Koton, ‘Suya Saygı Projesi’nin 2. koleksiyonunu tanıttı

04:34 - 01.12.2021, Çarşamba

Hazır giyim sektöründe faaliyet gösteren Koton, sürdürülebilirlik anlayışıyla hayata geçirdiği ikinci koleksiyonunu tanıtttı.

Şirketten yapılan açıklamaya göre, Türkiye'nin Better Cotton üyesi ilk perakende markası olan Koton, daha iyi bir dünya hedefine katkıda bulunmak üzere dünyaya dost hammadde ve üretim teknikleriyle hazırladığı Suya Saygı sonbahar kış koleksiyonunu Momo Bebeköy'de gerçekleştirilen lansmanla tanıttı.

Koton Yönetim Kurulu Üyesi Gülden Yılmaz'ın ev sahipliğinde, Koton CEO'su Bülent Sabuncu ve Dünya Serbest Dalış Rekortmeni, Milli Sporcu ve UNDP Türkiye'nin Sudaki Yaşam Savunucusu Şahika Ercümen'in katılımıyla gerçekleştirilen lansmanda, Suya Saygı koleksiyonunun ikinci sezonunda buzulların erimesiyle değişen iklim koşullarına dikkat çekildi.

Koton Yönetim Kurulu Üyesi ve Sürdürülebilirlik Komitesi Başkanı Gülden Yılmaz, 2020 yılında yayınladıkları Yaşam Saygı Manifestosu'yla tüm büyüme strateji ve hedeflerini, Birleşmiş Milletler Sürdürülebilir Kalkınma Amaçları ile uyumlandırdıklarını söyledi.

Sürdürülebilirliği var oluşlarının temel çerçevesi olarak kabul ettiklerini söyleyen Yılmaz, "Hatta logomuzdaki pamuk çiçeğinin her bir yaprağının üzerine az önce saydığım 4 saygı alanımızı yazdık. Sürdürülebilirliği marka olarak var oluşumuzun temel çerçevesi olarak kabul ettiğimizi vurguladık. Yılda 80 milyon adet üretim yapan ve mağazalarında yılda 345 milyon insan ağırlayan bir marka olarak, atacağımız bir adımın yaratacağı etkinin çok önemli olduğuna inandık" diye konuştu.

"Yaşama Saygı Manifestomuzu hazırlarken kendimize hedefler koyduk" diyen Yılmaz, "Samimi ve şeffaf bir şekilde hedeflerin gelişimini ve sonuçlarımızı paylaşacağımızı taahhüt ettik. 2021 yılında sürdürülebilir ürünlerimizin toplam Koton içindeki payının yüzde15 olacağını daha önce ifade etmiştim. Gururla söylüyorum biz bu oranı aşarak payı yüzde 16,5 seviyesinde gerçekleştirdik. 2022 hedefimiz ise bu oranı yüzde 25'e çıkarmak" dedi.

Suya Saygı koleksiyonlarının dünyamıza kazanımlarına değinen Gülden Yılmaz konuşmasına şöyle devam etti:
"Suya Saygı koleksiyonu ile bugüne kadar karbon emisyonumuz 623 bin kilogram daha az gerçekleşti. Doğa dostu materyal ve üretim teknikleri kullanarak 49 milyon litre su tasarrufu elde ettik. 825 kg daha az pestisit kullanmamız mümkün oldu. Bugün sizlerle paylaştığımız koleksiyonumuzda %50 daha az su tüketimiyle sertifikalı Lenzing Ecovero Viscose kumaş kullandık. Denimlerimizin tamamındaki yıkama işleminde, standart yıkama yöntemlerine göre yüzde 70 daha az su ve kimyasal kullandık. Koleksiyonumuzda recycle polyester , recylce pamuk, organik pamuk, recycle akrilik ve dönüştürülmüş pamuk karışımlı kumaşları ve elbette Better Cotton sertifikalı pamuklar tercih ettik."

Şirket açıklamasına göre, Koton X Şahika Ercümen Suya Saygı koleksiyonunda yüzde 50 daha az su tüketimiyle sertifikalı Lenzing Ecovero Viscose kumaş kullanıldı. Koleksiyondaki denimlerin tamamındaki yıkama işleminde, standart yıkama yöntemlerine göre yüzde 70 daha az su ve kimyasal kullanıldı.

BİZE ULAŞIN