Turizmde öncelikler değişiyor…

12:23 - 12.02.2024, Pazartesi

Türkiye, 2023’te 56,7 milyon ziyaretçi ve 56 milyar dolarlık turizm geliriyle yeni bir rekora imza attı. Sektörün 2024 hedefi ise turizm gelirini 60 milyar dolara çıkarmak.

Fatoş Bozkuş / INBUSINESS

Türkiye'nin kalkınmasında lokomotif sektörlerden biri olan turizmde hedef 'küresel süper güç' olmak. 2023 yılını 56,7 milyon ziyaretçi ve 56 milyar dolar gelir hedefine ulaşarak kapatan ve bugün dünyada ilk 4 destinasyon arasına giren Türkiye, ziyaretçi sayısında pandemi öncesi seviyeye dönen tek büyük turizm ekonomisi olduğu gibi son on yılda ziyaretçi sayısını da yüzde 25 oranında artırdı.

Şimdi hedefte turizm gelirlerini daha da artırmak var. TTYD Başkanı Oya Narin, 2024'te 60 milyar dolar, 2025'te ise 66 milyar dolar, 2026'da ise 71 milyar dolar seviyesinde bir turizm geliri elde etme hedefi olduğunu hatırlatıyor. Bu hedefe ulaşılacağını düşünen yatırımcılar ise yeni otel yatırımlarına devam ediyor.

TÜROB Başkanı Müberra Eresin, Ocak-Ağustos 2023 dönemini kapsayan geçen yılı ilk 8 ayında 24 şehirde toplam 22 bin 867 yataklı 93 yeni otel projesinin yatırım teşvik belgesi aldığını söylüyor. Söz konusu yatırımlar için kullanılacak teşvik tutarı ise toplam 6.9 milyar TL. Sektör temsilcileri yıllık 7,5 milyar dolar seviyesinde bir turizm yatırımının 2024 yılında gerçekleşmesini öngördüklerini belirtiyorlar.

Euromonitor'e göre 2024'te dünya çapında en hızlı büyüyen seyahat kategorisi demiryoluyla yapılan seyahatler olacak. Gümrüksüz alışveriş ile müzeler ve kültürel alanlarının en yüksek büyüme beklenen kategoriler olacağı, sağlıklı yaşam, eko-turizm, spor ve macera gibi niş turizm segmentlerinin de büyüyeceği söyleniyor. 2024'te tüketicilerin yüzde 67'sinin rezervasyonlarını çevrimiçi yapması yönünde de beklentiler söz konusu.

Kötü senaryo

-Pandemi sonrasında yapılan intikam yolculuklarının baş döndürücü günlerinin azalması ve artan fiyatların tüketici seyahat iştahını yavaş yavaş azaltması bekleniyor. Nedeni ise maliyetlerdeki artışın oda fiyatlarını artıracak olması

-Turistlerin konaklamak için kayıt dışı evleri tercih etmesi

-Turizmde dönüşüm odaklı bir yatırım ve yenilemeye ihtiyaç duyuluyor. Ancak bunu yaratacak kaynak bulmakta zorluk yaşanıyor

İyi senaryo

-Türkiye'nin turistler için önemli destinasyonlardan biri olması

-Deniz ve şehir turizminin yanı sıra son yıllarda hızla büyüyen sağlık, kongre ve alışveriş turizminde Türkiye'nin gelişim ivmesini sürdürmesi

-Kültür, gastronomi, kış, inanç, agro, kruvaziyer, golf, termal, yat, yayla gibi turizm çeşitleri sayesinde turizmin 12 aya yayılması.

BİZE ULAŞIN