Sinpaş GYO, 4 projeden 4 milyar lira gelir hedefliyor

11:56 - 20.01.2022, Perşembe

Yeni projesini ‘Koru Aura’ adıyla tanıtan Sinpaş GYO Yönetim Kurulu Başkan Vekili Ahmet Çelik, 2022 yılında ertelenmiş konut talebinin devreye gireceğini belirterek yeni döneme umutla baktıklarını söyledi. Çelik, “Parası olup da yatırımlarını erteleyenler açısından gayrimenkul cazip bir yatırım aracı” dedi. 2022’de 4 yeni projeyi hayata geçirecek olan Sinpaş GYO, 4 milyar lira satış gelirine ulaşacak.

Ayfer Arslan / INBUSINESS

Yeni yıla umutla başlayan gayrimenkul sektöründe yeni proje heyecanı devam ediyor. İstanbul Ümraniye'de Finans Merkezi'ne komşu 'Koru Aura' projesini tanıtan Sinpaş GYO, 2022 yılında toplam 4 yeni projeyi hayata geçirerek 4 milyar liralık satış gelirine ulaşmayı hedefliyor. Sinpaş GYO Yönetim Kurulu Başkan Vekili Ahmet Çelik, geçen yıl yaşanan tüm zorluklara rağmen hedefleri büyük ölçüde tutturduklarını belirterek, "Geleceğe umutla bakıyoruz" dedi.

'Koru Aura' projesinin tanıtımı amacıyla düzenlenen basın toplantısında konuşan Sinpaş GYO Yönetim Kurulu Başkan Vekili Ahmet Çelik öncelikle sektörün genel performansını değerlendirerek 2022 yılına ilişkin beklentilerini dile getirdi.

YABANCIYA SATIŞ 'CAN SİMİDİ'

Evlilikler ve boşanma istatistikleri dikkate alındığında yıllık 700 bin ile 850 bin adet arasında değişen konut ihtiyacı olduğuna değinen Çelik "Döviz kurundaki dalgalanmalar ve kredi faizlerindeki artış nedeniyle son yıllarda daha çok ikinci el ağırlıklı konut satışı gerçekleşti. Ancak mevcut stokların bitmesiyle artık yavaş yavaş yeni projeler devreye girmeye başladı" dedi. 2022 yılında ertelenmiş talebin harekete geçeceğini söyleyen Çelik, özellikle parası olup da yatırım kararını erteleyenler açısından gayrimenkulün cazip bir yatırım aracı olduğunu savundu.

Geçen yıl yabancıya konut satışlarındaki artışa da dikkat çeken Çelik, toplam satışlar içerisinde yüzde 13-14 paya sahip olan yabancı satışlarının sektör açısından can simidi olduğunu dile getirdi. 2022 yılında da bu talebin devam edeceğini öngören Çelik, şu tespitlerde bulundu: "Yapılan hesaplamalara göre; ortalama 180 bin dolardan sektörümüz, geçen yıl ülke ekonomisine 10 milyar 530 milyar doların üzerinde döviz geliri sağladı. Normalde 180 bin dolar çok ucuz bir rakam, konut fiyatlarımız düşük. 100 bin konut satma hayalimiz var. 300 bin dolardan 100 bin konut satılsa; neredeyse turizm sektörü kadar ülke ekonomisine döviz geliri kazandıracak bir potansiyele sahibiz."

BEYAZ YAKALILARDAN İLGİ

Toplantıda Sinpaş GYO Genel Müdürü Seba Gacemer de yeni projeleri hakkında bilgiler verdi. Pandeminin ekonomiye ve sosyal hayata olan etkilerine değinen Gacemer, çalışma koşullarından yaşam alanlarına kadar önceliklerin ve iş yapış şekillerinin değiştiğine vurgu yaptı. Gacemer, bu büyük değişimden en fazla etkilenen sektörün ise gayrimenkul olduğunu belirterek bu yüzden yeni projelerini pandemi sonrası yaşam alışkanlıklarına, yeni normalin ihtiyaçlarına ve teknolojik gelişmelere göre şekillendirdiklerini söyledi. Gacemer, "Koru Aura projesi, artık daha çok vakit geçirdiğimiz ev yaşamımızda istendiğinde home ofis istendiğinde e-okul ortamlarını kişiye özel yaşam alanlarıyla sunan, çok özel bir proje" dedi.

Geniş teraslar, geniş balkonlar ve bahçelerin yer aldığı proje, 22 bin 965 metrekare arsa üzerinde konumlandırılmış. 530 konut ve beş bloktan oluşan ve 2024 yılında teslim edilmesi planlanan projede 2+1'den 5+1'e kadar değişen daire seçenekleri bulunuyor. Fiyatları ise 3 milyon TL'den başlayarak 13 milyon TL'ye kadar yükseliyor.

Yeni projenin şu ana kadar yüzde 20'sinin satıldığını ve 450 milyon TL satış hasılatı elde edildiğini açıklayan Gacemer, toplamda ise bu projeden 2,2 milyar TL satış hasılatı hedeflendiğini dile getirdi. Bu projenin konum itibariyle şirketin en değerli arsalarından biri üzerinde inşa edildiğini söyleyen Gacemer, "Finans merkezine komşu olduğumuz için bu merkezde çalışacak beyaz yakalılardan yoğun bir talep bekliyoruz. İlk etapta 75 bin, daha sonra ise 125 bin kişiye ulaşacak bir nüfusa ulaşılması bekleniyor" diye konuştu.

"DOLARDAN ÇOK KAZANDIRIYORUZ"

Sinpaş GYO olarak bugüne kadar gerçekleştirdikleri projelerinden ev sahibi olanların, dövize yatırım yapanlardan daha fazla kazanç sağladığını da ileri süren Gacemer, Sinpaş'tan ev sahibi olanların son beş yıllık getiri oranını paylaştı. Gacemer konuya ilişkin şu bilgileri verdi:
"Dolar kuru ve projelerimizin fiyatlarından hareket ederek örnek verecek olursak; Queen Bomonti, satışa çıkış tarihi olan 15 Ocak 2016'dan sonra geçen beş yılda m2 fiyatında yüzde 211,4 değer kazandı. Aynı beş yıllık dönemde dolardaki artış yüzde 171,2 olarak gerçekleşti. Dolardan çok kazandıran diğer projemiz Metrolife'ın satışa çıkış tarihi ise 6 Mayıs 2017. O günden bu yana geçen beş yılda projemizin m2 fiyatı artış oranı yüzde 492,1 oldu. Aynı dönemdeki dolar getirisi yüzde 279,5'de kaldı. Bu projelerimizden ev sahibi olmuş Sinpaş'lılar, evlerinin değerlenmesi sayesinde dolara karşı dahi yüzde 40 ile yüzde 212 aralığında daha karlı oldu."

BİZE ULAŞIN