7 milyar doları çöktü

09:31 - 04.10.2021, Pazartesi

Facebook, Instagram ve WhatsApp'a saatlerdir erişim sağlanamaması ve şirketin eski Ürün Yöneticisi Frances Haugen'ın suçlayıcı açıklamaları nedeniyle Facebook, gün içinde borsada büyük bir darbe yiyerek yüzde 5,75 değer kaybetti.

Bu sebeple kişisel serveti 3 saat içinde 7 milyar dolar düşen Mark Zuckerberg de, zenginler listesinde bir basamak aşağıya indi.

Küresel çapta 2 milyardan fazla kullanıcısı olan anlık mesajlaşma uygulaması WhatsApp, sosyal medya platformları Facebook ve Instagram'a dünya genelinde, Türkiye saati ile 18.40'tan itibaren 6 saati aşkın bir süre erişimin sağlanamadı.

Kesinti, şirket içinden bir muhbirin, şirketi defalarca nefret söylemini ve yanlış bilgiyi kısıtlamak yerine kâra öncelik vermekle suçlamasından bir gün sonra geldi.

Günlük yaklaşık 2 milyar aktif kullanıcısı olan Facebook'un hisseleri, ABD borsalarında hafta sonu ihbarcı raporu şokunun ardından düşüşle açıldı ve Pazartesi günü öğleden sonra işlemlerinde yüzde 5,3 düşüşle geriledi.

Böylece kişisel serveti 3 saat içinde 7 milyar dolar düşen Mark Zuckerberg, zenginler listesinde bir basamak aşağıya indi.

Facebook, internet üzerinden mesajlaşma uygulaması WhatsApp'ı 2014 yılında 19 milyar dolarlık bir anlaşmayla satın almıştı. Şirket 2012 yılında da Instagramı 1 milyar dolara bünyesine katmıştı.

ŞİRKET, KESİNTİNİN NEDENİNİ AÇIKLADI

Facebook'un altyapı direktörü Santosh Janardhan, şirketin sitesi üzerinden yaptığı açıklamada, kesintinin hatalı bir konfigürasyondan kaynaklandığının saptandığını bildirdi.

Sorunun aynı zamanda şirketin operasyonlarında kullandığı sistemleri kullanılamaz hale getirmesinin çözümü zorlaştırdığını kaydeden Janardhan, "Platformlarımızda bugün yaşanan kesintiden dolayı tüm dünyada bize güvenen kişi ve şirketlerden özür dileriz" ifadesini kullandı.

Şirket, bu süreçte kullanıcı bilgilerinin çalındığına dair bir delil bulunmadığını belirterek, bu yöndeki haberleri yalanladı.

SAYAN: ÜLKEMİZ DE ETKİLENDİ

Konuya ilişkin bir açıklama yapan Ulaştırma ve Altyapı Bakan Yardımcısı Ömer Fatih Sayan, Facebook, İnstagram ve WhatsApp'ta yaşanan sorunlara ilişkin "Global kaynaklı sorundan ülkemizdeki kullanıcılar da kısmen etkilenmektedir" demişti.

Ulaştırma ve Altyapı Bakan Yardımcısı Ömer Fatih Sayan, sosyal medya uygulamaları Facebook, İnstagram ve WhatsApp uygulamaları üzerinde yaşanan erişim problemine ilişkin Twitter hesabından açıklama yapmıştı. Sayan, "WhatAspp, Facebook ve Instagram servislerinde dünya genelinde erişim sorunu yaşanmakta olup, global kaynaklı sorundan ülkemizdeki kullanıcılar da kısmen etkilenmektedir" ifadelerini kullanmıştı.

BİZE ULAŞIN