PepsiCo'dan yeni bir sürdürülebilirlik yatırımı

10:46 - 24.06.2022, Cuma

PepsiCo, Kocaeli Suadiye fabrikasında çevreye duyarlı eşanjörün kurulumunu tamamladı. Bu yatırım ile kirli hava kontrol sistemi sayesinde yanma verimi arttırılarak baca gazı emisyonu en aza indirilecek, böylelikle doğalgaz ve elektrik tasarrufu sağlanacak.

Dünyanın en büyük yiyecek ve içecek şirketlerinden PepsiCo, geçtiğimiz yıl hayata geçirdiği uçtan uca stratejik dönüşümü pep+ stratejisi çerçevesinde çalışmalarını yürütürken, doğayı ve çevreyi odağına alarak sürdürülebilir bir gıda sistemi için yeni adımlar atmaya devam ediyor.

Şirketten yapılan açıklamaya göre, sürdürülebilirliği merkeze alacak biçimde büyümeye ve değer yaratmaya odaklanan PepsiCo, Kocaeli Suadiye fabrikasında sektöre örnek olacak bir adım daha atarak, yeni ve çevreye duyarlı eşanjörün kurulumunu tamamladı. Eşanjör yatırımı ile kirli hava kontrol sistemi sayesinde yanma verimi arttırılarak baca gazı emisyonu en aza indirilecek, böylelikle doğalgaz ve elektrik tasarrufu sağlanacak.

Cumhurbaşkanlığı Yatırım Ofisi Başkanı Ahmet Burak Dağlıoğlu'nun katılımıyla açılışı gerçekleştirilen eşanjör yatırımı sayesinde Suadiye Fabrikasında doğal gaz tüketiminde 3.000 Mwh/yıl, elektrik tüketiminde ise 110 Mwh/ yıl tasarruf sağlanacak. 7 günde monte edilen ve toplam kurulumu 16 günde tamamlanan yeni eşanjör ile birlikte sere gazı azaltımı 619 ton / yıl olurken, eski versiyona göre verim yüzde 9 artacak. Toplam yıllık tasarrufun 255M. Dolar olan bu yatırım ile PepsiCo, iklim değişikliği ile mücadele ve PepsiCo'nun 2040 Net Sıfır Emisyon hedefine ulaşılması adına önemli bir adım daha atmış oldu.

BİZE ULAŞIN