Türk müteahhitler için ABD'de yatırım fırsatı

01:40 - 14.09.2021, Salı

Rusya’dan Orta Asya’ya, Ortadoğu’dan Afrika’ya dünyanın dört bir tarafında binlerce alt ve üst yapı projesini hayata geçiren Türk müteahhitlik firmaları için bu kez de ABD pazarı açıldı.

ABD Başkanı Joe Biden'in altyapı yatırımları için 3.5 trilyon dolarlık yatırım bütçesini Kongre'den geçirdiğini belirten Amerikan Türk İş Geliştirme Konseyi (ATBD Council) Onursal Başkanı Uğur Terzioğlu, bunun rüştünü dünyada ispat etmiş Türk müteahhitlik firmaları için büyük bir fırsat olduğunu vurguladı.

Geçen yarım asırda telekomünikasyon ve enerji altyapısına çok ciddi yatırımlar yapan ABD yönetimlerinin karayolu, demiryolu, havaalanları, köprüler, kamu binaları gibi alanlara gereken yatırımları minimum düzeyde tuttuklarını ifade eden Terzioğlu, tüm bu altyapıların önümüzdeki dönemde yenileneceğini vurguladı. Terzioğlu, "Bütün bu gelişmeler gelecek on yılda ABD altyapısına ciddi yatırımların yapılacağını gösteriyor" dedi.

Kongre tarafından onaylanan 3.5 trilyon dolarlık bütçenin detayları hakkında da bilgi veren Terzioğlu, "Bütçenin detaylarına baktığımız zaman en önemli kalemler olarak karayollarına ve köprülere 110 milyar dolar, devlet okullarının yenilenmesi ve modernizasyonu, fiziksel olarak kötü durumda olan okulların yeni binalar yapılarak yenilenmesine 100 milyar dolar, yolcu ve yük demiryollarına 66 milyar dolar, telekomünikasyon altyapısına 65 milyar dolar, su sistemlerine 55 milyar dolar ve toplu taşıma altyapısına 39 milyar dolar bütçe ayrıldığını görüyoruz" diye konuştu.

ABD'de altyapı yatırımlarının 2000'lerin başından bu yana gündemde olduğunu hatırlatan Terzioğlu, ancak bu yatırımlar için gerekli olan bütçeyi ne Obama'nın ne de Trump'ın Kongre'den geçiremediğini ifade etti.

"LOKAL FİRMALARLA İŞ BİRLİĞİ YAPIN"

ABD pazarının kendine özgü kurullarının olduğuna da değinen Terzioğlu, "Amerika'da köprü güçlendirmeden yol yapımına, demiryolları ve metro bakım onarımından ev, ofis binaları ve kamu binalarının altyapılarının güçlendirilmesine kadar faaliyet gösteren binlerce şirket var. Ancak bunlar bulundukları eyaletlerde iş yapan firmalar. Özellikle ABD gibi rekabetin yüksek olduğu gelişmiş ülkelerde iş yapmak için know how'ı güçlü lokal bir şirketle yapılacak işbirliği ya da şirket birleşmesi çok önemli. Dolayısıyla pazara girmek için en doğru yöntem bu firmalarla işbirliği yapmak ya da bu firmaları satın almak şeklinde olabilir. Bunlarla işbirliği yapmak ya da şirket satın almak isteyen Türk şirketlere yardımcı olmaya hazırız" dedi.

Türkiye'nin dünyaya açılmış en başarılı şirketlerinin başında inşaat şirketlerinin geldiğini söyleyen Terzioğlu, şöyle devam etti: "Geçtiğimiz 30-40 yıllık dönemde Rusya ve Orta Asya topraklarından Ortadoğu'ya, Balkanlardan Afrika'ya Türk inşaat şirketleri çok başarılı işlere imza attılar. Bu firmalarımız için ABD pazarına girmek için iyi bir zaman olduğunu düşünüyoruz.

ABD ekonomisini tek bir ülke olarak düşünmemek gerekir. Örneğin Gayri Safi Milli Hasılasına bakıldığında New York eyaleti ekonomik olarak Rusya'dan büyük. Kaliforniya eyaleti tek başına İngiltere veya Fransa ekonomisinden büyük. Bu yüzden Türk şirketleri ABD pazarına girerken eyalet bazında düşünmeliler. Örneğin New York veya Kaliforniya pazarına girmeyi kendilerine strateji olarak belirlemeliler."

BİZE ULAŞIN