Piyasalara 'aşı' dopingi

03:41 - 09.11.2020, Pazartesi

INBUSINBESS'ın bu ayki kapağında yer alan Biontech'ın kurucusu Uğur Şahin, dünden bu yana tüm dünyanın en çok konuştuğu isimlerden biri oldu. BioNTech'in Pfizer ile birlikte Covid-19'a karşı geliştirdiği aşının hastalığa karşı yüzde 90 etkili olduğunun açıklanmasından sonra, Pazartesi günü Nasdaq'ta işlem gören BioNTech'in hisseleri yüzde 14 oranında değer kazandı. INBUSINESS baskıya hazırlandığı sırada (4 Kasım tarihinde) piyasa değeri 21,6 milyar dolar olan şirketin güncel piyasa değeri 26.8 milyar dolara ulaştı. Eşi Özlem Türeci ile birlikte şirketin kurucusu olan Şahin'in yüzde 18 oranındaki hissesinin bugünkü değeri ise tam 4.8 milyar dolar. Aynı rakam sadece bir hafta kadar önce INBUSINESS yayınlandığı sırada 3.8 milyar dolardı.

BAILEY: KÜRESEL EKONOMİNİN DAHA HIZLI TOPARLANMASINA YARDIMCI OLABİLİR

Diğer yandan aşı haberiyle dünya piyasalarında yaşanan iyimser havanın ardından, İngiltere Merkez Bankası (BoE) Başkanı Andrew Bailey de, potansiyel aşının ekonominin hızlı bir şekilde toparlanmasına yardımcı olabileceğini söyledi. BoE Başkanı Bailey, "Aşı ne kadar erken kullanıma girerse, ekonomi için o kadar pozitif olur. Öncelikle, Kovid 19'dan çıkış yolunun bulunmasıyla, daha çok işletme finansal anlamda ayakta kalabilir. Salgının süresinin azaltmasıyla aksi halde ayakta kalamayacak şirketler ayakta kalabilmiş olur." ifadelerini kullandı.

Merkezi Almanya'nın Mainz şehrinde bulunan Biontech, Ekim 2019'da halka açıldığında hisse başına 15-16 dolar değer biçilmişti. BioNTech'in hisse başına fiyatı bugün itibariyle 112.7 dolar. Şahin'in eşi Özlem Türeci ile birlikte 2008 yılında kurduğu BioNTech mRNA teknolojisini kullanarak ağırlıklı olarak kansere karşı yenilikçi tedaviler üzerine odaklanan bir şirket.

Dünyanın önde gelen ilaç şirketlerinden Pfizer ve BioNTech, yeni ürettikleri koronavirüs aşısının yüzde 90 oranında etkili olduğunu duyurmuş, Prifzer, ay sonuna doğru acil durumlar için aşıyı kullanabilmeyi planladığını açıklamıştı.

Öte yandan ABD hükümeti ile Temmuz ayında 1,95 milyar dolarlık anlaşma imzalayan Pfizer. İki doz halinde uygulanan aşının ABD'deki fiyatlandırılmasında doz başına 159 TL, iki dozunun ise 318 TL olacağı bildirmişti.

Türk bilim insanı Prof. Dr. Uğur Şahin ise Alman BioNTech firmasında geliştirilen Kovid-19 aşısından birkaç milyon dozu, Ocak ayında Avrupa ve ABD'de dağıtacaklarını, Sağlık Bakanlığı ile yapılacak protokol çerçevesinde de, 2021'in ilk 3 ayı içinde Türkiye'nin de ihtiyacı kadar aşı dozunu karşılamak istediklerini belrtmişti.MÜJDEYİ İLK INBUSINESS'A VERDİ

INBUSINESS'in Kasım sayısına 'Dünyanın Uğur'u' başlığıyla kapak olan ve konuyla ilgili detay açıklamalar yapan Prof Dr Uğur Şahin, Alman BioNTech firmasında koronavirüse geliştirilen aşıların 2021 yılının Ocak ayında Amerika ve Avrupa'da dağıtımına başlanacağını bildirdi. Şahin, "Sağlık Bakanlığı ile yapılacak protokol çerçevesinde 2021'in ilk 3 ayı içinde Türkiye'nin de ihtiyacı kadar aşı dozunu karşılamak istiyoruz" diye konuştu.

Uğur Şahin'in söyleşisinin tamamı INBUSINESS Kasım sayısında.

BİZE ULAŞIN