon TL, RTA Laboratuvarları 1 milyon 500 bin TL, Güler Yatırım Holding AŞ 1 milyon 500 bin TL, Pardus GSYO ise 1 milyon TL olmak üzere toplamda 10 milyon TL bağış kararı alındı. Ayrıca, diğer ihtiyaçlar kapsamında yine Kızılay'a 2 milyon 500 bin TL değerinde gıda yardımı desteğinde bulunan grup, RTA Laboratuvarları'nın Malatya'da bulunan üretim tesisini ise bölgeye ulaşan yardımların dağıtılması amacıyla lojistik merkezi olarak Malatya Büyükşehir Belediyesi'ne tahsis etti.

HALKBANK FİNANS GRUBU: Halkbank Finans Grubu AFAD'a 7 Milyar TL nakdi yardım yapma kararı aldı. Grup ayrıca, Adıyaman, Hatay, Kahramanmaraş, Malatya, Osmaniye il ve ilçeleri ile Gaziantep ilinin İslahiye ve Nurdağı ilçelerindeki; gerçek kişiler ile KOBİ sınırına kadar olan ticari işletmelere kullandırmış olduğu kredi borcu, taksit, tüm kredi kartı borçları ve gayri nakdi kredi komisyonlarını talebe bağlı olmaksızın 31 Ağustos 2023 tarihine kadar 6 ay süre ile faizsiz olarak erteleyeceğini duyurdu. Söz konusu ertelemeden, depremden zarar gören ve talepte bulunan Adana, Kilis, Şanlıurfa, Gaziantep, Diyarbakır ve Elazığ müşteriler faydalanabilecek. Grup, bunun dışında 2023 yılı boyunca; bireysel ve kurumsal kredi kartları yıllık ücretleri ile üye işyeri ve POS aylık ücretleri de almayacak.

HABİTAT DERNEĞİ: Başta giyim, gıda, battaniye, ısıtıcı olmak üzere toplamda 63 bin 128 parça yardım malzemesi ile 8 ton yakacak odun depremzedeler için toplandı ve bölgeye sevk edildi. Bunların dışında 2 adet iş makinası kepçe enkaz kaldırma çalışmaları için bölgeye yönlendirildi. Toplamda 118 bin 566 parça yardım malzemesi, yerel paydaş kurumları ve AFAD aracılığı ile, ihtiyaç sahipleriyle buluşturuldu. Ankara, İzmir ve Aydın'da 45 profesyonel çalışanı ve bölgede 500'den fazla aktif gönüllüsü ile birlikte yardım malzemelerinin tasnifi, yüklenmesi ve organizasyonu için çalışmalarını sürdürmekte olan dernek ayrıca 10 ilde bulunan gönüllüleri ve yerel paydaşları aracılığıyla yardım malzemelerinin depremzedelere ulaşmasını kolaylaştırmakta.

HAYAT HOLDİNG: Kastamonu Entegre, Limaş ve Hayat üzerinden 100 milyon TL nakdi bağışta bulundu. Bunun yanı sıra Molfix markasıyla 5.5 milyon adet bebek bezi ve 8.6 milyon yaprak ıslak mendil, Molped markasıyla 1.5 milyon adet hijyenik pedin yanısıra Evony yetişkin bezi, maske, dezenfektan, ıslak mendil, Bingo markası ile çamaşır suyu, Papia, Familia, Focus gibi kağıt kategorisi markalarıyla ise tuvalet kağıdı, kağıt havlu gibi temel hijyen ürünlerini bölgeye sevk etti. Tüm dünyadan çalışma arkadaşlarımızın gönüllülük esasıyla topladığı yardımları deprem bölgesine ulaştırdı. Şirket, 2023 yılı içerisinde Hayat Holding bünyesinde yer alan markalarıyla gerçekleştireceği tüm toplumsal yatırımlarını, bölgenin önümüzdeki dönem olası ihtiyaçlarına yönelik çözümler bulmak üzere revize edeceğini de duyurdu.

İÇİM SÜT: Felaketten etkilenen ve bir fabrikasının da bulunduğu Kahramanmaraş'a depremin hemen ardından beslenme ve barınma ihtiyacını karşılamak üzere yardımlar gönderdi. Çadır, ısıtıcı, battaniye, kuru gıda, bebek maması, kışlık giyecek, hijyenik malzemeler, ilaç ile süt ve süt ürünlerinden oluşan yardımları bölgeye ulaştırmaya devam ediyor. Bu kapsamda şu ana kadar yaklaşık 15 milyon TL'lik ayni yardım gerçekleştirdi. Gıda yardımlarını da yerel yönetimler, Kızılay ve AFAD iş birliğiyle depremzedelere ulaştırmaya devam eden şirket, bölgedeki farklı illere şu ana kadar 36 ton ayran, 21 ton yoğurt, 10 ton UHT süt ve 3 ton peynir yardımı yaptı. Diğer yandan Pamukova fabrikasının bulunduğu Sakarya'da kamu kuruluşları tarafından yerleştirilen depremzedeler için de süt ve süt ürünlerinden oluşan gıda yardımları yapmaya başladı. Kahramanmaraş fabrikasının çalışanları, aileleri ve yakınlarına şu anda 107 çadırla barınma desteği sağlıyor. Ayrıca ilk etapta temin ettiği 68 adet ev tipi konteyner ile yine çalışanları, aileleri ve yakınları için geçici bir konteyner yerleşkesi kuruyor ve bu konteynerlerin içine de mobilya ve malzeme temin ediyor.Şirket ayrıca, Kahramanmaraş fabrikasının sosyal alanında misafir ettiği 74 çocuğun mental sağlıkları ile fiziksel gelişimlerinin korunması için uzman psikolog, rehber öğretmen, spor eğitmeni desteği veriyor. Şirket bunun dışında deprem bölgesinden uzaklaşmak isteyen çalışanları, aileleri ve yakınlarını da Karaman'daki otelde ağırlıyor. Ailelerin tercih etmesi halinde 7 yaş altındaki çocukların misafir öğrenci olarak Karaman'da anaokuluna gitmelerini sağlayacak olan İçim Süt, 7 yaş üzeri çocuklar için de bir spor eğitmeni görevlendirecek.

İGA İSTANBUL HAVALİMANI: Depremin en çok etkilediği illerden olan Hatay'da evsiz kalan afetzedelerin barınması için bir konteyner kent kurmak üzere harekete geçti. Hatay İl Jandarma Komutanlığı'nın yanında yer alan ve Hatay Valiliği tarafından İGA İstanbul Havalimanı'na tahsis edilen 30 dönüm arazi üzerinde kurulacak 350 konteynerlik kentin, 350 aileye yuva olması bekleniyor. Tüm işlemlerini İGA İstanbul Havalimanı'nın üstlendiği ve inşaatına 13 Şubat tarihinde başlanarak bu ay sonuna kadar tamamlanması planlanan kentin bir an önce depremzedelerin hizmetine sunulabilmesi için 89 personel ve 34 iş makinesi vardiyalı olarak 7/24 itinalı bir çalışma yürütüyor. İGA İstanbul Havalimanı'ndan gönüllü olarak kurtarma çalışmalarına katılmak üzere deprem bölgelerine giden çalışanlar ise Hatay'da kurulan konteyner kentin kurulum aşamasında görev alıyor. İstanbul'dan sevkiyatı 20-26 Şubat tarihleri arasında gerçekleştirilecek 21 metrekarelik konteynerlerin her birisinde mobilya, duş, tuvalet ve mutfak tezgâhı mevcutken, konteynerler 5-6 kişilik bir ailenin geçici barınma ihtiyacını karşılayabilecek kapasitede olacak. Oluşturulacak olan kampüste ayrıca yemekhane, mutfak, çamaşırhane, üç ayrı yaş grubuna özel olarak kategorize edilen üç farklı çocuk oyun alanı ve mescit gibi sosyalleşme mekanları da yer alacak. Konteyner kentte ayrıca revir de bulunacak.

İNSAN İZİ ULUSLARARASI İNSANİ YARDIM DERNEĞİ: Adıyaman'da kurulan İyilik Kompleksi içinde yer alan restoranda günde 15 bin kişiye 3 öğün sıcak yemek servisi veren dernek; başta ekmek ve su olmak üzere temel gıda, hijyen kiti, ısıtıcılar ve diğer ihtiyaçların dağıtımına devam ediyor. Ayrıca kompleks içerisinde kurdukları çay ocağında bölge halkıyla sohbetler eden gönüllüler, gerçekleştirdikleri çiğ köfte gibi çeşitli organizasyonlarla sıcak bir ortam oluşturuyor. İstanbul'dan gelen 15 kişilik uzman psikolog ekibi eşliğinde, depremzede çocukların yaralarına merhem olmak için de çeşitli etkinlikler düzenleyip oyuncak dağıtan İnsan İzi Derneği, maruz kaldıkları durumu hafifletmek için çocuklara oyun terapileri düzenleyerek yaşadıklarını daha kolay ve hızlı üzerlerinden atmalarına yardımcı oluyor.

