Tiyatro, opera ve bale salonları dolup taştı

01:41 - 27.12.2021, Pazartesi

İstanbul'un önemli kültür sanat kurumlarıyla tiyatro ve konser salonları, Covid-19 salgınına rağmen açık oldukları sürede çok sayıda sanatseveri ağırladı.

Salgın tedbirleri kapsamında kısmi ve tam kapanmadan etkilenen salonlar, kademeli normalleşme sürecinde, 1 Temmuz'da kapılarını yeniden sanatseverlere açtı. Salonların açık olduğu dönemde ise bazı etkinlikler, sahne alan sanatçıların Kovid-19 olması dolayısıyla iptal edildi ya da ertelendi. Buna rağmen, gösterimler genel olarak en yüksek doluluk oranlarıyla sahnelendi. Salgın tedbirlerinin tam olarak uygulandığı salonlarda, izleyiciler maske ile gösterimlere katıldı.

İstanbul Devlet Opera ve Balesi (İDOB), açık olduğu sürede 62 temsile imza atarak 27 bin 700'ün üzerinde izleyiciyle buluştu.

İDOB, Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan'ın katılımıyla 29 Ekim Cumhuriyet Bayramı'nda açılan Atatürk Kültür Merkezi'nin (AKM) opera salonunda 7 bin 209, tiyatro salonunda 4 bin 547, çok amaçlı salonda ise 327 kişiyi ağırladı. Kadıköy Belediyesi Süreyya Operası Sahnesi'nde 13 bin 787 kişiyi konuk eden İDOB, Süleyman Seba Kültür Sanat Merkezi'nde 1515, Grand Pera Emek Sahnesi'nde 269, Garibaldi'de ise 59 izleyiciye ulaştı.

İDT 42 BİN, ŞEHİR TİYATROLARI İSE 100 BİN İZLEYİCİYLE BULUŞTU

İstanbul Devlet Tiyatroları (İDT), sezon içinde 5'i yeni, çok sayıda yerli ve yabancı oyunu sanatseverlerle buluşturdu. "Gazale", "Kontrabas", "Uçmak: Hezarfen Ahmed Çelebi", "Profesyonel" ve "Hamlet"in de aralarında bulunduğu toplam 206 temsilde tiyatro izleyicisini selamlayan İDT, AKM, Mecidiyeköy Büyük Sahne, Üsküdar Tekel Sahnesi, Kozyatağı Kültür Merkezi ve Talimhane Açık Hava Sahnesi'nde 42 bin izleyiciye ulaştı.

Harbiye Muhsin Ertuğrul, Müze Gazhane, Sultangazi Hoca Ahmet Yesevi, Fatih Reşat Nuri ve Üsküdar Musahipzade Celal sahnelerinde tiyatroseverlerle buluşan İstanbul Şehir Tiyatroları, 103 bine yakın izleyiciyi konuk etti. İstanbul Şehir Tiyatroları, 25'i yetişkin, 8'i çocuk oyunu olmak üzere toplam 33 oyun sahneledi.

İstanbul Şehir Tiyatroları sanatçıları eylül ile aralık ayları arasında "Antigone", "Veba", "İfigenya", "Moby Dick", "Yaftalı Tabut", "Kimse Öyle Şeyleri Konuşmuyor Artık", "Hayat Der Gülümserim", "Bekçi ile Postacı" ve "Herkes Sihirbaz Olacak" oyunlarını sahneye koydu.

BİZE ULAŞIN