Türkiye'nin İlim Yayma Ödülleri 2. kez sahiplerini buldu

06:33 - 20.12.2021, Pazartesi

İlim Yayma Vakfı Mütevelli Heyeti Başkanı Bilal Erdoğan, Türkiye'deki akademik çalışmanın itibarını güçlendirirken çocukların ve gençlerin de akademik kariyere özendirilmesi ve bilim insanı olmaya teşvik edilmesini amaçladıklarını belirterek, "Bu bağlamda önümüzdeki dönemde İlim Yayma Ödülleri'nin ortaokul ve lise düzeyinde başarılı öğrenciler tarafından da tanınmasını, takip edilmesini amaçlıyoruz." dedi.

İlim Yayma Ödülleri 2. kez sahiplerini buldu.

İlim Yayma Vakfı tarafından Dolmabahçe Sarayı'nda düzenlenen ödül törenine Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan'ın yanı sıra TBMM Başkanı Mustafa Şentop, Yüksek İstişare Kurulu (YİK) Başkanvekili ve Eski TBMM Başkanı İsmail Kahraman, Milli Savunma Bakanı Hulusi Akar, AK Parti Genel Başkanvekili Binali Yıldırım, AK Parti Genel Başkanvekili Numan Kurtulmuş, AK Parti Sözcüsü Ömer Çelik, Cumhurbaşkanlığı İletişim Başkanı Fahrettin Altun, Cumhurbaşkanlığı Sözcüsü İbrahim Kalın, Diyanet İşleri Başkanı Ali Erbaş, İlim Yayma Vakfı Mütevelli Heyeti Başkanı Bilal Erdoğan, İlim Yayma Cemiyeti Genel Başkanı Yusuf Tülün, Demirören Holding Yönetim Kurulu Başkanı Yıldırım Demirören, Demirören Holding Yönetim Kurulu Başkan Yardımcısı Meltem Demirören Oktay, Demirören Holding Yönetim Kurulu Üyesi Sinan Oktay, İlim Yayma Vakfı Akademik Danışma Kurulu Başkanı Prof. Dr. İdris Sarısoy, Demirören Medya Grubu TV Grup Başkanı Murat Yancı, RTÜK Başkanı Ebubekir Şahin, İTO Başkanı Şekip Avdagiç, katıldı.

İlim Yayma Vakfı'nın 1951 yılında İlim Yayma Cemiyeti ile yola çıkıp, 1973 yılında İlim Yayma Vakfı ile devam ettiğini, 2010 yılında İstanbul Sabahattin Zaim Üniversitesi ile 2019 yılında da İlim Yayma Ödülleriyle taçlandırılan 70 yıllık bir yürüyüş olduğunu söylen İlim Yayma Vakfı Mütevelli Heyeti Başkanı Bilal Erdoğan, 2 senelik bir çalışmanın ardından 2019 yılında İlim Yayma Ödüllerinin ilkini gerçekleştirdiklerini dile getirdi.

İlim Yayma Vakfı'nın tarihinden söz eden Erdoğan, "70 yıllık bu kutlu yürüyüş kendilerini ilmi yaymaya vakfetmiş, güzel insan yetiştirmeye adamış, bir grup mümtaz şahsiyetin fedakar çalışmaları sonucunda bugünlere gelmiştir. İrfan okullarıyla, yurtlarıyla, burslarıyla, yayınlarıyla ilim ve irşat faaliyetleriyle bu büyük aile ilmi yayma amacına hizmet etti, etmeye devam ediyor." ifadelerini kullandı.

İlim Yayma Vakfı'ndan burs aldıktan sonra bugün hayatlarına akademisyen olarak devam eden 500'ün üzerinde ismi tespit ettiklerini söyleyen Erdoğan, bir davet gönderdiklerini ve 100'ün üzerinde akademisyenin katıldığı bir istişare toplantısı yaptıklarını aktardı.

Ödülleri belirlerken bilimsel değerlendirme kriterlerini ve ilkelerine uygun bir sürecin oluşturulduğunu söyleyen Bilal Erdoğan, sözlerine şöyle devam etti:

"Bu toplantı neticesinde iddialı, uluslararası boyuta taşıyabileceğimiz nitelikte büyük bir akademik ödül verilmesi, ilim yayma misyonunun taçlandırılması için isabetli olacağında mutabık olduk. Benim bir iddiam var, bu detayları ne kadar anlatsak da bu ödüllerin itibarı ancak bu ödüller verildikçe ortaya çıkacaktır. Bir ödül, iki ödül, on ödül derken ilim yayma ödülleri dünyada, akademik dünyada hak ettiği yeri alacaktır. Oldukça uzun ve zorlu bir süreçte bu değerlendirmeler gerçekleşti. Akademik bilgi seviyesinin yükseltilmesi, akademisyen olmanın, bilim insanı olmanın itibarının güçlendirilmesi için netice almaya başladığımızı görüyoruz. Üniversitelerimizden artan katılımlar bu başarının bir göstergesi."

2019 yılında İlim Yayma Vakfı Büyük Ödülü'nü Prof. Dr. Fikrettin Şahin'in, Sosyal Bilimler Ödülü'nü Prof. Dr. İlyas Kemaloğlu'nun, Doğa ve Sağlık Bilimleri Ödülü'nü ise Prof. Dr. Mehmet Zahmakıran'ın aldığını hatırlatan Erdoğan, konuşmasını şöyle tamamladı:

"Türkiye'deki akademik çalışmanın itibarını güçlendirirken çocuklarımızın ve gençlerimizin de akademik kariyere özendirilmesi, bilim insanı olmaya teşvik edilmesini amaçlıyoruz. Bu bağlamda önümüzdeki dönemde İlim Yayma Ödülleri'nin ortaokul ve lise düzeyinde başarılı öğrenciler tarafından da tanınmasını, takip edilmesini amaçlıyoruz. Önümüzdeki dönemde ödül sahiplerinin sayısı arttıkça, onları bir araya getirerek, dünyada ve Türkiye'de ilmin geleceğinin konuşulduğu beyin fırtınaları yapmalarını sağlamayı planlıyoruz."

ÖDÜLLER

Mühendislik, Doğa ve Sağlık Bilimleri ödülünün sahibi Prof. Dr. Mustafa Soylak, Sosyal Bilimler ödülünün sahibi Doç. Dr. Hümeyra Özturan olurken, Büyük ödülün sahibi ise Prof. Dr. Zekai Şen oldu. Şen ödülünü Cumhurbaşkanı Erdoğan'ın elinde aldı.

BİZE ULAŞIN