İTÜ ARI TEKNOKENT: Maddi yardımlara ek olarak, İTÜ ARI Teknokent firmaları ve çalışanlarının desteği ile AFAD tarafından acil ihtiyaçlar olarak listelenen; birçok ayni yardım tedarik edilerek AFAD'a teslim edildi. Yardım kampanyası bünyesinde, 30 koli kışlık kıyafet, 30 koli gıda malzemeleri, 30 koli bebek maması, 30 koli bebek bezi, 30 koli hijyen seti gibi malzemeler ile birlikte deprem bölgelerinde öne çıkan enerji ihtiyacının karşılanması amacıyla elektrikli ısıtıcı, cep ısıtıcısı ve 5.000 adet taşınabilir batarya bölgeye ulaştırıldı. Deprem bölgelerine yola çıkarılan yardımların hemen ardından, depremzedelerin ihtiyaçları doğrultusunda acil destek kampanyası başlatan İTÜ ARI Teknokent, depremden etkilenen bölgeler için İTÜ ARI Teknokentli firmalara iç duyurular ile battaniye, çadır ve uyku tulumu ihtiyacının olduğunu duyuruldu. Gelen destekler, Kamu Kurumları ve AFAD iş birliğinde depremzedelere ulaştırıyor. Periyodik desteklerini bu süre zarfında devam ettiren İTÜ ARI Teknokent, Kamu kuruluşları tarafından duyurulan ihtiyaç listeleri doğrultusunda uzun soluklu yardım kampanyasını duyurdu. İTÜ ARI Teknokent bünyesinde yer alan birçok firma, gönüllü çalışanları ilk andan itibaren deprem bölgesindeki çalışmalara destek verirken, İstanbul Teknik Üniversitesi Ayazağa Kampüsünde kurulan Kızılay merkezlerinde gönüllü çalışanlar ve öğrenciler tarafından kan bağışları yapıldı. İTÜ ARI Teknokent'in Kuluçka Merkezi İTÜ Çekirdek'te girişimciler tarafından geliştirilen uygulama ve çözümler ise deprem bölgesinde yardıma ihtiyacı olan birçok insana ulaşmaya devam ediyor. Bu çözümlerden bazıları, enkaz altında yardıma ihtiyacı olan depremzedeler ile yardım edebilecek olanların iletişimine katkı sağlarken, bazıları ev sahipleri ile konaklama ihtiyacı olan depremzedeleri buluşturuyor.

İTÜ Çekirdek Girişimlerinden Deprem Çözümleri:

BlindLook: Blindlook ekibi, yaşanan deprem felaketinde barınma ihtiyacı bulunan görme engellileri evlerinde misafir ederken, gönüllü olarak evlerinde misafir etmek isteyen kişileri de ihtiyaç sahipleri ile buluşturuyor.
Bugbounter: BugBounter ekibi, deprem sonrası aktif çalışan tüm yardımlaşma ve destek platformlarının online güvenlik testlerini ücretsiz olarak gerçekleştirerek, depremzedelere yapılan yardımların engellenmesine karşı çıkmayı amaçlıyor.
Bulut Klinik: Bulut Klinik ekibi, geliştirdikleri sağlık uygulamasında depremden etkilenen kişiler için online psikolojik ve sağlık destek hizmeti sunuyor
Evimdeki Psikolog: Evimdeki Psikolog ekibi, depremden etkilenen kişiler için online ücretsiz psikolojik destek sağlıyor.
Fromyoureyes: Fromyoureyes ekibi, geliştirdikleri uygulama sayesinde toplanma noktaları, yardım noktaları ve bunun gibi birçok kritik konuda görme engelli depremzedelere katkı sunuyor.
gonullupsikolog.org: İTÜ Çekirdek girişimi Gonullupsikolog.org ekibi, afetten etkilenen kişiler için online ücretsiz psikososyal destek sağlıyor.
Kanka Host: İTÜ Çekirdek girişimi Kanka Host ekibi, kalacak yere ihtiyacı olan depremzedeler ile evini paylaşmak isteyenleri geliştirdikleri uygulama üzerinden bir araya getiriyor.
Kidolog: İTÜ Çekirdek girişimi Kidolog ekibi, depremden etkilenen kişiler için geliştirdikleri uygulama ve whatsapp üzerinden online ücretsiz psikolojik destek sağlarken, psikolojik destek çalışmalarına gönüllü olarak katılmak isteyen uzmanları da sürece dahil ediyor.
Laska Technology: İTÜ Çekirdek girişimi Laska ekibi, depremzedelerin ve bölgede çalışan insanların ısı ve elektrik ihtiyacını karşılamak üzere, geliştirdikleri teknoloji ile atık lastiklerin ileri dönüştürülerek enerji ve hammadde elde edilmesini sağlayan yenilenebilir yakıt yardımında bulunuyor.
Missafir: İTÜ Çekirdek girişimi Missafir'in geliştirdiği "Missafirimizsiniz" platformu, ev sahipleri ile konaklama ihtiyacı olan depremzedeleri buluşturmayı amaçlıyor.
Sesver: İTÜ Çekirdek girişimi Arvia'nın geliştirdiği Ses Ver.in platformu, deprem bölgesinde yardıma ihtiyacı olanlar ile yardım edebilecekleri buluşturuyor. Oluşturulan platform, otomatik konum paylaşma ve sesli görüşme özellikleri ile müdahale hızını artırmayı hedefliyor.
Steto: İTÜ Çekirdek girişimi Steto ekibi, depremden etkilenen kişiler için online ücretsiz psikolojik destek sağlıyor.
Peace Therapist: İTÜ Çekirdek girişimi Peace Therapist ekibi, depremden etkilenen kişiler için online ücretsiz psikolojik destek sağlıyor.
Terappin: İTÜ Çekirdek girişimi Terappin ekibi, depremden etkilenen kişiler için ücretsiz psikolojik destek sağlarken, psikolojik destek çalışmalarına gönüllü olarak katılmak isteyen uzmanları da sürece dahil ediyor.
Walkers: İTÜ Çekirdek girişimi Walkers ekibi, geliştirdikleri hareket ve sağlık uygulamasında Eğitim Kutusu ile iş birliği yaparak kullanıcılarına ücretsiz online deprem eğitimi tanımlıyor.

IC HOLDİNG- IC VAKFI: Depremin ilk anlarından itibaren, farklı sektörlerdeki yetkinlikleri doğrultusunda tüm birimlerini afet bölgelerine seferber etti. IC Holding ve IC İbrahim Çeçen Vakfı, İskenderun ve Mersin'de toplam 7.500 kişinin barınma ihtiyacını karşılayacak. Grup, 1.500 kişinin konaklayacağı ve günlük 5.000 kişiye yemek sunacak yaşam alanını İskenderun'da, 6.000 vatandaşın barınıp yemek ihtiyacının karşılanacağı prefabrik kampı ise Mersin Büyükeceli'de kuruyor. Grubun alt yüklenici firmaları da dahil olmak üzere 6.844 kişilik arama kurtarma ekibi bilfiil sahada yer alırken, 336 iş makinesi ile bölgede çalışan uzman arama kurtarma ekibi, 1.127 vatandaşın enkazdan çıkarılmasına destek oldu. Ayrıca bölgeye 19 TIR temel ihtiyaç ve gıda malzemesi gönderildi.

ICRYPEX: Kripto para işlem platformu ICRYPEX, AHBAP'a nakdi bağış ve kurumsal destekte bulunurken, AFAD'a ekipman desteği sağladı. ICRYPEX, AFAD ekiplerine bölge için en kritik olan ekipman desteklerini iletmenin yanı sıra AHBAP ekipleri ile koordineli bir şekilde ilerleyerek kurumsal yardımlar gerçekleştirdi.

INDEX GRUP: Depremden etkilenen bölgenin acil ihtiyaçlarının giderilmesine katkı sağlamak için ilk günden itibaren yardım tırlarını ulaştırıyor. Şu anda Antakya'da 200 çadırdan oluşan, içerisinde seyyar tuvalet ve duşların bulunduğu bir çadırkent kuran şirket, bölgede kuracağı seyyar mutfaklarda da yemek ulaştırmaya devam edeceğini duyurdu.

KAHVE DÜNYASI: Başta Hatay, Kahramanmaraş, Malatya olmak üzere tüm depremden etkilenen illerde 100 bin kişiye yetecek kadar içme suyu, stick hazır kahve, çocuklar için vitaminli toz içecek, salep, sıcak çikolata, bölge koşullarına dayanıklı ve protein değeri yüksek olması bakımından granobarlar, çikolata, bardak, peçete gibi sarf malzemeler ile bölgelerin genel ihtiyacı için eldiven, şapka, bere, çorap, battaniye gibi tekstil ürünlerinin bölgeye ulaştırılmasını sağlamıştı. Kahve Dünyası'nın 200 gönüllü çalışanı da deprem bölgelerinde destek verdi. Yardım tırları ile bölgeye ihtiyaç ürünlerini sevk etmeye devam ederken ayrıca ısınma ihtiyacına destek olmak için 300 adet soba ve bu sobalarda kullanılacak yakacakları da 17 Şubat'ta bölgeye sevk ediyor. Şirket ayrıca, Algötür Truck ile 7 Şubat tarihinden bu yana, Malatya Kültür Merkezi önünde Kahve Dünyası çalışanlarından oluşan gönüllü ekibi ile günde ortalama 4 bin bardak kahve ikramında bulunmaya devam ediyor. Ayrıca 17 Şubat'ta 3 adet Kahve Dünyası Kahve Karavanını Hatay'a, 1 adet Kahve Karavanını da Malatya Şeker Fabrikası Konteyner Kent alanında konumlandırmak üzere bölgelere sevk etti. Deprem bölgelerinde yaşayan çalışma arkadaşları ve aileleri için Altınmarka Grubu'na ait fabrikalarında misafirhanelerini hazırladı. Deprem bölgelerindeki çalışanları için açık pozisyonlarını öncelikli olarak afet bölgelerindeki çalışanlarıyla paylaşan ve konaklama imkanıyla birlikte farklı şehirlerde yeni yaşamları yeşertmeye destek veriyor.

