Mobiltel halka açılıyor

01:51 - 16.11.2021, Salı

Mobil telefon ve akıllı cihazlar sektöründe faaliyet gösteren Mobiltel, şirket paylarının yüzde 20,29'unu halka açıyor. Halka arz işlemi, 18-19 Kasım tarihleri arasında 'Sabit Fiyatla Talep Toplama' yöntemiyle gerçekleşecek. Şirketin halka arz fiyatı 1,60 TL olarak belirlendi.

Ayfer Arslan / INBUSINESS

Türkiye'de 33 milyar lirayı aşan mobil telefon ve akıllı cihazlar sektöründe faaliyet gösteren Mobiltel (Mobiltel İletişim Hizmetleri Sanayi ve Ticaret A.Ş.), 20'nci yılında halka açılıyor. 178 milyon lirası sermaye artırımı, 30 milyon lirası ortak satışı olacak şekilde şirketin yüzde 20,29 hissesi halka arz edilecek.

Halka arz işlemi 18-19 Kasım tarihleri itibariyle İnfo Yatırım liderliğinde 'Sabit Fiyatla Talep Toplama' yöntemiyle gerçekleşecek. Şirketin halka arz fiyatı 1,60 TL olarak belirlendi.

Halka arz öncesi online olarak düzenlenen basın toplantısında Mobiltel Yönetim Kurulu Başkanı Aydın Mıstaçoğlu, Mobiltel Genel Müdürü Yücel Kubanç ve İnfo Yatırım Genel Müdür Yardımcısı Hüseyin Güler, Mobiltel'in halka arz detayları ile ilgili bilgi verdi. Aydın Mıstaçoğlu, 5G teknolojisine geçilmesiyle pazarın yüzde 50 oranında büyüyeceğini belirterek, "2023 yılında 5G lansmanı gerçekleşecek. 5G şebekelerinin hayata geçmesi demek tüketicinin elindeki telefonların değişim ihtiyacının doğması anlamına geliyor. Telefonların güçlerinin, işlemcilerinin, hafızalarının buna göre değişmesi ihtiyacı ortaya çıkacak. Dolayısıyla önümüzdeki dönemde telekomünikasyon sektöründe çok ciddi bir büyüme potansiyeli görüyoruz. Biz de halka arzla birlikte pazarın hızlı büyüyeceği bu döneme güçlü bir şekilde girmek istiyoruz. Amacımız halka arz ile net karlılığımızı, ciromuzu ve pazar payımızı daha iyi bir yere getirerek bu sürece daha iyi hazırlanmak" diye konuştu.

Mıstaçoğlu'nun verdiği bilgilere göre, 2001 yılında Motorola'nın distribütörlüğünü alarak kurulan şirket, şu anda dünyanın önde gelen mobil ve akıllı cihaz markaları Apple, Samsung, Xiaomi, Oppo, Huawei ve 30'a yakın diğer markanın yanı sıra Türk Telekom'un da distribütörlüğünü yürütüyor. Bu halka arzla birlikte Mobiltel, kendi alanında halka açılmış ilk şirket olacak. Öte yandan şirketin Kırgızistan'ın başkenti Bişkek'teki Bishkek Park AVM, Prime Suites Residence ve Sheraton Bishkek Otel yatırımları da bulunuyor.

SATIŞ GELİRLERİ İLK YARIDA YÜZDE 46 ARTTI

Mobiltel Genel Müdürü Yücel Kubanç da 2001 yılında kurulan şirketin bugün 847 milyon TL ödenmiş sermayeye ulaştığını vurgulayarak, "Halka arz sonrası bu sermayenin 1 milyar 25 milyon TL seviyesine ulaşması ve halka açıklık oranının da yüzde 20,29'a ulaşması planlanıyor" dedi. Kubanç, halka arzdan elde edilecek gelirin yüzde 70'inin finansal borçların kapatılmasında, geri kalanının ise işletme sermayesinde kullanılacağı bilgisini verdi.

2020 yılını pazarın üzerinde bir büyüme ile kapattıklarını anlatan Kubanç, "Covid-19 döneminde ertelenen satışlara rağmen, aldığımız stratejik kararların etkisiyle 2020 yılını yüzde 33'lük bir ciro artışı elde ederek, gelirlerimizi 1,8 milyar liraya çıkardık" dedi. Şirketin gelirlerinin yüzde 97'sinin telekomünikasyondan geldiğine işaret eden Kubanç, satış gelirlerinde bu yılın ilk yarısında ise yüzde 46'lik bir artış elde edildiğini aktardı.

