MUSTAFA ORHUN ÇETİN

MUSTAFA ORHUN ÇETİN

TEKNOLOJİ MUTFAĞI

orhun.cetin@inbusiness.com.tr
17.03.2024 | Pazar

Karbondan tasarruf kazançta artış

Çevre, sosyal ve yönetişim kavramına uygun hareket etmek, önümüzdeki süreçte şirketler için çok daha anlamlı hale geliyor. 2021’den itibaren trend olan konu kapsamında şirketlerin karbon ayak izlerini azaltıcı çalışmalar yer alıyor. Sürdürülebilir olmak şirketlere her açıdan iyi gelecek.

HP Türkiye; yeni ürünleri, 2024 planlarını, tüketici ve ticari müşteriler bazında görünümü aktardığı bir toplantı gerçekleştirirken HP Türkiye Genel Müdürü Serdar Urçar şirketin hedefleri ve pazarın geleceğine dair görüşlerini aktardı.

2024, büyüme beklentilerinin önceki yıllara oranla daha hızlanmasının beklendiği bir yıl. Teknoloji ve sürdürülebilirliğin artık yan yana yürüdüğü bir dönemde aklıma şu soru geldi: Büyüme daha çok cihazın satılmasıysa bu beraberinde teknolojik atığı artırmıyor mu? Fırsattan istifade tam da bu konuda yani sürdürülebilirlik anlamında trendi ve neler yaptıklarını sorduğum Urçar, anlamlı bir noktaya bakmamı sağladı: "Kurumsal firmalar sürdürülebilirlik alanına bireysel müşterilerden çok daha fazla önem veriyor." Herkesin sürdürülebilirlikte en etkin gördüğü Z kuşağından ziyade şirketler çok daha aktifler. En önemli neden ise finansmana ulaşma ve yatırımın daha uzun süre kullanımı. ESG ya da Türkçeleştirirsek ÇSY (Çevre, Sosyal ve Yönetişim) de denen çalışmaların bir parçası olan bu yönetim tarzı çevresel etkilerin azaltılmasını sağlıyor. Peki bu kapsamda neler yapılabilir?

Donanımın ömrünü uzatın

Dizüstü bilgisayarlar, telefonlar, tabletler ve sektöre özel teknolojiler eskidiğinde veya desteklemesi sona erdiğinde değiştiriliyor. Bu da dijital karbon ayak izi üzerinde önemli bir etkiye neden oluyor. Donanım ve yazılım tedarikçileriyle iş birliği yapılarak yaşam döngüsünü artıracak senaryolar geliştirilebilir.

Erişilebilir merkezi veri tabanı

Gereksiz veri transferlerinin önüne geçilerek karbon ayak izi azaltılabilir. Ayrıca pandemi ile hayatımıza giren Zoom, Teams gibi görüşme uygulamalarında kameraların kapatılması da yüzde 90'lara varan bir veri tasarrufu sağlamanıza yardımcı olur.
Yapay zeka ve makine öğrenimini benimseyin

Görevlerin otomatikleştirilmesi pek çok işin gereken kaynaktan fazlasıyla yapılmasının önüne geçer. İş gücünden ve enerji kullanımından tasarruf edilebilir. Yapay zeka ve makine öğrenimini uyarlanabilir alanlara entegre etmek büyük ölçüde karbon ayak izini azaltmayı sağlar.

Dijital ikizlere geçin

Birçok teknolojinin bir araya geldiği dijital ikizler ile ön- görülebilir bir yapı kurulabilir. Sorunlar henüz çıkmadan tahmin edilebilir ve iş en verimli şekilde organize edilebilir. Böylece doğru kaynak kullanımı ile daha iyi sonuçlar alınacağından gereksiz karbon salımı önlenir.

API kullanın

API (Application Programming Interface) yazılımların birbirine bağlanmasını sağlar. İhtiyaç duyulan veriyi halihazırda üreten bir yerden temin edip kendi organizasyonunuzda sürekli erişilebilir kılmak yine gereksiz kaynak kullanımının önüne geçerek kesintisiz iş yapılmasına da izin verir.

Yenilenebilir enerjiye yönelin

Sürdürülebilirlik ve karbon azaltımı denildiğinde yüzde 70 ile en büyük paya sahip olan enerji sektörünü dönüştürmek büyük bir etki oluşturur. Şirketler, tükettikleri enerjiyi yenilenebilir kaynaklardan seçebilir ya da kendi tesislerinde enerji üreterek karbon emisyonlarını azaltabilir.

BİZE ULAŞIN