KARİYER.NET: Depremin bölgedeki çalışma hayatında ve istihdamda açtığı yaraları sarabilmek için Deprem İstihdam Seferberliği başlattığını duyurdu. Bu kapsamda; depremden etkilenen, bulunduğu bölgede veya farklı bir şehirde iş bulmak isteyen vatandaşlar, depremzedelere istihdam sağlamak isteyen işverenler, afet bölgesindeki özel nitelikli işgücü ihtiyacını gidermek adına gönüllü destek vermek isteyenler ve özel nitelikli iş gücü ihtiyacı için gönüllü desteğine ihtiyaç duyan kurum ve kuruluşlar www.kariyernet/depremistihdamseferberligi adresi üzerinden başvuru yapabiliyor. Kariyer.net ayrıca bünyesinde bulunduğu iLab ve ona bağlı olan diğer şirketlerle birlikte AFAD'a nakdi bağış gerçekleştirdi. Bunu yanı sıra Ümraniye Belediyesi iş birliği ile vinç temin ederek deprem bölgesine ulaştırdı. Bölgedeki öncelikli ihtiyaç malzemelerini, yetkililerle koordineli şekilde deprem bölgelerine ulaştırıyor.

KİBAR HOLDİNG: Kibar Holding, 76 konteynerden oluşan 850 kişilik yaşam alanında depremzede vatandaşların temel ihtiyaçlarını karşılamaları sağlanıyor. Depremin ilk gününden itibaren, acil ihtiyaç malzemeleri ile dolu yardım tırları ivedilikle bölgeye ulaştırıldı. Tüm çalışanların katılımıyla başlatılan ayni bağış kampanyası kapsamında battaniye, kıyafet, hijyen ürünleri gibi ihtiyaç malzemeleri, Kibar Gönüllüleri koordinasyonunda depremzedelere ulaştırılıyor.

KOÇ TOPLULUĞU: Deprem bölgesine şimdiye dek gerçekleştirdiği yardımları 200 milyon TL'yi aşan Koç Holding'in, arama-kurtarma çalışmalarında AFAD ekipleriyle koordineli olarak görev alan eğitimli ve donanımlı 531 kişilik ekibi, 117 vatandaşı enkaz altından kurtardı. Topluluk, önümüzdeki dönemde barınma, sağlık, eğitim ve depremden etkilenen çocukların desteklenmesi kapsamında gerçekleştireceği projeler için ilave olarak 1,8 milyar TL tahsis edildiğini duyurdu.

KORUMA ŞİRKETLER GRUBU: Hatay'ın Kırıkhan İlçesi'nde fabrikası bulunan Koruma Şirketler Grubu, bu tesisi 1500 depremzedeye açtı. Koruma Kırıkhan fabrikasının hemen yanında depremde evleri yıkılan ya da zarar gören çalışanları ile ailelerinin barınmaları amacıyla içerisinde günlük yaşamın devamı için gerekli ihtiyaçların olduğu konteyner ve çadırların kurulumları tamamlanmak üzere.Depremin yaşandığı ilk saatlerden itibaren hızlı bir refleks göstererek tüm imkanlarını seferber eden şirket, gıda, su, hijyen ve temizlik ürünleri, sağlık malzemeleri, kışlık giysi, battaniye, uyku tulumu, çadır, yatak, ranza, seyyar tuvalet, ısıtıcı, jeneratör gibi acil ihtiyaçların yanı sıra iş makineleri, vinçler ve konteynerleri taşıyan yardım tırlarını bölgeye gönderdi. Kocaeli'nden deprem bölgesine giden Koruma Arama Kurtarma Destek Ekipleri de yıkımın büyük olduğu Kırıkhan'daki enkaz arama kurtarma çalışmalarında görev aldı. Şirket, depremzedelerin soğuk hava koşullarından olumsuz etkilenmemeleri için gerekli tedbirlerin alındığı fabrikaya önümüzdeki günlerde ahşap bungalov tipi evlerin gönderimi de yapılacak. Kocaeli'nden bölgeye acil ihtiyaç ve sağlık malzemelerinin gönderimi ise sürüyor.

KPMG TÜRKİYE: Kızılay'a depremzedelerin gıda ihtiyaçlarını karşılamak için 1 milyon TL yardım yaptı. KPMG International ile iş birliği sonucunda üye şirketler ağı destekleri ile şu ana kadar 900 bin USD yardım toplandı. KPMG Hollanda ofisi inisiyatifiyle deprem bölgelerinde bir sahra hastanesi kurmak üzere yola çıkıldı. Bu süreçte Hollanda'da toplanan, tam teçhizatlı büyük bir sahra hastanesi oluşturulacak kapsamda tıbbi malzeme, Sağlık Bakanlığı'nın yönlendirmesiyle deprem bölgelerine bağışlanacak. KPMG Türkiye çalışanları arasında başlatılan yardım kampanyasının yanı sıra bölgeye ısıtıcı, uyku tulumu, çadır, gıda, kıyafet ve yakacak bağışında bulunuldu. Hatay'ın Osmaniye İlçesinde SMMM odası olarak kullanılmak üzere bir konteynır bağışlandı.

KOLEKSİYON MOBİLYA: Tekirdağ'daki fabrikasında üretilen yatak, yorgan ve battaniyeler ile çalışanların hazırladığı TIR ve kamyonlara yüklü yardım kolileri AFAD ve Kızılay ile koordineli olarak bölgelere ulaştırıldı. Bunun dışında 25 mobil tuvaleti bölgeye gönderen şirket, iş ortaklarıyla ısıtıcı polar özelliği bulunan uyku tulumlarını hızla üreterek sevkiyatına başladı. Malatya bölgesinde prefabrik yapı üretime destek vermek için 16 kişiden oluşan uzman personelini de afet bölgesine gönderen Koleksiyon Mobilya ayrıca 2023 yılı Genel Kurul'un belirleyeceği bağış limiti içerisinden 2.500.000,00 TL tutarında nakdi bağış yaptı.

KOLEKTİF HOUSE: AFAD'a ve Ahbap Derneği'ne bağış yapmanın yanı sıra GYODER ve diğer gönüllü oluşumlara çadır üretimleri için destekte bulundu. Ayrıca, ihtiyaç listelerini tüm ekosistemimiyle paylaşan şirket, 7 lokasyonu depremzedelere destek olmak için ihtiyaç toplama merkezine dönüştürdü. İlk hafta ihtiyaç listesini tamamlayarak gönüllü oluşumlar aracılığıyla AFAD koordinasyonunda yardım noktalarına ulaştırdı.

KUVEYT TÜRK: Kuveyt Türk depremin ilk anından itibaren AFAD, Türk Kızılay ve Türkiye İzcilik Federasyonu ile birlikte hareket etti. Termal battaniye, çadır, tulum, içme suyu, ısıtıcı, kıyafet ve gıda gibi temel ihtiyaç malzemelerini taşıyan 10 tır ve 10 karavanı afet bölgesine ulaştırdı. Ana ortağı Kuveyt Finance House (KFH) ile birlikte 200 milyon TL bağışta bulunuyor. Afetten etkilenen bölgelere ayni ve nakdi yardımlarını ulaştırmaya ve yaraları sarmak için çabalamaya devam ediyor.

LG ELECTRONICS TÜRKIYE: Felaketin ilk günü ve devamında hem LG Electronics Türkiye olarak hem de LG Electronics Global desteği ile 20 milyon TL'nin üzerindeki maddi yardımları kamu kuruluşları ve STK'lar aracılığı ile iletti. Eş zamanlı olarak ayni yardım aracını yola çıkardı. Geçici konaklama bölgelerine çamaşır alanları kurarak, buralara çamaşır ve kurutma makineleri yolladı. Yine eş zamanlı olarak, çocuk oyun alanlarına LG TV'ler yollayacak olan şirket, bölgede çocuk oyun alanlarına da kırtasiye desteğinde bulunuyor.

L'ORÉAL TÜRKİYE: ilk etapta AHBAP, AKUT başta olmak üzere çeşitli yerel ve global STK'lar aracılığı ile 10 milyon TL'lik fon oluşturdu. Nakdi yardımla birlikte bölgeye ayni yardım desteğinde de bulunan şirket, ayni yardımlar kapsamında başlangıç olarak; ihtiyaç listesine giren şampuan ve cilt bakım ürünlerinden oluşan 70 bin adet ürünü, İhtiyaç Haritası, AKUT ve AHBAP aracılığıyla afet bölgelerine ulaştırmaya başladı. Ayrıca, şirket içinde ailesi ve yakınları etkilenen ekip arkadaşlarını, yardım etmek isteyen çalışanlarıyla buluşturup dayanışma ruhunu pekiştirmek ve etki alanını daha da genişletmek için şirket içi bir platform da kurarak güçlerini birleştirdi.

MASTERTÜRK: '1 Oyun, 1 Oyuncak, Gülümseyen 1 Dünya' kampanyası başlatan MasterTürk Grubu, afet bölgesindeki çocuklar için oyuncak gönderimi sağlıyor. Ayrıca franchise ofisleri aracılığı ile nakdi yardım kampanyası başlatan şirket, 1 milyon TL'den fazla bağış yaptı. Kendi ekipleriyle yardım tırları afet bölgesine ulaştırdı. Master Türk Grubu bölgeye ihtiyaç malzemeleri çerçevesinde gönderiler yapmaya devam ediyor.

