Lojistiğin gündemi ikiz dönüşüm

12:12 - 12.02.2024, Pazartesi

2024’te yoluna dijitalleşerek devam edecek lojistik sektörünün bu seneyle ilgili en büyük endişesi küresel talepteki daralma ve kuraklık…

Volkan Özsoy / INBUSINESS

Yaşadığımız pandemi sürecinde hayati önemi bir kez daha gözler önüne serilen lojistik, 2024 için planlaarını dijitalleşme üzerine yapıyor. Sektörün yeni yılla ilgili en büyük endişelerinin başında ise talepteki daralma geliyor. "2024 yılında da sürmesi öngörülen küresel resesyonun sektör üzerinde etkileri olacağını öngörmek güç değil" diyen Uluslararası Taşımacılık ve Lojistik Hizmet Üretenleri Derneği'nin (UTİKAD) Başkanı Bilgehan Engin, pandemi sürecinde yaşanan arzdaki küçülmenin büyük oranda etkilerine, mevcut resesyonda enflasyon sebebiyle yaşanacak artışlara dikkat çekiyor. Engin'e göre, başta yakıt fiyatlarındaki dalgalanmalar olmak üzere enflasyon nedeniyle oluşacak operasyonel giderler de sektör firmalarının bütçelerini yeni yılda zorlayacak. Bunun dışında ülkemizin kuzey ve güneyindeki savaşlar da bir diğer endişe kaynağı.

Yeşil lojistik uygulamaları

Son yıllarda ivme kazanan dijitalleşme, lojistiğin geleceği için büyük önem taşıyor. Özellikle e-ticaretteki artış, sektörü dijitalleşmeye mecbur bırakıyor. Sektör temsilcileri 2024 yılında lojistik sektörünün dijitalleşme eğiliminin devam ettiğini göreceğimizi söylüyor. Öyle ki sektöre entegre edilen dijital araçlar, gönderi takibi, gerçek zamanlı konum bilgisi, esneklik ve şeffaflık gibi alanlardaki verimliliğini artırırken yapay zeka uygulamaları tedarik zincirinde talep tahmini yaparak karar süreçlerinde de olumlu etki yapacak.

Bununla birlikte Avrupa Yeşil Mutabakatı'nın da sektör üzerinde önemli etkileri olacak. Dış ticaret firmalarının yeni dönemde yeşil lojistik uygulamalarına sahip şirketlerle çalışması muhtemel. İşte bu nedenle sektörde farkındalık başlamış ve sürdürülebilirlik yönündeki adımlar sıklaşmış.

Kötü senaryo

-Navlunlardaki artış

-Kuraklık kaynaklı kanalların kullanılamaması nedeniyle yaşanacak gecikmeler

-Oluşması muhtemel gıda krizine yönelik aksamalar

İyi senaryo

-En iyi senaryolardan biri ülkemizin yakınlarındaki savaşın sonlanması

-Teknoloji kullanımının artması

-Sürdürebilir yeşil lojistik uygulamalarının artması.

BİZE ULAŞIN