Üreten kadınlara ‘Halk’tan destek!

04:09 - 06.01.2022, Perşembe

Geçen yıl kadın girişimcilere 8,6 milyar lirayı aşkın kredi kullandıran Halkbank, kadın girişimcileri yüreklendirmek ve ödüllendirmek amacıyla ‘Halkbank Üreten Kadınlar Yarışması’na start veriyor.

Ayfer Arslan / INBUSINESS

Halkbank, girişimci kadınları teşvik edip ülke ekonomisine kazandırmak amacıyla 'Halkbank Üreten Kadınlar Yarışması'nı başlatıyor. Türkiye'nin önde gelen iş kadınlarından oluşan bir jürinin belirleyeceği başarılı girişimciler, başta nakdi katkılar olmak üzere girişimlerini büyütecek çeşitli desteklerle ödüllendirilecek. Ödül töreni 8 Mart Dünya Kadınlar Günü'nde gerçekleştirilecek.

Halkbank Genel Müdürü Osman Arslan, kadın girişimcilere verdikleri destekleri ve yeni projelerini tanıtmak amacıyla İstanbul'da bir basın toplantısı düzenledi. 'Halkbank Üreten Kadınlar Yarışması' jüri üyelerinin de katıldığı toplantının açılışında konuşan Osman Arslan, "Önce Halk, Sonra Bankayız"sloganıyla büyüme stratejilerini şekillendirdiklerini vurgulayarak, geçen yıl avantajlı koşullarla Kadın Girişimci Kredi Destek Paketini sunduklarını ve Üreten Kadınlar zirveleri ile desteklerini yurt geneline yaydıklarını hatırlattı.

2021 yıl sonu itibarıyla 88 bin 500 kadın girişimciye 8,6 milyar TL'yi aşan kredi kullandırdıklarını belirten Arslan, "Üreten Kadınlar Toplantılarımızla neredeyse her meslek grubundan kadın girişimcinin hayatına dokunarak olumlu katkılarda bulunma şansını yakaladık. Desteklerimizin yatırıma, üretime, istihdama ve ihracata vesile olduğuna harika başarı öyküleriyle tanıklık ettik. Projemizin birinci yılında, yani 8 Mart 2022 tarihine kadar 100 bin girişimciye ve 10 milyar TL kredi hacmine ulaşma hedefi koymuştuk. Bu hedefi aşacağımıza inanıyoruz" dedi.

FARK YARATANLAR ÖDÜLLENDİRİLECEK

Kadın girişimcilerin yüzde 99,6'lık geri ödeme oranı ile borçlarına son derece sadık olduğu bilgisini de paylaşan Arslan, 2022 yılında Halkbank olarak kadınlara yönelik desteklerini genişletmeyi hedeflediklerini aktardı. Doğrudan kredi desteğinin yanı sıra onları cesaretlendirmek ve ödüllendirmek amacıyla 'Halkbank Üreten Kadınlar' yarışmasını başlattıklarını söyleyen Arslan, "Örnek çalışmalara imza atan, fark yaratan girişim hikayesi olan, sürdürülebilir fayda oluşturan, pazarlamada ayrışan, ülkemizi yurt içinde veya yurt dışında başarıyla temsil eden ve Türkiye'nin kalkınması yolunda bulunduğu yöreye katma değer sağlayan kadınları ödüllendireceğiz" diye konuştu. Arslan, kadınları ekonomik hayata daha fazla dahil edebilmek ve potansiyellerini ortaya çıkarmak amacıyla, ekonomik olduğu kadar sosyal fayda sağlayacak çözümler geliştirmeye gelecek dönemde de devam edeceklerini sözlerine ekledi.

ÇEVRECİ PROJEYE ÖZEL ÖDÜL

Yarışma; Halkbank Üreten Kadınlar, Kadın Kooperatifi ve Sıfır Atık Kategorisi'nden oluşuyor. Yarışmada dereceye girenlere 250 bin TL'ye kadar ulaşan para ödüllerinin yanı sıra özel ödüller de verilecek. Çevre hassasiyetini ön plana tutan Banka, çevresel farkındalığı yükselten, bu konuda öne çıkan ürün veya hizmeti olan bir kadın girişimciye, 'Sıfır Atık Kategorisi Özel Ödülü' verecek. Ayrıca, Türk lirasının üzerinde resmi yer alan ve dönemindeki çalışmalarla Türk kadınlarına ilham veren Fatma Aliye Topuz adına da özel bir ödül verilecek. Ödül töreni, 8 Mart Dünya Kadınlar Günü'nde İstanbul'da gerçekleştirilecek.

EĞİTİM VE TANITIM DESTEĞİ

Halkbank Genel Müdürü Osman Arslan'ın verdiği bilgilere göre, yarışmada dereceye giren kadın girişimcilere; nakdi ödüllerin yanı sıra girişimci ve kooperatiflere eğitim, pazarlama, iletişim desteği ve avantajlı bankacılık uygulamaları da sunulacak. Banka bünyesinde kurulan 'Üreten Kadınlar Akademisi' çatısı altında, bütün finalistlere kapsamlı girişimcilik eğitimleri verilecek. Ayrıca tanıtım amaçlı Medya İletişim Paketi çerçevesinde, reklam ve iletişim odaklı medya fırsatları sağlanacak. Bu arada kadın kooperatifleri içerisinden seçilenlere 8 Mart 2022 tarihinde düzenlenecek ödül töreninde stant açarak, kendilerini ve ürünlerini tanıtma olanağı sunulacak. Yaşam Boyu Bankacılık Hizmet Paketi ile de girişimcilerin havale-EFT işlemlerinden ücret alınmayacak ve kredi kartı ile POS aidatı talep edilmeyecek.

'Halkbank Üreten Kadınlar' yarışmasında, belirli kategorilere göre dereceye girenler şu ödülleri alacak:

Halkbank Üreten Kadınlar Kategorisi

  • Mikro Üretici Kadın Girişimci Kategorisi

(1.'lik Ödülü: 200.000 TL, 2.'lik Ödülü: 150.000 TL, 3.'lük Ödülü: 100.000TL)

  • KOBİ Üretici Kadın Girişimci Kategorisi

(1.lik Ödülü: 250.000 TL, 2.'lik Ödülü: 200.000 TL, 3.'lük Ödülü: 150.000TL)

Kadın Kooperatifi Kategorisi

(1.lik Ödülü: 200.000TL, 2.'lik Ödülü 150.000 TL, 3.'lük Ödülü 100.000 TL)

JÜRİDE KİMLER VAR?

Halkbank Üreten Kadınlar Yarışması'na başvurular, bankanın web sitesi www.halkbank.com.tr üzerinden gerçekleştirilecek. Değerlendirmeyi yapacak jüri üyeleri ise şu isimlerden oluşuyor: Halkbank Genel Müdürü Osman Arslan, BEE'O Kurucusu Dr. Aslı Elif Tanuğur Samancı, Limak Holding Yönetim Kurulu Başkanı Ebru Özdemir, Big Chef's Kurucusu Gamze Cizreli, Koton Yönetim Kurulu Üyesi Gülden Yılmaz, Seza Çimento Yönetim Kurulu Başkanı Prof. Dr. Yasemin Açık ve Gürmen Grup Yönetim Kurulu Üyesi Yasemin Gür Solmaz.

BİZE ULAŞIN