MCDONALD'S TÜRKİYE: Depremden etkilenen bölgelerdeki acil ihtiyaçların karşılanması için ilk aşamada AFAD'a ve AHBAP'a 2'şer milyon lira bağışta bulunan şirket, ilk 24 saatte gıdaya erişim konusunda Hatay, Kahramanmaraş, Diyarbakır ve Şanlıurfa'da depremzedelere ilgili lokal otoritelerle koordineli şekilde yakın illerden yemek desteği verdi. McDonald's Türkiye, AFAD koordinasyonunda depremin 4. günü itibarıyla 7 gün boyunca yaklaşık 80 bin adet menüyü ihtiyaç noktalarına ulaştırdı. Gaziantep Şehitkamil restoranını ücretsiz yiyecek, sıcak içecek, Wi-Fi ve diğer temel ihtiyaçlar için hizmete açtı. Bölgeye kıyafet, ayakkabı ve battaniyeden oluşan 156 koli malzeme gönderimi yapmanın yanı sıra oyuncak dağıtımı yapan şirket, bölgede hayat normale dönene kadar halkın ve çocukların yanında olmaya devam edeceğini duyurdu.

MEDIAMARKT: Depremin ilk günü, ihtiyaç listesinde yer alan ısıtıcı, powerbank ve şarj aleti gibi ürünleri Yardım Tırı hemen yola çıkaran MediaMarkt, bugüne kadar toplam dört tır ile yaklaşık 14 bin ürünü afet bölgesine ulaştırdı. Şirket ayrıca ısıtıcı gibi ürünlerin teminine devam etmek hem de afet bölgesinin yeniden yapılandırılmasını destekleyen projelerde kullanılmak üzere toplamda 2 milyon euro değerinde bir bağış fonu oluşturdu. Bu süreçte Ticaret Bakanlığı ile Aile ve Sosyal Hizmetler Bakanlıkları'nın hayata geçirdiği 'Deprem Yardımlaşma Seferberliği'ne katıldı. Deprem bölgesindeki vatandaşlara yardım amaçlı alınmak istenilen tüm ısıtıcı, powerbank, şarj aleti, pil, su filtreleyici, su ısıtıcı, aydınlatma cihazları gibi ürünlerin, satış ve teslimat operasyonlarında herhangi bir ticari amaç gütmeden afet bölgesine iletilmesini sağlıyor. Ayrıca şirket çalışanları, gönüllü olarak hazırladıkları ihtiyaç malzemelerini yetkili kurumlar aracılığıyla deprem bölgesine ulaştırdı.

MESA HOLDİNG: Çok sayıda iş makinesi ile birlikte bu araçları kullanacak 8 operatör, 1 formen ve 8 kişilik çadır kurma ekibi gönderdi. Ayrıca içerisinde yatak, yastık, yorgan, battaniye, polar şal, nevresim takımı bulunan tam donanımlı ve kullanıma hazır yaşam konteynerleri, çelik ranza, bebek maması, bebek bezi, bebek bisküvisi, bebek yatağı, bebek battaniyesi, termos, dış mekan ısıtıcıları, LPG tüpleri, mobil tuvaletler, gıda malzemeleri, kışlık kıyafet, yaşam halatı, yağmurluk, ayakkabı-bot, el feneri ve hijyen kitleri de deprem bölgesine ulaştırıldı. İlaveten Ankara Park Mozaik şantiyesi, bölgeye gönderilmek üzere 50 konteynerlik yardım için kamp sökümüne başladı. Deprem bölgelerinin yeniden yapılandırılmasını desteklemek amacıyla, MESA Holding olarak bugüne kadar bölgeye ayni ve nakdi yardımların toplamı ile 48 milyon Türk Lirası katkı sağlandı.

MESS: AFAD, Kızılay, Valilikler, Belediyeler ve diğer kamu kurumları ile irtibat halinde sahada yakın takip yapan Türkiye Metal Sanayicileri Sendikası (MESS), yardım tırlarını afet bölgesine sevk ediyor. Yetkili mercilerden edinilen en güncel listelere göre hazırlanan çadır, konteyner, gıda, kıyafet, hijyen ürünleri, enerji ve ısıtma üniteleri ve tek kullanımlık mutfak ürünleri gibi acil ihtiyaç malzemeleri bölgedeki vatandaşlara ulaştırıldı. MESS, sadece yardım göndermekle kalmayıp, farkındalık videoları ile de önemli bilgileri kamuoyuyla sosyal medya hesapları üzerinden paylaşıyor.
Bununla beraber MESS, üyelerinin dışarıdan tedarik etmekte zorlandığı ihtiyaç malzemelerini kendi ağında bulunan iş ortakları üzerinden koordine ediyor ve bölgelere ulaşmasını sağlıyor. Bugüne kadar, akut ihtiyaç olan ayni malzemelerin gönderiminden, direkt nakdi bağışlara kadar milyar TL'leri bulan yardım bölgeye ulaştırıldı. Yüzlerce tırla, kıyafet kolisi (dış ve iç giyim, ayakkabı vb.), gıda kolisi (konserve yiyecekler, çocuk maması, ekmek, tahıl ürünleri, su vb.), barınma ekipmanı (battaniye, ısıtma teçhizatı, çadır, jeneratör, tüp vb.) ihtiyaç sahiplerine gönderildi. MESS üyesi şirketlerden 620 kişilik arama kurtarma ekibi de büyük özveri ile afet bölgesindeki çalışmalara destek veriyor.

MSD: Afet bölgesindeki ihtiyaçların karşılanması amacıyla 1 milyon dolar destekte bulunuyor. Eş zamanlı olarak, dünyadaki tüm MSD çalışanlarının katılabileceği bir bağış kampanyası başlatan şirket, bu kampanyada çalışanlarının katkısına eş değer tutarda bir bağış da yönetim tarafından sağlanacağını duyurdu.

METRO TÜRKİYE: AFAD ve Kızılay iş birliğinde gıda ve ihtiyaç malzemelerini bölgelere ulaştırıyor. Şirket, Millî Savunma Bakanlığı'nın yönlendirdiği bölgelere de ayni yardımlar gerçekleştirdi. WFP TAFED, ve Aşçılar Derneği gibi STK'lar ve gönüllü şefler tarafından kurulan sahra mutfakları ile aş evlerine düzenli olarak gıda bağışı sağlıyor. Ayrıca bu mutfaklar ile bölge halkı için hijyen ve temizlik ürünlerini iş ortaklarını da dahil ederek bölgeye ulaştırıyor. Metro Grup ve Metro Türkiye ayrıca çalışanları tarafından toplanan yardımları da deprem bölgelerindeki ihtiyaç sahiplerine ulaştırıyor.

MİGROS: Depremlerin ardından ivedilikle AFAD ve Kızılay koordinasyonunda, bölgedeki dağıtım merkezlerinden acil ihtiyaç malzemelerini taşıyan tırları ilk 24 saat içerisinde yola çıkaran Migros, Ticaret Bakanlığı ile Aile ve Sosyal Hizmetler Bakanlığı Afet Acil Sosyal Yardım'ın himayesinde başlatılan, depremden zarar gören vatandaşların öncelikli ihtiyaç ürünlerinin yer aldığı Deprem Yardımlaşma Seferberliği kapsamında da temel gıda kolisi, bebek ve kadın hijyen ürünleri, ısıtıcı ve fener gibi ihtiyaç malzemelerini deprem bölgesine ulaştırmaya devam ediyor. Antakya, Kahramanmaraş, Adıyaman, Malatya ve İskenderun'daki mağazalarından gıda ve hijyen ürünlerini depremzedelere bedelsiz olarak dağıtan Migros'un Afet bölgelerine sevk ettiği tır sayısı 13 Şubat itibari ile 45'e ulaştı. Kızılay koordinasyonunda İskenderun ve Kahramanmaraş'ta binlerce kişiye hazır yemek dağıtımı gerçekleştiriliyor. Migros, bölgedeki çalışma arkadaşlarına ve iş ortaklarına da her türlü desteği sunarak kol kanat geriyor.

MOMENTO: İstanbul Teknik Üniversitesi'nin "Deprem Seferberliği" yardım tırlarına gıda ve hijyen malzemesi desteği sağlamanın yanı sıra Kansersiz Yaşam Derneği ve Teknolojide Kadın Derneği tarafından koordine edilen YaşaTIR ile Afet Bölgesine Gidiyor! projesi dahilinde giysi ve eşya yardımlarını ekibe teslim etti. ASELSAN Sosyal İnovasyon ve Yardımlaşma Derneği'ne ve ATOS Türkiye'nin fonzip üzerinden açtığı Depremzedelere Yardım Kampanyası'na da nakdi destekte bulundu.
Bunlara ek olarak tercih eden müşterilerinin Momento kart bakiyelerini AFAD, AHBAP, İhtiyaç Haritası üzerinden bağış için kullanmasının yanı sıra LC Waikiki, Evidea, Defacto, Boyner gibi markaların deprem seferberliği odaklı online web sayfalarından ürün satın almasını ve bağış yapılmasını sağladı. Ayrıca deprem bölgesinde kartını kaybetmiş, kart işlemi bekleyen tüm müşterilere öncelikli ve birebir hizmet desteği sundu.

