G. Kore'den Google'a 176 milyon dolar ceza

09:29 - 14.09.2021, Salı

Güney Kore, ABD'li teknoloji devi Google'a rekabeti ihlal ettiği gerekçesiyle 176,64 milyon dolar ceza kesti.

Güney Kore'nin antitröst düzenleyici kurumu, Android işletim sisteminin özelleştirilmiş sürümlerini engellediği için Alphabet Inc bünyesindeki Google'a 207 milyar won (176.64 milyon dolar) para cezası verdi.

Korea Fair Trade Commission (KFTC) bu sabah yaptığı açıklamada, cihaz üreticileriyle yapılan anlaşma koşullarının Google'ın piyasadaki baskın pozisyonunu kötüye kullanması anlamına geldiğini ve bunun da mobil işletim sistemi pazarındaki rekabeti kısıtladığını belirtti.

Güney Kore Adil Ticaret Komisyonu (KFTC) Salı günü, cihaz üreticileriyle olan şartların, Google'ın mobil işletim sistemi pazarındaki rekabeti kısıtlayan baskın pazar konumunu kötüye kullanmak anlamına geldiğini söyledi.

Google ise ceza için temyize gitmeyi planladığını söyledi. Açıklamada, söz konusu kararın, Android'in diğer programlarla uyumluluğunun sunduğu faydaları göz ardı ettiğini ve tüketicilerin yararlandığı avantajları baltaladığı iddia edildi.

Para cezası, Güney Kore'nin Telekomünikasyon Ticaret Yasası'nda, "Google karşıtı kanun" olarak adlandırılan değişikliğin yürürlüğe girdiği gün geldi. Yasa ile artık, Google gibi uygulama mağazası operatörlerinin yazılım geliştiricilerinin ödeme sistemlerini kullanmasını zorunlu kılmaları yasaklanıyor.

BİZE ULAŞIN