'2020, hayatımıza dev bir göktaşı gibi çarptı'

07:13 - 25.11.2020, Çarşamba

Türkiye İnsan Yönetimi Derneği Yönetim Kurulu Başkanı Berna Öztınaz, "2020, hayatımıza, iş dünyasına, alışkanlıklarımıza bir göktaşı gibi çarptı. Hasta bir dünyada bireysel olarak iyi kalmanın mümkün almadığını fark ettik" dedi.

Türkiye İnsan Yönetimi Derneği'nin bu sene 28. kez düzenlediği PERYÖN İnsan Yönetimi Kongresi, pandemi nedeniyle dijital ortamda başladı.

Kongrenin açılış konuşmasını yapan PERYÖN Türkiye İnsan Kaynakları Derneği Başkanı Berna Öztınaz, 2020 yılının ilk aylarında görülmeye başlayan Covid-19 salgınının hayatımızda pekçok şeyi değiştirdiğini vurgulayarak şunları kaydetti:

"Geçen yılı bir öngörüyle kapatmıştık. Gündemde; ekonomik ve siyasal dalgalanmalar, küresel ısınma, yapay zeka, dijitalleşme ve işin geleceği vardı. Aynı zamanda eşitlik ve kapsayıcılık, değişen iş modelleri, liderlik anlayışının da değişmesi gereği gibi konulardan bahsediyorduk. Böyle bir gündemden süzülen öngörü: 'Dünyanın, belki de şimdiye dek hiç olmadığı kadar, belirsizlikte de yolunu bulabilen, ilerlemeye ve değer üretmeye devam edebilen insanlara ihtiyacı olacak' idi. Bu çıkarım; hiç birimizin hayal bile edemeyeceği kadar çabuk gerçek oldu" dedi.

2020, DEV BİR GÖKTAŞI GİBİ ÇARPTI

2020; hayatımıza, iş dünyasına, alışkanlıklarımıza dev bir göktaşı gibi çarptı. Hasta bir dünyada bireysel olarak iyi kalmanın mümkün olmadığını fark ettik. Teknolojiyi paylaşmadan istiflemenin, kaynaklar için akılsızca rekabet etmenin beyhude olduğunu gördük. Kurtuluşun bilimde, teknolojide ve bunları yönetecek vizyon ve vicdanda olduğunu anladık. Gelecek şu an sanki hareketli bir hedef gibi. Gözümüzü gelecekten ayırmamaya uğraşıyoruz. İşte bu nedenle bu seneki kongremizde tüm yönleriyle daha iyi bir geleceği hayal edecek, tasarlayacak, sonra da o geleceği gerçekleştirmek için gerekli adımları konuşacağız."

"PERYÖN, ÖNEMLİ BİR PAYDAŞ OLACAK"

Kongrede konuşan Cumhurbaşkanlığı İnsan Kaynakları Ofisi Başkanı Doç. Dr. Salim Atay ise, kamuda yetenek yönetimine dayalı bir insan kaynakları modeline geçmeye hazırlandıklarını söyledi.

Atay; "Süreci objektif ve etkin olarak yönetebilmek için gerekli altyapıya sahibiz. 206 üniversitemizde kariyer merkezleri kurulmasıyla başladığımız süreçte işveren ve üniversite yönetimlerinin aynı ortamda yazılı ve görsel iletişim kurabildiği bir çevrim içi platform olan Yetenek Kapısı'nı hayata geçirdik. Kariyer Kapısı üzerinden bu yıl içerisinde, staj seferberliği projemiz kapsamında, 5 bine yakın gencimize fırsat oluşturduk. Bildiğiniz üzere COVID-19 salgınının ortaya çıkardığı yeni durumun kaçınılmaz sonucu olarak işbaşında uzaktan eğitim bir zorunluluk haline geldi. Bu ihtiyaca cevap verebilecek nitelikte 16 bakanlık ve 245 kamu kuruluşunun kullanabildiği ve 3.3 milyon personelin yer aldığı Uzaktan Eğitim Kapısı Platformumuz da E-Devlet'e entegre edilerek hizmet vermeye başladı. Yine bu kısa zamanda tüm kamu çalışanlarımızın envanterini çıkardık. Bakanlık veya kurum ayrımı olmadan makro ölçekli insan kaynağımızın etkin planlaması çalışmalarına önümüzdeki dönemde başlıyoruz. Özel sektörde çalışan insan kaynağımızın envanter çalışmaları ise başarıyla sürüyor. PERYÖN'ün, özel sektöre yönelik yapmayı planladığımız çalışmalar için önemli bir paydaş olabileceğini düşünüyorum. Önümüzdeki dönemde dijitalleşen Türkiye yolunda biz de üzerimize düşeni yaparak insan kaynakları alanında birçok yeni ve çağdaş projeyi hayata geçireceğiz. PERYÖN'ün bu yıl 28'ncisini düzenlediği İnsan Yönetimi Kongresi'nin ülkemize, meslektaşlarımıza, çalışanlarımıza başarılı sonuçlar getirmesini diliyorum" dedi.

"İHTİYACIMIZ TESTERE DEĞİL İSVİÇRE ÇAKISI"

Josh Bersin Academy Kurucusu Josh Bersin ise, pandeminin, birçok şirketin teknolojiyle ilgili planlama ve yatırımlarını değiştirmesine neden olduğunun altını çizerek, bazı alımların süresiz olarak ertelenirken bazılarının ise hızlandırıldığını söyledi

Yaşanan gelişmeler nedeniyle, elverişli seçenekler olarak değerlendirilebilecek çözümlerin gerekli hale geldiğini savunan Bersin şöyle devam etti:>

"Aslında 2009 krizinden bu yana kurumlar teknoloji dönüşümü yaşıyor. Pandemi dolayısıyla yeni teknolojiler geliştirmiyoruz. Bu sürecin asıl konusu çalışan deneyimini geliştirmek. Bu dönemde çalışan, müşteri ve ürün tarafında önemli değişiklikler yaşanıyor. İK tarafında daha uyumlu ve esnek olacağımız teknolojiler satın almamız gerekiyor. 2020 yılındaki en büyük değişiklik İK departmanlarının sorunları çözme, çapraz fonksiyonel ekiplerle çalışma, iş ortaklarına daha fazla sorumluluk verme ve teknoloji kullanımında oldukça çevik ve uyumlu hale gelmesi idi. Bu nedenle tek iş yapan sistemler yerine kolay uygulanabilir ve birden çok fonksiyona sahip sistemleri kullanmaya başlamalıyız. İhtiyacımız; bir testere değil, İsviçre çakısı olmalı."

BİZE ULAŞIN