NEF VAKFI:NEF VAKFI: Depremin gerçekleşmesi ardından ilk saat itibariyle Afet Koordinasyon Merkezi ile irtibata geçerek, kriz masası kurdu ve ekiplerini deprem bölgesine ulaştırdı.Hatay AFAD Koordinasyon Merkezi ve Maraş AFAD Koordinasyon merkezlerinde çalışmalarına devam eden Nef Vakfı, bölgenin ihtiyaçlarını en doğru şekilde ve hızla ulaştırmak için yerel yönetimler ve muhtarlıklarla da iş birliği halinde.
Sahada arama kurtarma çalışmalarına destek verdiği gibi, ayni ve nakdi yardımlarını ihtiyaç bölgelerine İstanbul Nef genel merkezinden her gün düzenli olarak tırlar kaldırarak ulaştırıyor. Yardım malzemelerinde çadır, jeneratör, gıda, hijyen malzemesi, bebek ürünleri, battaniye, kışlık giyim, soba, ısıtıcı, iş makineleri gibi bölgede ihtiyaç duyulan ürünlere öncelik verildi. Turkish Philantrophy Funds aracılığıyla global yardımların da toplandığı Nef Vakfı, BtcTurk ile kripto para cüzdanları üzerinden yapılan yardımları da afetzedelere ulaştırmak için bir işbirliği gerçekleştirdi. Nef Vakfı, milyonları etkileyecek barınma sorunu ihtiyacının karşılanması için de konteyner kent kurulması üzerine hazırlıklarına başladı. İlk etapta 500 adet konteyner ve prefabrik okulla bölge halkına destek olacak. Nef Yönetim Kurulu Başkanı Erden Timur ise, Adana, Maraş ve Hatay'da depremden zarar gören bölgelerde ilk günden itibaren bir hafta süreyle yardım faaliyetlerine katıldı.

NESTLE: Afet bölgesine depremin hemen ardından ayni ve nakdi bağışlarını gerçekleştiren şirket, 50 tıra yakın su, 100 ton bebek maması, medikal beslenme ve diğer gıda ürünlerini, hayvanlar için 20 ton evcil hayvan maması ürününü iletmeye devam ediyor. Dünya genelinde 300 bine yakın çalışanına ilettiği bir bağış kampanyası başlatan Nestlé Grubu'nun, Uluslararası Kızılhaç ve Kızılay Dernekleri Federasyonu ile başlattığı kampanyası kapsamında çalışan bağışları şirket tarafından ikiye katlanacak.

NG GRUP: AFAD'a 5 milyon TL nakdi bağışta bulunan grup, il valilikleri ve AFAD birimleriyle koordineli bir çalışma yürüterek depremzedeleri NG Afyon otelinin tüm imkânlarından faydalanacakları şekilde ağırlayarak, kuru gıda, ısıtıcı ve kıyafetler başta olmak üzere tüm ayni yardımların bölgeye gönderimini gerçekleştiriyor.

NOVARTIS GRUP: Depremin ilk günü bölgeye 1 milyon ABD doları bağışta bulundu. Ardından, dünya çapındaki tüm çalışanların katılabilmesi için bağış kampanyası düzenlemeye başladı. Burada toplanacak tutara eş değer oranda ilave bağış yapılacak olan kampanya devam ediyor. Arıca ek olarak Novartis Türkiye çalışanları depremden etkilenen vatandaşlar için temin ettiği ihtiyaç malzemelerini içeren yüzlerce yardım kolisini AFAD'a ulaştırdı.

OBİLET.COM: Depremzedeler için deprem bölgelerinden ücretsiz tahliye otobüsleri kaldırıyor. Valilik izinlerini alan 40 kişilik gönüllü sağlık ekibini ve tıbbi yardım malzemelerini de deprem bölgelerine götürüyor.

OKX: Global kripto para borsası OKX, toplumsal dayanışmaya destek olmak amacıyla AHBAP'a 1 milyon TL değerinde bağışta bulundu. Bağışlara ek destek sağlamak adına küresel ölçekli bir yardım kampanyası başlatan OKX; Bitcoin, Ethereum, OKB, OKT ve USDT ile yapılan bağışları toplamaya devam ediyor. Borsa, elde edilen tüm gelirlerin AFAD ve AHBAP'a aktarılacağını duyurdu. Ayrıca, yapılan açıklamaya göre 1 Milyon TL'ye kadar olan bağış miktarı da iki katı olarak AFAD ve AHBAP'a bağışlanacak.

ORKA HOLDİNG: Bünyesinde Damat Tween D'S damat gibi markaları barındıran Orka Holding, TİM ve AFAD koordinasyonunda kışlık giyim eşyasını teslim etti. Yardım filosu bölgeye ulaştırdı.

OUTDOOR FACTORY: Depremden zarar gören bölgeleriçin AFAD'a ayni ve nakdi yardım yapmanın yanı sıra, Osmaniye ve diğer şehirlerde her gün gıda yardımı ve 2 bin kişiye sıcak yemek servisi gerçekleştiriyor. Grup şirketlerinden Tera Maden ise 15 yeraltı uzmanını bölgeye gönderdi. Çalışanları aracılığı ile 2 milyon TL ayrıca yardım topladı.

OYAK: OYAK Kriz Koordinasyon Merkezi üzerinden AFAD ve yetkili birimlerle koordine olan OYAK'ın Grup Şirketleri çalışanlarından oluşan 350 kişilik ekip afet bölgesinde arama-kurtarma faaliyetlerinde görev aldı. Bölgeye kaydırılan kamyon, vinç, iş makinesi, ambulans, itfaiye gibi 70'e yakın araç teknik personelleriyle birlikte resmî kurumların koordinesinde görev yapıyor. OYAK Grubu Şirketleri, barınma ve ısınma, gıda, konteyner, çadır gibi temel ihtiyaçları her gün düzenli olarak bölgeye ulaştırıyor. 5,3 milyon litre akaryakıt ve motorin ile 31 bin 500 adet tüp bölgeye sevk edildi. Ayrıca 1,3 milyon adet tıbbi malzeme ile gıda, hijyen ve kıyafetten oluşan 46 bin koli bölgeye ulaştırıldı. OYAK Kriz Koordinasyon Merkezi üzerinden İskenderun'daki İsdemir Limanı deniz taşımacılığı operasyonları için kullanılırken, bölgedeki hasar gören havalimanı için de beton ve iş makinesi tedariği sağlanarak onarım sürecine destek verildi. OYAK, imkanları çerçevesinde ilk günden beri bölgedeki fabrika ve tesislerinde çalışanlar, yakınları ve vatandaşlar için barınma ve sıcak yemek imkânı sağlıyor.

PANASONIC: Panasonic Group afet bölgesine destek için 5 milyon TL bağışta bulundu. Panasonic Electric Works Türkiye deprem felaketinin henüz ikinci gününde, İhtiyaç Haritası iş birliği ve AFAD koordinasyonuyla depremzedelerin öncelikli ihtiyaçları için hazırladığı yardım kamyonu, afet bölgesine gönderdi. Ayrıca, afet bölgesi için temel ihtiyaçlardan birisi haline gelen grup prizlerden 8 bin 500 adet, 4 bin 600 kışlık yelek ve diğer çeşitli ihtiyaç malzemelerinden oluşan yardım tırı, Kızılay iş birliğinde depremin beşinci gününde bölgeye gönderdi.

PAPARA: AHBAP Derneği'ne 2,5 milyon TL, AFAD ve KIZILAY'a 25 milyon TL bağışta bulundu. Beşiktaş sponsorluğu kapsamında, spor kulübünün deprem bölgesine gönderdiği tırlara ayni yardımda bulundu. Papara kullanıcılarının daha kolay bağış yapabilmesi için hızla aksiyon aldı ve depremden sonra ilk 48 saat içinde bağış kurumları arasına AFAD ve KIZILAY'ı ekledi. 12 Şubat itibarıyla Papara kullanıcılarının AFAD, İhtiyaç Haritası ve AHBAP için gerçekleştirdiği bağış miktarı 10 milyonu geçti. Nisan 2023 sonuna kadar Türkiye'deki tüm ATM'lerden para çekme işlemi yapacak depremden etkilenen bölgelerdeki Papara kullanıcıları işlem ücreti ödemeyecek.

PARİBU: Afetle ortaya çıkan ihtiyaçlar doğrultusunda İhtiyaç Haritası'na 9.5 milyon TL, TOG'a 1.9 milyon TL ve AFAD'a 500 bin TL bağışladı. İhtiyaç Haritası, Toplum Gönüllüleri Vakfı, Hayata Destek Derneği, Kadın Emeğini Değerlendirme Vakfı, UNICEF, Gönüllü Hareketi ve AFAD adına oluşturulan kripto para cüzdanları aracılığıyla bireysel olarak kripto para bağışlarına olanak sağlanıyor. Şu ana kadar sivil toplum kuruluşlarına yapılan bağışın değeri ise 16 milyon TL'ye ulaştı.

PEKER GYO: Depremlerin ardından arama-kurtarma çalışmalarında kullanılması ve depremzedelerin ihtiyaçlarının karşılanması için AFAD bağış kampanyasına 4 milyon TL'lik destek verme kararı aldı. Peker GYO ayrıca deprem bölgesinin ihtiyaçlarını karşılamak için çalışmalar yürüten ve öncülüğünü Haluk Levent'in yaptığı Ahbap organizasyonuna da 1 milyon TL'lik destek verdi. Şirket ayrıca Türkiye, Almanya, İngiltere ve İspanya'daki tüm ekipleriyle yardım çalışmalarına destek vermeyi sürdürüyor.

PENTİ: Haftalık olarak yardımlarını AFAD koordinasyon merkezlerine ulaştırılmaya devam eden şirket, 'Üreticilerimiz Üreticileriniz Projesi' ile 1.000.000 adet kadın ve çocuk iç çamaşırı ve pijama üretimine de başlayarak, hiçbir kar amacı gütmeden web sitesinde satışa sundu. AHBAP derneğine kurumsal bağışlar da yapan şirket, bölgede barınma ihtiyacını giderebilmek için konteynerler de tedarik etti ve farklı şehirlere yerleştirilen kadın ve çocuklara iç giyim ve pijama gönderimleri tedarik etmeye devam ediyor.

