Anadolu Etap'tan, 3. Sürdürülebilirlik Raporu

03:12 - 20.12.2021, Pazartesi

Anadolu Etap, GRI (Global Reporting Initiative) standartlarındaki üçüncü sürdürülebilirlik raporunu yayınladı. Yüzde 70'i aşan ihracat oranı ile 65'ten fazla ülkenin sağlıklı gıda ihtiyacını karşılayan Anadolu Etap raporda, 2020 yılında yürüttüğü çevresel, ekonomik ve sosyal sürdürülebilirlik temelli çalışmalarına yer verdi.

Taze meyve yetiştiricisi ve meyve suyu konsantresi üreticisi Anadolu Etap, üçüncü sürdürülebilirlik raporunu yayınladı.

Şirketten yapılan açıklamaya göre, "Sürdürülebilir Tarım İlkeleri"ni oluşturan ve iş planlarına entegre eden Anadolu Etap, GRI (Global Reporting Initiative) standartlarındaki üçüncü raporunda 2020 yılında yürüttüğü çalışmalara yer verdi. Hızla büyüyen iş ölçeği doğrultusunda organizasyonunu "Taze Ürünler ve Plantasyon" ile "Meyve Suyu" olmak üzere iki ayrı genel müdürlük şeklinde yöneten Anadolu Etap, tüm faaliyetlerinde, doğal kaynakları tüketmeden gelecek nesillerin ihtiyaçlarının karşılanması ve bölgesel kalkınmaya imkan verecek şekilde doğal yaşamı korumak için çaba gösteriyor. Operasyonlarını Birleşmiş Milletler Sürdürülebilir Kalkınma Amaçları (BM SKA) ile uyumlu yürüten ve geçen yıl Birleşmiş Millet Küresel İlkeler Sözleşmesi'ne de imza atan Anadolu Etap, bahçeden sofraya sürdürülebilir çalışma sistemiyle yerel ekonomiye, tarımsal kalkınmaya ve istihdama katkı sağlamaya devam ediyor.

"SÜRDÜRÜLEBİLİRLİK İLKELERİMİZLE ULUSLARARASI STANDARTLARDA ÜRETİME DEVAM EDİYORUZ"

Açıklamada görüşlerine yer verilen Anadolu Etap Plantasyon ve Taze Ürünler Genel Müdürü Handan Eren, Anadolu Etap'ta sürdürülebilirliği, bir söylem olarak değil; şirketin hikayesinin ve misyonunun temelinde olan bir değer olarak gördüklerini ifade etti. Eren, "Dünya genelinde tüm ülkelerin bugünün ve geleceğin gıda talebini karşılayacak çözüm yollarını oluşturmaya yönelik yoğun çabada olduğu bir dönemi yaşıyoruz. Biz hem ülke hem de şirket olarak böylesi bir kriz ortamına rağmen başarılı bir 2020 yılını geride bıraktık. Tarımsal faaliyetlerimize, hasada, üretmeye ve ihracat operasyonlarımıza kesintisiz devam edebildik. Sürdürülebilirlik ilkelerimizle uluslararası kalite standartlarında üretimimize devam ettik, ediyoruz. Ülke ekonomisine, insan kaynağımıza, teknolojimize, toprağımıza ve çiftçilerimize yatırım yapmaya devam edeceğiz" diye konuştu.

"İSTİKRARLI BÜYÜYEN, UÇTAN UCA TAM ENTEGRE BİR TARIM VE GIDA ŞİRKETİYİZ"

Anadolu Etap Meyve Suyu Genel Müdürü Mutlu Ocak raporla ilgili değerlendirmesinde, *Yüzde 70'i aşan ihracat oranımızla 65'ten fazla ülkenin sağlıklı gıda ihtiyacını karşılıyoruz. Fabrikalarımızla, Ar-Ge merkezlerimizle ve geliştirdiğimiz ürünlerle istikrarlı bir şekilde büyüyen, uçtan uça, tam entegre bir tarım ve gıda şirketiyiz. Doğal kaynakların kısıtlılığı bilinciyle hareket etmeyi, sürdürülebilir, akıllı tarım ve modern üretim teknolojilerine, Ar-Ge'ye yatırım yapmayı; sürdürülebilir iş modelimizi ve uluslararası standartları yaygınlaştırmayı kendimize temel hedefler olarak belirledik. Kaliteye yaptığımız yatırımların, istihdamda ve tedarik zincirinde devamlılığı sağlamanın ve tüm süreçlerimizi dijitalleştirmenin Türkiye'nin en büyük taze meyve ve meyve suyu üreticisi şirketlerinden biri olmamızdaki payı çok büyük" ifadelerini kullandı.

2015-2020 YILLARI ARASINDA HAYATA GEÇİRDİĞİ 27 PROJE İLE SKA İLKELERİNE KATKIDA BULUNDU

Şirket açıklamasına göre, tarım sektöründe Türkiye'nin önemli işverenlerinden biri olan Anadolu Etap, 30 bin dekar alan üzerine kurulu 8 çiftliği, 3 meyve suyu fabrikası ve 1 meyve paketleme tesisi ile bulunduğu bölgelerde istihdama ve yerel ekonomiye katkı sağlıyor. Anadolu Etap 2015-2020 yılları arasında hayata geçirdiği 27 proje ile BM SKA ilkelerinden "Açlığa Son", "Sorumlu Üretim ve Tüketim", "İnsana Yakışır İş ve Ekonomik Büyüme", "Eşitsizliklerin Azaltılması" ve "Sanayi, Yenilikçilik ve Alt Yapı" ilkelerine doğrudan katkıda bulundu. Faaliyet gösterdiği bölgelere uluslararası kalite standartlarını götürerek, Türk tarımının gelişimine destek olan Anadolu Etap'ın sürdürülebilirlik stratejisinin yapıtaşlarını ise kadınları ve çocukları odağa alan toplumsal projeler oluşturuyor.

BİZE ULAŞIN