HÜLYA GÜLER

HÜLYA GÜLER

InBusiness Dergisi Genel Yayın Yönetmeni

hulya.guler@inbusiness.com.tr
05.03.2024 | Salı

Kırık Basamakları Tamamlayanlar

“Bir şirketin kaç kadın çalıştırdığını ölçebiliriz. Verilerle kaç üst düzey kadın yöneticisi olduğunu da söylemek mümkün. Zor olan ise iş yaşamında iz bırakan kurumların gerçekte toplumsal cinsiyet eşitliği adına dokunduğu hayatları bilmek...

Artık kadınlara güç ve cesaret veren projeler demeyeceğiz, bu klişelerden yorulduk. Bu sene en yüksek kadın çalışan oranına sahip 117 şirketi belirlediğimiz İş'te Kadın Gücü (s. 86) araştırmamızın yanında, kırık basamakları tamamlayarak kadınlara gerçekten destek veren 70 kurumsal sorumluluk projesini de listeledik.

Kadınlar Günü'nü kutladığımız mart sayımıza Haber Müdürümüz İpek Alpkökin Olgunsoy'un "Pes Etmeden Yola Devam Edenler" başlıklı araştırmasının giriş cümleleri ile başlamak istedim. Çünkü İpek, hepimizin duygu ve düşüncelerine tercüman olan bu girişle, Türkiye'de gerçekten kadınların güçlenmesine katkı sağlayan şirketlerin öne çıkan projelerine yer verdi. Hem de son derece önemli bir kavramı gündemimize taşıyarak: Kırık Basamak.

Evet, hepimizin bildiği 'cam tavan' kavramından daha derin ve kapsamlı bir ifade, kırık basamak. Kadınların iş yaşamındaki yükselişinde cam tavanlar gibi görünmez bir engel olarak karşımıza çıkıyor. Özellikle erken terfilerdeki eşitsizlikler, kadınların ilerleyen dönemlerde kariyer basamaklarını tırmanışında büyük olumsuzluklara yol açıyor.

Kadın konusunda hem dünyada hem ülkemizde hala çözemediğimiz büyük meselelerimiz var. Biraz da bu nedenle her yıl mart ayında kadın konusuna odaklanan özel dosyalarla karşınızda olmaya çalışıyoruz. Bu sayıda da ezber bozan çok özel bir çalışmayı kapağımıza taşıdık: TurizminKadın Patronları.

Türkiye'nin yükselen sektörü turizmde öncü yatırımcılar arasında yer alan sekiz ismin ilk kez bir arada bulacağınız büyüme hikayelerine ve 100 milyar dolar hedefine koşan sektördeki kadın enerjisine (s. 66) dikkatinizi çekmek istedik.

Bu yıl 4'üncüsünü gerçekleştirdiğimiz İş'te Kadın Gücü araştırmamızda kadın çalışan ve kadın yönetici sayılarındaki artışların sınırlı oluşu umutlarımızı biraz kırdı ancak yine de listede kariyer yolunu tıkayanlara inat, kadınlara yeni patikalar açan ve ilerlemeye imkan tanıyan çok sayıda şirket göreceksiniz.

Sayfalarımıza taşımaktan büyük bir mutluluk duyduğumuz kadınlara ve dolayısıyla ekonomik ve sosyal hayatı destekleyen tüm bu çalışmalar için emek veren kurum ve kişilere bir kez de buradan biz teşekkür ediyor ve Dünya Kadınlar Günü'nüzü kutluyoruz.

Hep kırık basamakları tamamlayanlarla karşılaşmamız dileğiyle... İyi okumalar.

BİZE ULAŞIN