Mücevhere kadın eli değiyor...

01:25 - 22.07.2022, Cuma

Mücevher İhracatçıları Birliği (MİB), mücevher sektöründe ihracatın artması için kadın ihracatçıların desteklenmesi hedefiyle Kadın Konseyi kuruyor.

Mücevher İhracatçıları Birliği, sektörün ihracatını kadın ihracatçıları destekleyerek artıracak

Mücevher İhracatçıları Birliği (MİB), mücevher sektöründe ihracatın artması için kadın ihracatçıların desteklenmesi hedefiyle Kadın Konseyi kuruyor.

Yapılan açıklamaya göre, Mücevher İhracatçıları Birliği Kadın Konseyi'nin ilk toplantısında, sektörde faaliyet gösteren 25'i aşkın firmanın kadın temsilcileriyle bir araya gelen Mücevher İhracatçıları Birliği Yönetim Kurulu Başkanı Burak Yakın, yaptığı konuşmada kadınların iş gücüne katılım oranının artması gerektiğine dikkat çekti. Dünya mücevher sektöründe Türkiye'nin güçlü bir marka olma yolunda emin adımlarla ilerlediğini ifade eden Yakın, rekabet gücünün artması için kadın ihracatçıları güçlendirmeye yönelik projeler geliştireceklerini belirterek şöyle konuştu:

"MÜCEVHER SEKTÖRÜNDEKİ KADIN DAYANIŞMASI GÜÇLENECEK"

"Mücevher İhracatçıları Birliği olarak, ülkemizde her alanda olduğu gibi, sektörümüzde de kadın istihdamının artmasını ve iş gücüne katılım oranındaki farkın azalmasını destekliyoruz. Sektörümüzden daha fazla kadını dünya arenasında başarılı ihracatçılar olarak görmeyi ümit ediyoruz. Bu hedefimizin gerçekleşmesine öncülük etmesi amacıyla, Kadın Konseyi'nin kurulması için ilk girişimleri başlattık. Birliğimize üye firmalarda görev alan kadın temsilciler bir araya gelerek; sektördeki kadınların dayanışması, kadın girişimci sayısının artması, kadın ihracatçıların mevcut sorunlarının tespit edilerek çözüme kavuşturulması, kadın girişimlerinin uluslararası fuarlara katılımının desteklenmesi gibi konularda projeler geliştirecekler."

"İHRACATLA YÜKSELEN SEKTÖRÜMÜZÜN MİMARI KADINLAR OLACAK"

Türkiye'nin uluslararası alanda daha iyi tanıtılmasını sağlamak ve sektörün ihracat hacmini büyütmek adına girişimlerine hız verdiklerini aktaran Yakın, bu kapsamda kadın ihracatçıların yabancı alıcılarla buluşmalarını kolaylaştırmayı amaçladıklarını belirterek, "Sektörümüz, Türkiye'de ihracatta büyümesi en hızlı sektörler arasında yer alıyor. Geçtiğimiz yıl 6,8 milyar dolar ihracat gerçekleştirdik. Bu ivmeyi koruyup, Türkiye'nin toplam ihracatına yaptığımız katkıyı artırmayı hedefliyoruz. İhracatla yükselen sektörümüzün mimarının kadınlar olacağına inanıyoruz. Mücevher İhracatçıları Birliği olarak elimizden gelen desteği sağlayacağız. Konseyimizin geliştireceği yeni projeleri ve çalışmaları önümüzdeki dönemde paylaşacağız" dedi.

BİZE ULAŞIN