ÇİFT HANELİ PAZAR PAYI HEDEFİ

Şirketin son 3 yıllık performansı itibariyle hızlı ve sürdürülebilir bir büyüme trendi içerisinde olduğuna dikkat çeken Kubanç, 5G teknolojisinin hayata geçmesiyle daha da hızlanarak büyüyeceklerini öngördü. Kubanç, "Halka arzla birlikte teknoloji alanında daha da büyüme potansiyeli taşıyan ve çok güçlü bir konumda olacak bir şirkete yatırımcıları ortak olmaya çağırıyoruz" dedi.

Mobiltel'in telekomünikasyon sektöründe yüzde 5,8 pazar payına sahip olduğunu söyleyen Kubanç, hedeflerinin bu oranı daha da yukarılara taşımak olduğunu ifade etti. Kubanç, "2025 senesine geldiğimizde sattığımız ürün adedini 2 katına, ciromuzu 3 katına çıkarmayı planladık. Pazar payımızı da çift haneli rakamlara taşımak istiyoruz" dedi.

Basın toplantısında Kırgızistan'daki gayrimenkul yatırımları ile ilgili bir soru üzerine, asıl büyüme önceliklerinin telekomünikasyon alanı olduğunun altını çizen Kubanç, "Cazip teklif gelirse ve uygun şartlar gerçekleşirse gayrimenkul yatırımlarımızı elimizden çıkartabiliriz" yanıtını verdi.

HALKA ARZ BÜYÜKLÜĞÜ 332,8 MİLYON TL

Mobiltel'in kendi alanında sektörünün halka açık ilk şirketi olacağını söyleyen İnfo Yatırım Genel Müdür Yardımcısı Hüseyin Güler ise halka arz sürecine ilişkin şu bilgileri verdi: ''Şirketin 847 milyon TL olan çıkarılmış sermayesinin, mevcut ortakların rüçhan hakları kısıtlanarak 178 milyon TL artışla 1 milyar 25 milyon TL'ye yükseltilmesi, bununla birlikte mevcut ortak Aydın Mıstaçoğlu'nun sahip olduğu 30 milyon adet payın ortak satışı yoluyla olmak üzere, toplamda 208 milyon adet payın halka arz edilmesi planlanıyor. İnfo Yatırım liderliğinde toplam 31 üyeli aracı kurumun yer aldığı bir konsorsiyum oluşturuldu. Halka arz edilecek şirket paylarının yüzde 60'ı yurt içi bireysel yatırımcılara, yüzde 25'i yurt içi kurumsal yatırımcılara ve yüzde 15'i yurt dışı kurumsal yatırımcılara tahsis edildi. Halka arzdan sonra şirketin halka açıklık oranının yüzde 20,29 olması öngörülüyor. Halka arz fiyatı 1,60 TL olarak belirlenirken, halka arz büyüklüğü ise 332,8 milyon TL olacak'' dedi.

MOBİL TELEFON PAZARI 33 MİLYAR LİRAYI AŞTI

Bilgi Teknolojileri Kurumu'nun (BTK) Haziran 2021 raporuna göre, Türkiye'de aktif mobil telefon sayısı 77,6 milyon adede ulaştı. Bu rakam, 9 yaş üstü nüfus içerisinde yüzde 109,4 kullanım oranına denk geliyor. 2011 yılında 3G ve 2016 yılında 4,5G'nin devreye girmesi, mobil telefon kullanımında önemli sıçramaları da beraberinde getirdi. 2018-2020 arasında yaşanan fiyat artışları, taksit sayısındaki kısıtlamalar ve Covid-19 salgınının etkilerine rağmen mobil telefon pazarında satılan yeni ürün sayısında önemli bir düşüş yaşanmadı. Pazar, adet bazında son üç yıldır yatay seyir izlemesine rağmen fiyat bazında yüzde 39 oranında büyüme gösterdi. GFK verilerine göre, 2018 yılında 24,3 milyar TL olan mobil telefon pazarı büyüklüğü 2020 yılında 33,8 milyar liraya ulaştı. Bu yılın ilk altı ayında ise 17,3 milyar TL'lik bir satış hacmi yakalandı. Her yıl yaklaşık 1 milyon yeni cep telefonu kullanıcısının eklendiği Türkiye pazarında 6 yeni cep telefonu fabrikasının faaliyete geçmesi, Covid-19 etkilerinin azalması ve gelecek dönemde 5G teknolojisinin hayata geçmesi ile hızlı bir büyüme trendine dönülmesi bekleniyor.

BİZE ULAŞIN