PFIZER TÜRKİYE: İlk etapta Sağlık Bakanlığı koordinasyonu ile 100 bin kutu ilaç bağışı ve Dörtyol Devlet Hastanesi'ne içinde tıbbi malzeme olan Pfizer yardım tırı gönderimini gerçekleştirdi. Önümüzdeki günlerde gelişecek yeni ilaç ve tıbbi malzeme ihtiyaçlarına cevap verebilmek için çalışmalara devam ettiren şirket ayrıca afet bölgesindeki ihtiyaçların karşılanması amacıyla Pfizer Vakfı olarak 1.5 milyon dolar destekte bulundu. Bu desteğin yanı sıra tüm Pfizer çalışanlarının katkıda bulunabildiği ve toplam bağış tutarı kadar Pfizer'in de yardımda bulunacağı bir bağış kampanyası yürütüyor. Yurt dışındaki Pfizer çalışanlarının bireysel olarak gerçekleştirdiği yardım tutarı Vakfın katkısı dahil 175 bin doları aşarken, Türkiye'deki çalışanların yerel kampanya kapsamında bireysel olarak gerçekleştirdiği yardım tutarı ise şirket katkısı dahil 2.5 milyon TL'ye ulaştı.

P&G TÜRKİYE: Bebek bezi, hijyenik ped başta olmak üzere kişisel bakım ve temizlik ürünlerinden oluşan yardımları gönderiyor. Ayrıca bölgeye çadır, Prima Mobil Bebek Bakım Odası ile Head&Shoulders ve Orkid markaları üzerinden de tuvalet kabinleri gönderen şirket, iş ortağı Arçelik'in desteğiyle yola çıkan Mobil Çamaşır Yıkama Tırlarına Ariel deterjan desteği sağladı. Bunların dışında, şirketin Fairy markası ile yürüttüğü 'Boşa Harcama' projesi için Gıda Kurtarma Derneği'nin lojistik altyapısına bağışladığı tırı, Kızılay koordinasyonuyla aktif olarak afet bölgesinde faaliyet gösteriyor. Şirket, Avrupa başta olmak üzere dünyadaki merkezlerinin oluşturduğu bağış fonları ile Türk Kızılayı da dahil olmak üzere ulusal ve uluslararası yardım kuruluşları aracılığıyla yaraları sarmak için desteğini genişletti.

PEPSICO TÜRKİYE: Yiyecek ve içecek taşıyan tırları AFAD ile koordineli bir şekilde bölgeye sevk etti. Yine PepsiCo Vakfı ile iletişime geçerek ihtiyaç sahiplerine ulaştırmak adına bağış süreci başlattı. Bu kapsamda PepsiCo Vakfı tarafından sağlanan destek ile birlikte bölgeye toplamda 30 milyon TL'lik yardım ulaştırıyor. TİDER aracılığı ile gıda, hijyen kiti, battaniye, bebek ürünleri gibi temel ihtiyaç malzemeleri gönderiyor. Ahbap Derneği ile iş birliği yaparak, yüzlerce kişinin barınabileceği konteyner desteği sağlıyor. Ayrıca çalışanların gönüllü destekleri için platform açarak, dünya genelindeki çalışanların bu platform üzerinden yaptıkları kişisel bağışların toplamı kadar, şirket olarak da aynı miktarda bağış yaparak destek olmaya devam ediyor.

PETROL OFİSİ: Depremin ilk gününden itibaren kaynaklarını seferber eden şirket, bölge için 100 milyon TL'lik kaynak aktardı. Bu çerçevede 5 milyon litrelik akaryakıtı afet bölgesindeki illerde yer alan istasyonlarından kademeli olarak AFAD'ın bilabedel kullanımına sunan şirket, bunun dışında valilikler ve kaymakamlıkların yönlendirdiği lokasyonlara mobil ikmal noktaları ile kesintisiz enerji de temin ediyor. Petrol Ofisi, depremzedelerin konakladıkları ve kamu kuruluşları tarafından belirlenen alanlara aydınlatma ve ısınma için 10 ton fuel oil ve kalyak sevk etti. Ayrıca bugüne kadar afet bölgesine 1077 tankeriyle 25 milyon litre yakıt ikmali gerçekleştirip, bölgedeki yardım uçakları trafiğinin sorunsuz ilerlemesi için toplam 450 uçağa 4.050.000 litre yakıt ikmali yaptı.

PHILIP MORRIS: Philip Morris International, sosyal medya hesaplarından, depremden etkilenen bölgelerdeki acil ve orta vadeli ihtiyaçların karşılanması için 2 milyon dolar değerinde bağış fonu oluşturduğunu duyurdu. Şirketin dünyanın dört bir yanındaki gönüllü çalışanlarının oluşturduğu destek fonunda toplanan kaynak ise depremin ilk gününden bu yana depremzedelerin ihtiyaçları için kullanılıyor.

PİLOTGARAGE: Karapınar İş İnsanları ve Bürokratları Derneği ile eş zamanlı yapılan çalışmalarda, insani yardımların yanı sıra Hatay Defne'de bir çadır kent kurulmasına destek veriyor.

PURATOS: Depremden etkilenen illerde bölge fırınları ile koordineli olarak çalışarak ekmek ve unlu mamullerin ulaştırılmasında destek oluyor. Bölgeye 10 bin ekmeğin ilk etapta ulaştırılmasını sağlayan Puratos, depremden etkilenen illerde günlük ekmek üretimini kesintisiz olarak devam ettiriyor

RÖNESANS HOLDİNG: Bölgeye ilk etapta araç, ekipman ve malzeme desteği sağladı. Deprem haberini aldığı ilk anda harekete geçen ve en hızlı organize olan şirketlerin arasında yer alan Rönesans Holding, kapsamlı bir operasyonla gece gündüz çalışarak 2 bin kişilik "konteyner kent" kurup, gerekli ekipmanı bölgeye yetiştirdi. Afetin olduğu diğer illerde de şimdiye kadar 4078 kişiye geçici barınma imkanı sağladı. Gönüllü arama kurtarma ekibi 23'ü çocuk 189 kişiyi enkazdan kurtardı.

SABANCI TOPLULUĞU: Depremden etkilenen 10 ilde yaşayan yaklaşık 7 bin çalışan ile irtibata geçerek, bu aileler ve ihtiyaç sahibi bölge halkını yakın çevredeki 44 lokasyona yerleştirip, güvende olmalarını sağladıklarını duyurdu.İhtiyaç duyulan yardım malzemelerini bölgeye gönderen Sabancı Topluluğu, faaliyet gösterdikleri alanlardaki yardımların yanı sıra arama & kurtarma çalışmalarında yer alıyor, Binlerce kişiye gıda temini ve dağıtımı yapıyor. Sabancı Gönüllüleri aynı zamanda bölgenin öncelikli ihtiyaçlarını gözeterek bağışlarda bulunuyor, hasar tespit çalışmalarında yer alıyor.

SAMSUNG: İlgili kurumlarla iş birliği içinde deprem bölgesindeki ihtiyaçların giderilmesine destek vermek amacıyla 3 milyon dolar tutarında bir bağış yaptı. Bu bağışın 1,5 milyon doları nakit olarak yapılrken, kalan 1,5 milyon dolarlık miktar ise bölgeye taşınabilir şarj cihazı desteği ve sahra hastanelerinde kullanılmak üzere portatif ultrason cihazları için bölgeye gönderiliyor. Geçici barınma alanlarındaki ihtiyaçların giderilmesi için beyaz eşya alanları kuruluyor. Şirket, bunun yanı sıra, çalışanları arasında global çapta bir bağış kampanyası da başlattı.

SARUHAN HOLDİNG / FAKİR HAUSGERATE / NILCO: AFAD ve Kızılay'a nakdi bağış ve çadır sevkiyatının haricinde Fakir Hausgerate ortam ve su ısıtıcıları ve Nilco hijyen ürünlerini ulaştırdı. Bunun dışında bölgeye odun ve kömür sevkiyatı ve ailelere otel desteği sağlayan şirket, Çorlu'ya yerleştirilecek ailelerin de küçük ev aletleri ihtiyaçlarını karşıladı.

SEPİL HOLDİNG: Sepil Holding ise acil ihtiyaçlarda kullanılmak üzere deprem bölgesine 5 milyon TL bağış yaptı. Ayrıca, Sepil Holding çalışanları da bir aylık maaşlarını depremzedelere bağışlıyor.

SERVIER GRUP: Fransa merkezli ilaç şirketi Servier Grup, depremzedelere destek olmak amacıyla uluslararası bir dayanışma fonu oluşturdu. Depremin ilk gününden bu yana Sağlık Bakanlığı ile irtibat halinde olan Servier Türkiye bölgeye 44 bin kutu ilaç bağışı yapacağını bildirdi. Ayrıca Grup iştiraki olan Mécénat Servier Yardım Fonu aracılığıyla depremzedeler için 500 bin euro bağışta bulunuyor. Dünya çapında çalışan sayıları 22 bine yaklaşan Servier Grup, tüm Servier çalışanlarının katılımı için ayrı bir dayanışma fonu kurarak, Mécénat Servier Yardım Fonu'nun da çalışanların bağışta bulunduğu kadar ek bağış yapacağını duyurdu.

