HÜLYA GÜLER

HÜLYA GÜLER

InBusiness Dergisi Genel Yayın Yönetmeni

hulya.guler@inbusiness.com.tr
09.06.2024 | Pazar

Perakendenin babası

Aslında dış kapağa ‘Perakendenin Babası’ başlığını atmak istedik. Ancak Abdullah Kiğılı, “Yok abartmayın, sektörde benim gibi çok emektar var” diyerek itiraz etti. Kendisi tam olarak kabul etmese de özellikle erkek giyimde kiminle konuşsak, “Abdullah Kiğılı bana çok abilik yaptı, babalık etti” diyor. Biz de Babalar Günü’nün verdiği coşkuyla kapağımıza taşıdığımız hazır giyim sektörünün öncülerinden Abdullah Kiğılı’nın bu yönüne vurgu yaptık.

Ne de olsa 60'lı yıllarda terzilerin önünde uzayan kuyrukları iş fırsatı olarak görmeyi bilmiş, takım elbise kumaşının yanında hazır gömlek satışıyla hem üretime hem de perakendeye adım atmış bir isim. Sonrası mücadelelerle dolu müthiş bir büyüme öyküsü. Ailesinin karşı çıkmasına rağmen Beyoğlu'nda açtığı ilk mağaza, daha sonra kendisine Osman Boyner ile ortaklık ve Beymen markasıyla takım elbise üretimine kadar giden daha büyük kapılar açmış.

Türkiye'de perakende sektörünün her aşamasına tanıklık eden ve bugün gelinen noktayla gurur duyduğunu söyleyen Kiğılı, 6 milyar TL ciroya koşan ve sınırları Türkiye'yi aşan şirketini tam zamanında torunu Sena Suerdem'e devredecek kadar da vizyoner. Yıllık 20 milyar doların üstünde ihracat ve milyonları aşan istihdamıyla hazır giyim sektörünün geleceğini çok parlak gören Abdullah Kiğılı'nın en başarılı Türk markalarından, en şık giyinen siyasetçi ve iş insanlarına kadar pek çok konudaki cesur açıklamalarını s.76'da İpek Alpkökin Olgunsoy'un kaleminden okuyabilirsiniz.
Abdullah Kiğılı'nın 'biraz daha sabır, önümüz açık'diyerek tanımladığı parlak geleceği şekillendirecek metal yakalıların, Türk sanayisinde bugünden üstlendikleri rolü (s.84) Mustafa Orhun Çetin araştırdı.

Yaz sezonuna ve Kurban Bayramı tatiline hazırlanan turizm sektörünün yarınlara yatırımı Sürdürülebilir Turizm dosyasını (s.68) ise Gamze Karagöz hazırladı. Geleceğe damga vuracak bu iki özel dosyamızın yeni yatırım kararlarına ışık tutmasını umuyor, yaklaşan Kurban Bayramınızı kutluyor, tüm babalara ve babalık edenlere sevgi ve saygılarımı sunuyorum.

İyi okumalar…

BİZE ULAŞIN