DAP Gayrimenkul halka açılıyor

03:00 - 14.02.2022, Pazartesi

DAP Gayrimenkul Geliştirme, hisselerinin yüzde 15’ini halka açıyor.  Garanti BBVA Yatırım’ın konsorsiyum lideri olduğu halka arz, 15-18 Şubat 2022 tarihlerinde sabit fiyatla talep toplama yöntemiyle gerçekleşecek. Hisselerin satış fiyatı ise 18,50 olarak belirlendi.

Ayfer Arslan / INBUSINESS

DAP Holding iştiraklerinden DAP Gayrimenkul Geliştirme A.Ş. hisseleri Garanti BBVA Yatırım'ın konsorsiyum liderliğinde halka arz ediliyor. Gayrimenkul sektöründe 41 yıllık geçmişe sahip olan şirketin yüzde 15 hissesini halka açacaklarını belirten DAP Holding Yönetim Kurulu Başkanı Ziya Yılmaz, "Bu bizim 2012'den beri hayalimizdi. Hedefimiz; dünyanın pek çok şehrinde bayrağımızı dalgalandırarak dünya ölçeğinde konut geliştirici firma olmak. Halka arz da kurumsallaşmamız ve yatırımlarımızı büyütmemiz açısından önemli bir adım olacak" dedi.

DAP Holding Yönetim Kurulu Başkanı Ziya Yılmaz İstanbul'da düzenlenen basın toplantısında, halka arz sürecine ve şirketin hedeflerine ilişkin bilgiler verdi. 15 Şubat ile 18 Şubat 2022 tarihleri arasında sabit fiyatla talep toplama yöntemi şeklinde gerçekleşecek halka arzda, halka açıklık oranı yüzde 15,01, hisse fiyatı ise 18,50 TL olarak belirlendi.

Halka arzdan sonraki 180 gün boyunca sermaye artırımı yapmama ve yeni pay satmama taahhüdünde bulunulurken, ayrıca payların borsada işlem görmeye başlamasından itibaren 30 gün boyunca da Garanti BBVA Yatırım tarafından gerçekleştirilecek fiyat istikrarı işlemleri için 300 milyon TL'lik fon oluşturulması planlanıyor. Oluşturulması planlanan bu fon, halka arzın yüzde 54'üne denk geliyor.

10 YILLIK HAYAL!

DAP Gayrimenkul Geliştirme'nin tamamen markalı konut geliştiriciliğine odaklı bir şirket olduğunu vurgulayan DAP Holding Yönetim Kurulu Başkanı Ziya Yılmaz, 41 yıldır Türkiye'nin nitelikli konut ihtiyacını karşılamak için önemli projelere imza attıklarını söyledi. Yılmaz, "Bugün portföyümüzde İstanbul Altunizade'deki Validebağ Konakları, Çekmeköy'deki Ormanköy, Nişantaşı'daki Nişantaşı Koru ve önümüzdeki günlerde lansmanını yapacağımız Levent projesi yer alıyor. Levent'ten sonra farklı bölgelerde de projelerimiz olacak" dedi.

Şirketin yüzde 15 hissesinin, yüzde 27,2 gibi cazip bir iskonto oranıyla halka arz edeceklerini söyleyen Yılmaz, şöyle devam etti:
"Halka arz 2012'den beri gündemimizde olan bir hayalimizdi. Hedefimiz; sadece Türkiye'de değil, yurt dışında da başarılı projelere imza atarak dünya ölçeğinde konut geliştiricisi firma olma yolunda ilerlemek. Hali hazırda elindeki tüm projeleri bitirecek finansal güce ve güçlü nakit akışına sahip bir şirketi halka arz ediyoruz. Şeffaflığı ilk günden bu yana şirket anayasasına koymuş bir şirketiz. Tüm bu şeffaflık süreçlerimizin kamu otoritesince de tescillenmesini istedik. Bir anlamda da kendimizle de yarıştığımız için, DAP Gayrimenkul Geliştirme'ye halka açılma hedefi koyduk. Halka arzın elde edilecek finansmandan ziyade kurumsallaşmamız açısından önemli bir adım olacağını düşünüyorum. Biz sektördeki başarımızı ileriye taşıyarak 140 yıllık, 240 yıllık bir şirket olmak istiyoruz."

SAĞLIKLI EVLER'İN MİMARI

Konut sektörünün geleceğine ilişkin de öngörülerde bulunan Yılmaz, sektörün hem dünya genelinde hem ülkemizde önünün çok açık olduğunun altını çizerek, "Kentleşme oranındaki yükseliş eğilimi, nitelikli konut ihtiyacı, nüfus artışı, evlilikler, boşanmalar ve tek başına yaşamayı tercih eden bireyler nedeniyle her yıl 700 bin konuta ihtiyaç var" dedi.

Şirket olarak beklentileri iyi analiz ettiklerini ve buna göre projelerini şekillendirdiklerini anlatan Yılmaz, pandemi sürecini bu anlamda bir milat olarak nitelendirdi. Yılmaz, "Yüksek katlı, camları açılmayan projelerin artık hayatımızda yeri kalmadı. Öncelik, insanların hayatlarını geçirdikleri evler oldu. Az katlı, geniş balkonlu, teraslı ve bahçeli konutlara önümüzdeki dönemde de inanılmaz bir talep olacak. Biz bu süreci pandeminin en başında gördük ve tüm planlarımızı bu yeni sürece göre şekillendirdik. 'Sağlıklı Ev' kriterlerinin ilk örneğini Çekmeköy'deki Ormanköy projesinde hayata geçirdik. Şimdi Nişantaşı ve Levent'te de hem lüksü yeniden tanımlıyor hem de 'sağlıklı ev' kriterlerine uygun projeler geliştiriyoruz" diye konuştu.

BİZE ULAŞIN