SEZA ÇİMENTO: Elazığ'da kurulu Seza Çimento fabrikası AFAD'a 1 milyon TL'lik bağış yaptı. Şirket, depremden çok kısa bir süre sonra Malatya'daki Çimya Beton işletmelerinde depremzedeler için sıcak yemek ve barınma hizmeti vermeye başlarken, battaniye ile kumanya gönderildi. Seza Çimento'ya ait minibüs ile otobüslerle Malatya'ya gidilerek oradaki vatandaşların Elazığ'a, isteyenlerin de İzmir'e ulaşımı organize edildi. İzmir'e gelen depremzedelere Ege Palas oteli açıldı. Ayrıca bir yakıt tankeri Elazığ Valiliği emrine tahsis edildi. Yine çok sayıda kamyon, ekskavatör gibi iş makinesi de Karayolları'nın ilgili bölge müdürlüklerine tahsis edilerek bölgede kullanıma sunuldu. Fabrikanın civarındaki köylerden olup Malatya'da ikamet eden ancak depremden etkilenip bu köylerdeki akrabaları ile birlikte yaşamaya başlayan depremzedelere gıda, ısınma gibi yardımlar yapılıyor. Deprem bölgesine akaryakıt, gıda, barınma desteğini sürdüren Seza Çimento, Malatya'da 15 konteyneri depremzedelerin kullanımına sunacak.

SIEMENS: Siemens AG ve Siemens Healthineers, bölgenin ihtiyaçlarına destek olmak üzere, ilk etapta 1 milyon euro değerinde acil bağış fonu oluşturdu. Ayrıca, dünya genelindeki şirket çalışanları tarafından "Siemens Caring Hands" aracılığıyla yapılacak her bir bağışa, aynı miktarda bağış yaparak deprem bölgelerine desteğini sürdürecek. Siemens Healthineers ayrıca, sağlık hizmetlerinin erişilebilirliği için afet bölgesinde tıbbi görüntüleme ve laboratuvar cihazlarının bakım ve onarımı için 7/24 teknik destek veriyor. Şirketler aynı zamanda Siemens Healthineers koordinatörlüğünde, İstanbul- Kartal ve Gebze kampüslerinde toplanan ayni yardımları ilk günden bu yana bölgeye ulaştırmaya devam ediyor.

SOFTWAREONE: Farklı sivil toplum kuruluşları ile koordineli olarak ilk etapta için 800 bin TL'lik nakdi yardım yaptı.

SOYSERİN GRUP: AFAD ve yetkili kurumlarla koordineli bir şekilde yardımlarını bölge illerine ulaştırıyor. Ayrıca; konteyner evler kurulması için maddi yardım yapıyor ve bizzat şirket araçlarıyla insanî yardımlar ulaşmasını organize ediyor. Grubun depremden zarar gören illere sağladığı maddi destek, şu an için 1 milyon TL'nin üzerinde.

ŞİŞECAM: Şişecam, İş Bankası Grubu'nun gerçekleştirdiği nakdi destek kapsamında deprem bölgesine 200 milyon TL bağışta bulunurken, ayni bağışlar ile birlikte Şişecam'ın desteği 225 milyon TL'ye ulaştı.Depremin birinci gününden itibaren hayata geçirdiği destekler kapsamında bölgeye yaşam konteyneri, jeneratör, çadır, soba, kışlık kıyafet ve ayakkabı, teknik ve insani yardımları içeren 45 tır ulaştıran Şişecam, ihtiyaç sahipleri için ayrıca 26 tır su, 4 tır süt, 3 tır ekmek ve 1 tır cam biberonu dağıtılmak üzere ilgili birimlere teslim etti. Arama kurtarma çalışmalarında kullanılmak üzere 7 adet iş makinesini de bölgeye sevk eden Şişecam, Gönüllü Acil Vaka Ekibi-SAVE ile arama kurtarma çalışmalarında birçok cana ulaşılmasına destek sağladı. SAVE ekipleri, lojistik ihtiyaçlar için sahada çalışmaya devam ediyor. Şişecam, çalışanlarının gıda, hijyen ve giyim bağışlarını da günlük olarak bölgeye göndermeye devam ederken, en önemli ihtiyaçlardan biri olan tuvalet konusunda da harekete geçti ve 168 adet mobil tuvaleti bölgeye ulaştırdı. Deprem bölgesinde bulunan çalışanları ve yakınları için günlük barınma, gıda, hijyen, giyim desteğini sürdüren Şişecam, Mersin tesisinde misafirhane ve Adana işletmesinde 200 kişilik konaklama alanı hazırladı. Şişecam, bölgede yıkılan okulların yerine okul ya da depremzedelerin yaşadığı en büyük sıkıntılardan biri olan barınma ihtiyacının çözümü için konteynır/prefabrik konut yapımı da dahil bölgeye geniş kamusal anlamda, önemli katkı sağlayabilecek uzun vadeli projeler üzerinde de çalışmaya devam ediyor.

ŞÖLEN: Valilik, Kaymakamlık ve AFAD'ın yönlendirmesiyle yardımlarını bölgeye ulaştıran Şölen'in bugüne kadar; AFAD ve Gaziantep Valiliği üzerinden gerçekleştirdiği nakdi yardımlar 30 milyon TL'ye ulaştı, Şölen bünyesinde üretilen 24 TIR ürünü bölgeye dağıtıldı. Şölen'e ait TIR'larla 100'e yakın yardım seferi gerçekleştirildi Üretim tesisinden bölgeye günlük 1.500 kişilik sıcak yemek sevkiyatı yapıldı.

TEKFEN HOLDİNG: AFAD ve yerel yönetimlerle koordineli olarak, şimdiye kadar, yardım malzemeleri taşıyan 2 tırı İstanbul ve Mersin'den yola çıkardı. Enkaz kaldırma çalışmaları için makine ekipmanlarını Adana ve Hatay'a gönderdi. Bölgedeki yerleşke ve depolarını evleri hasar gören çalışanları ve ailelerinin kullanımına açtı. Hem çalışanları hem de iş ortaklarının durumunu Afet Koordinasyon Masaları ilgili tüm üst yönetim temsilcileri ve operasyon ekipleri üzerinden anlık olarak takip ediyor. Hatay'da depremzedelere battaniye, kuru gıda desteği sağlayan grup, ayrıca kurduğu seyyar yemekhane ile sıcak yemek ve su dağıtımı yaptı.

TEPE HOME: Bilkent Holding grup şirketlerinden Tepe Home, afetten etkilenerek şehir değiştirmek zorunda kalan vatandaşlar için istihdam sağlamak üzere kadrosunu genişletme kararı aldı. Şirket, Ankara'ya göç etmek zorunda kalan depremzedelerin uzun süreli olarak hayatlarını idame ettirebilmeleri için özel olarak açılan, 50 kişilik mavi yaka kadrosu kapsamında işe alım süreçlerini başlattıklarını duyurdu.

TOSYALI HOLDİNG: Tosyalı ailesi, İskenderun ve Osmaniye başta olmak üzere afet bölgesi genelinde, tüm varlığı ile en üst düzeyde kurtarma çalışmalarının içinde. Tosyalı Holding İskenderun bölgesindeki çalışmalara Tosyalı Holding Yönetim Kurulu Başkanı Fuat Tosyalı ve tüm yönetim ekibiyle birlikte bizzat katılıyor. Fuat Tosyalı'nın başında olduğu, yönetimin ve 1000'den fazla çalışanının yer aldığı ekip, AFAD koordinasyonunda yardım çalışmalarına aktif olarak destek veriyor. Deprem anından itibaren tüm imkanlarını seferber edip mevcut iş makinaları, araç gereç ve donanımlarıyla sahada olan Tosyalı Holding ayrıca bölgedeki fabrika mutfaklarında gece gündüz sıcak yemek üreterek günde 10.000 kişiye gıda ve beslenme desteği sağlıyor. Tosyalı Holding içerisinde kurulan özel ekip, temin edilen gıdaları İskenderun Belediyesi aracılığıyla hızlı bir şekilde ihtiyaç noktalarına ulaştırıyor. Ayrıca Tosyalı Holding fabrikalarının bulunduğu alanlardaki kapalı tesislerini depremzedelerin ve çalışanlarının barınma ihtiyacı için kullanıma açtı.

TOYOTA TÜRKİYE: Depremin hemen ardından arama kurtarma operasyonlarında görev almak üzere görevlendirilen 51 kişiden oluşan afet müdahale ekibi Hatay'da 19 kişiyi hayata döndürmeyi başardı. Şirketin bölgeye gönderdiği araçlarla alınan 33 depremzede Sakarya fabrikasındaki misafirhanede güvenli bir barınma ve yaşam alanına kavuşmuştu. Diğer yandan Adıyaman ve Elbistan'a 5 tır yardım malzemesi ulaştırıldı. Bunların yanı sıra deprem bölgesi için oluşturulan prefabrik ev ve yaşam alan projesine, Toyota Japonya, Toyota Avrupa, Toyota Finansal Hizmetler 750 bin dolar katkıda bulundu. Buna ilave olarak Toyota Otomotiv Sanayi Türkiye AŞ olarak çalışanların da katılımıyla 1.150 milyon dolar sağlayarak, toplam 1.9 milyon dolar değerindeki tutarın depremzedeler için ivedilikle kullanmaya başlanacağı açıklandı.

TOYZZ SHOP & SUNMAN GRUP: Çalışanların da katkılarıyla birlikte yardım seferberliği dahilinde bölgeye oyuncak dışında yüzlerce destek paketi ulaştırdı.

TÖDEB: Türkiye Ödeme ve Elektronik Para Kuruluşları Birliği (TÖDEB), deprem bölgesindeki depremzedelerin barınma ihtiyacını giderebilmek amacıyla "konteyner kent" kurmak üzere bağış kampanyası başlattı.TÖDEB Konteyner Kent bağış kampanyasıyla elde edilen nakdi desteklerin tümü, konteyner kentin kurulması ve afetzede halkın yararına tahsis edilmesi için kullanılacak.

