Tamara Textile'den üretim ve istihdamı artırma kararı

01:35 - 20.12.2021, Pazartesi

Almanya, İngiltere ve ABD merkezli birçok perakende zincirinin kadın dış giyim tedarikçisi olan Tamara Textile, İstanbul ve Karaman'da bulunan tesislerinin üretim ve istihdam kapasitesini artırma kararı aldı.

Avrupalı ve ABD'li perakende zincirlerinin siparişlerini Türkiye'ye kaydırmaları, hazır giyim üreticisi firmaları yeni yatırımlara yönlendiriyor. Hollanda, Almanya, İngiltere ve ABD merkezli birçok perakende zincirinin kadın dış giyim tedarikçisi olan Tamara Textile, İstanbul ve Karaman'da bulunan tesislerinin üretim kapasitesini artırma kararı aldı. Firma aylık 250 bin parça olan üretimini önümüzdeki aylarda 300 bin adede çıkartacak. Firma, halen 400 olan çalışan sayısını da yüzde 20 artırmayı planlıyor.

Tamara Textile Yönetim Kurulu Başkanı Salih Boz, özellikle son üç aydır hiç olmadığı kadar sipariş talebiyle karşılaştıklarını belirterek, Avrupalı ve ABD'li perakendecilerin Türkiye'de harıl harıl üretici aradıklarını vurguladı.

Bu firmaların çoğunun üretimlerini daha önce Çin'deki üreticilere yaptırdıklarını ifade eden Boz, Çin hükümetinin enerji krizi nedeniyle üretime sınırlı izin verdiğini, bu nedenle üretimde çok ciddi aksaklıkların yaşandığını belirtti.

Boz, "Son 3 aydır giderek artan bir trend var. Şu anda Çin'deki tüm üreticilerde sorunlar olduğu için müşteriler Türkiye'ye yöneldi. Ben 30 yıldır hazır giyimciyim. Bugüne kadar hiçbir şirket internet üzerinden firmamızı bulup da bizi aramamıştır. Kimseyi bu şekilde aramazlar. Şu anda herkes üretim için bizi arıyor. Çünkü en önemli özelliğimiz üretimdeki gücümüz. İlave gelen siparişlerle bu yılki ihracatımız 12 milyon euro'yu bulur. Önümüzdeki yıl ise 16 milyon euro'yu yakalarız. Ancak bu bizi mutlu etmiyor. Bizi mutlu edecek şey, kalıcı talep. Gelen bu siparişleri mutlaka kalıcı hale getirmemiz lazım. Bunun için sektör olarak ilave yatırımlara ihtiyaç var. Ülke olarak bunu başarmalıyız. Bu arada Avrupa ekonomilerinde tekrar kapanmalar başladı. Neyse ki farklı ülkelerle çalıştığımız için bu kapanmalar bizi fazla etkilemiyor. Ama bu kapanmalar hazır giyim sektöründe endişe yaratıyor " dedi.

ÇİN'DEKİ ÜRETİMİ TÜRKİYE'YE TAŞIDI

Kendilerinin de fiyat tutturamadıkları bir takım ürünleri Çin'de ürettirdiklerini belirten Boz, bu ülkede yaşanan sıkıntılar nedeniyle oradaki üretimin ilk etapta yüzde 30'unu Türkiye'ye kaydırdıklarını vurguladı.

Bu arada, Avrupa ve ABD'li perakende gruplarına üretim yapan Tamara Textile'nin Yest, Yesta, Ivy Beau, Es&Sy ve Base Level adında kendisine ait 5 tane de markası bulunuyor. Bu markaların ürünleri Avrupa'nın çeşitli ülkelerinde 3 bine yakın satış noktasında satılıyor. Boz'un bir diğer yatırımı da yüzde 50 ortak olduğu Hollanda merkezli Norah mağaza zinciri. 90 mağazası bulunan Norah'ta satılan ürünlerin de bir kısmı Tamara Textile tarafından üretiliyor. Boz, "Daha önce sadece kendi markalarımıza üretim yapıyorduk. Son 3-4 yıldır başka markalara da üretim yapmaya başladık. Her yıl kapasitemizi yüzde 50 artırıyoruz" diye konuştu.

BİZE ULAŞIN