TRENDYOL: Trendyol, başta kendi kaynakları olmak üzere, paydaşlarıyla birlikte afet bölgesine ulaştırdığı yardımların 400 milyon TL'yi aştığını duyurdu. Şirket, 40 tır ve 10 kargo uçağı dolusu malzemeyi depremzedelere ulaştırdığını bildirdi. Bölgede yer alan ve depremde hasar görmemiş tüm Trendyol Express depo, aktarma merkezi ve şubelerini acil ihtiyaç malzemelerinin dağıtımı için hazır hale getirdiğini duyuran şirket, Türkiye genelinde toplanan temel ihtiyaç, gıda ve yardım malzemelerini ilk günden itibaren Trendyol Express ve Trendyol GO'nun bölgedeki 600 araçlık lojistik ağı ve 700 kişilik gönüllü saha ekibiyle depremzedelere ulaştırdığını açıkladı. .Şirket ayrıca Trendyol Yemek aracılığı ile afet bölgesinde, 1 milyon kişilik sıcak yemek, temel ve hazır gıda dağıttığını, bölgedeki seyyar mutfaklara sürekli malzeme tedariği sağladığını ve illerde seyyar mutfak kurulumlarının devam ettiğini de bildirdi.

TURKCELL: Turkcell, afet bölgesindeki kullanıcılara ücretsiz görüşme, SMS ve internet içeren "Acil İletişim Paketi", bölgedeki arama kurtarma ekiplerine "Kahraman Paketi" tanımlayarak iletişim desteği veriyor. Ayrıca borcu nedeniyle kapalı olan müşterinin hatları acil iletişim ihtiyaçlarının karşılanması için açılarak paket tanımlamaları gerçekleştirildi. Afette zarar gören baz istasyonları hızla hizmete alınırken, bölgeye çok sayıda mobil baz istasyonu, mobil şarj cihazı, jeneratörler, uydu hizmeti verebilen mobil araçlar ve çevre illerden ekipler sevk edildi. Pasaj'dan alınan ürünleri AFAD koordinasyonunda deprem bölgelerine ulaştırıldı. Depremin olduğu andan itibaren bir aylık süre için Turkcell ve diğer operatörler bölgedeki görüşmeleri ücretsiz sağlayacak. Turkcell'in çalışanları da afet bölgesine gönüllü yardımlarda bulundu. Turkcell Gönüllüleri'nin 2 milyon TL'yi aşan ayni ve nakdi yardımları bölgeye ulaştırıldı.

TÜV AUSTRIA GRUP: TÜV Austria Grup olarak, nakdi yardım yapmanın yanında ısıtıcı, battaniye, polar, uyku tulumu, kışlık bot, çizme ve AFAD ihtiyaç listesinde yer alan birçok eşyayı deprem bölgesine ulaştırdı. Deprem bölgesinde yeni yaşam alanları oluşturulması ve eğitimine devam eden öğrenciler için burs verilmesi konusunda da ilgili kurumlarla çalışmalarını sürdürüyor.

VAKIFBANK FİNANS GRUBU: Acil ihtiyaçların karşılanmasına destek olmak için AFAD'a 12 milyar TL nakdi bağış yapma kararı aldı. Kredi geri ödemelerimi faizsiz olarak erteleyen grup. Adıyaman, Hatay, Kahramanmaraş, Malatya, Osmaniye il ve ilçeleri ile Gaziantep ilinin İslahiye ve Nurdağı ilçelerindeki gerçek kişiler ile KOBİ sınırına kadar olan ticari işletmelere kullandırmış olduğu kredi borçlarını/taksitlerini, tüm kredi kartı borçlarını ve gayri nakdi kredi komisyonlarını talebe bağlı olmaksızın 31 Ağustos'a kadar 6 ay süreyle faizsiz erteliyor. Grup ayrıca, depremden zarar gören ve talepte bulunan afet bölgesindeki diğer 6 ildeki müşterilerine de gerekli tüm kolaylıkları sağlayacağını duyurdu. Vakıfbank Finans Grubu ayrıca, kredi destek paketleriyle bölgeye uygun koşullarla finansman olanağı sağlıyor. Depremden zarar görmüş bireysel müşterilerine 6 ay ödemesiz, 36 ay vadeye kadar; KOBİ müşterilerine ise 1 yıl ödemesiz, 36 ay vadeye kadar kredi destek paketleri oluşturdu. Bunların dışında, lk günden itibaren bölgede yaşayan tüm kredi kartı müşterilerinin ihtiyaçlarını karşılayabilmeleri için faizsiz ve masrafsız 5 bin lira nakit avans tanımlandı. Deprem bölgesi için ısınma, barınma, akaryakıt, tıbbi malzeme ve gıda yardımları yapılmakta. VakıfBank Arama Kurtarma ekibi VAKUR, ilk günden itibaren arama kurtarma çalışmalarında görev aldı. Deprem bölgesindeki talep eden çalışanları, yakınları ve afetzedeler için çadır ve konteyner temin eden Vakıfbank, böylelikle bölgeye 12 milyar lirası nakdi olmak üzere toplam 21 milyar lira katkı sağladığını açıkladı.

VAVACARS: Çalışanların da katkılarıyla bir araya getirilen kıyafet, battaniye, bebek bezi, ıslak mendil, bebek maması ve hijyen malzemeleri gibi ürünlerden oluşan yardım malzemelerini bölgeye sevk etti.

YANMAR TURKEY: İlk gün itibariyle, acil ihtiyaç olarak belirlenen elektrikli ısıtıcı, kıyafet, battaniye, temel ihtiyaç ve gıda gibi insani yardımları, yerel belediyeler ile işbirliği halinde yardım tırları ile bölgeye ulaştırdı.. Ayrıca deprem bölgesindeki belediyelerle de iletişime geçerek, Japonya'dan gelen arama kurtarma ekipleri için yer tahsisi gibi operasyonlara destek sağladı. İş birliği yaptığı firmalar ile iletişime geçerek, jeneratörlerin STK'lar üzerinden bölgeye gönderimi konusunda gerekli yönlendirmeleri gerçekleştirdi. Enkaz çalışmalarında kullanılmak üzere bölgede ihtiyaç duyulan iş makinaları ve operatörlerinin bulunması için, makinagetir.com iş kolu aracılığıyla o bölgeye yardım sağlayabilecek tedarikçiler ile işbirliği kurarak bölgeye ulaşmaları sağlandı. Birçok iş makinası sahibi ile iletişime geçerek, Pendik Limanı'ndan İskenderun Limanı'na hareket eden DFDS'ye ulaşımları için lojistik desteğinde bulundu. Yanmar Holding'e bağlı ve dünyanın birçok noktasında yer alan şirketlerin de katılımı ile geniş çaplı bir yardım faaliyeti organize ediyor.

YATAŞ: Yataş, deprem bölgesinde ihtiyaç duyulan battaniye, yorgan, yastık gibi ürünlerin yer aldığı tırları bölge AFAD koordinasyonuyla ihtiyaç sahiplerine ulaştırdı.

YILDIZLAR YATIRIM HOLDİNG: Yönetimin yanı sıra tüm çalışanların katkısıyla, ilk etapta acil ihtiyaçları karşılamak amacıyla içinde yiyecek, giysi ve battaniye, hijyen malzemeleri, akaryakıt gibi kalemlerden oluşan yardımlar deprem bölgesine gönderildi. Ayrıca çadır kent, konteyner gibi geçici barınma alanlarının kurulumu için ağaç bazlı plakalar, soba üretimi için saclar üreticilere tedarik edildi. Şu ana kadar yapılan ayni ve nakdi yardımlar 40 milyon TL'yi geçti. Hala depremzedelerin ihtiyaçlarını karşılamak için farklı bölgelere yardımlar ulaştırılıyor. Ayrıca bölgeye 300 konteyner gönderme kararı alan holding, bu sayıyı artıracağını açıkladı. Yıldızlar Yatırım Holding, deprem bölgesi için 150 milyon TL'lik bir bütçe ayırdığını duyurdu.

YK ENERJİ: Arama kurtarmada kullanılacak iş makineleri, mazot tankeri, 10 konteyner ve 13 kişiden oluşan arama kurtarma ekibini bölgeye sevk etti. Ayrıca ilk yardım ve temizlik malzemeleri, kişisel koruyucu malzemeler, çok sayıda giysi ve gıda bölgeye gönderildi. İkinci bir kurtarma ekibi ile ayni yardımlardan oluşan konvoy da bölgedeki arama kurtarma çalışmalarına destek veriyor.

QTERMINALS: İMEAK DTO Antalya Şubesi iş birliğiyle acil ihtiyaçlardan oluşan yardımları limandan kalkan Limitless yolcu gemisi ile İskenderun'a ulaştırdı. Diğer yandan konserve başta olmak üzere birçok çeşit gıda ürünü ile kışlık kıyafet, battaniye, hijyen malzemeleri, powerbank ve ısıtıcıdan oluşan yardım kolileri ile QTerminals Antalya çalışanları, Deniz Ticaret Odası ve diğer yardımseverlerin hazırladığı yardımlar, İskenderun Limanı'ndan dağıtım noktalarına ulaştırılmak üzere Valiliğe teslim edildi.

WİLO: Kış şartlarına uygun temel ihtiyaç malzemelerinin yanı sıra, bölgenin temiz su ihtiyacına destek olacak hidrofor setleri ve sirkülasyon pompaları yetkili kurumlar aracılığıyla en kısa sürede afet bölgesine ulaştırılmak üzere yola çıktı.

BİZE ULAŞIN