CAM TAVANI KIRAN KIRANA!..

12:12 - 13.05.2022, Cuma

Kadınlar gününü kutladığımız Mart sayımızda 700 bın çalışanın verilerinin incelendiği İş’te Kadın Gücü araştırmasını yayınladık. İş dünyasında eşitlik için yapılan çalışmalara da yer verdik. Tüm şirketlere bu konudaki çalışmaları duyurmak için sayfalarımızın açık olduğunu ilan ettik. Mart ayında kadın istihdamına yönelik çalışma yapan yeni şirketler bize ulaştı... Cam tavanları kıracak şirketlere desteğimiz devam edecek.

İpek Alpkökin Olgunsoy / INBUSINESS

2022'de ikinci kez hayata geçirmekten mutluluk duyduğumuz İş'te Kadın Gücü Araştırmamız için bu sene 100'den fazla şirketle irtibata geçtik. 700 bine yakın veriyi inceledik. Araştırma için irtibata geçtiğimiz şirketten aldığımız yanıtlar sadece Inbusiness Ailesi için değil, eminiz ki araştırmamızı inceleyen tüm okuyucularımız için de umut verici oldu.

Öte yandan raporumuzun KSS ayağının da toplumu odağına alan ve sadece eşit iş hakkı değil eşit yaşam hakkı için çabalayan bu çalışmanın sonunda bir çağrı yapmıştık: Sayfalarımız bu konuda emek veren tüm kurumlara daima açık. Bu çağrımız -ne mutlu ki- yanıtsız kalmadı... İşte eşitliği daha yüksek sesle dile getirmek amacıyla 8 Mart Dünya Kadınlar Günü özelinde hayata geçen diğer anlamlı çalışmalar ve hedefler...

OPET

KADIN GÜCÜ ORMANLARI

OPET, toplumsal cinsiyet eşitliği odağında hayata geçirdiği Kadın Gücü Projesi kapsamında, başta istasyonlarındaki 'Kadın Güç'leri olmak üzere tüm çalışanları adına sürdürülebilir ve kalıcı bir değer bırakma hedefiyle Ege Orman Vakfı iş birliği ile 30 bin fidan dikiyor.
OPET Kadın Gücü Ormanları'nın ilk fidanları, Kınık'ta toprakla buluştu. OPET Yönetim Kurulu Üyesi Filiz Öztürk, Geçtiğimiz yıl yaşanan üzücü orman yangınlarını da göz önüne alarak projemize yeni bir açılım getirdik ve başta kadınlar olmak üzere tüm çalışanlarımız adına ormanlar kurmaya karar verdik."

VODAFONE
DİJİTAL BENİM İŞİM

Vodafone, 2025'e kadar şirket genelindeki kadın çalışan oranını yüzde 44'ten yüzde 50'ye çıkarmayı hedefliyor. Diğer yandan, Türkiye Vodafone Vakfı tarafından kadınların güçlenmesi amacıyla hayata geçirilen projelerle son 11 yılda 61 bine yakın kadına ulaşıldı ve toplam 8,7 milyon liralık yatırım yapıldı.

TURKCELL
SİBER GÜVENLİK EKOSİSTEMİNE GİRİŞ DESTEĞİ

Turkcell, Geleceği Yazan Kadınlar projesi kapsamında, kadınların siber güvenlik ekosistemine kazandırılması amacıyla 'Siber Güvenliğin Süper Kadınları Programı'nı hayata geçiriyor. Türkiye'nin siber güvenlik uzmanı ihtiyacının karşılanmasına yönelik programa siber güvenlik konusuna ilgi duyan tüm kadınlar başvurabilecek. Ayrıca planlanan program kapsamında, her adayın yazar olarak yer alacağı rehber niteliğinde siber güvenlik cep kitabı da oluşturulacak.

AKTİF BANK

TEKNİSYENİN CİNSİYETİ OLMAZ
Daikin, Türkiye Kalite Derneği (KalDer) ve Küçük ve Orta Ölçekli İşletmeleri Geliştirme ve Destekleme İdaresi Başkanlığı (KOSGEB) iş birliğiyle 2014'te başlattığı Sakura Kadın Girişimci Projesi'yle sektöre 16 kadın girişimci kazandırdı. 2017'de hayata geçirdiği "Sakura Kadın Teknisyenler Projesi" ile de toplumda 'erkek işi' olarak görülen teknisyenlik mesleğini kadınların da başarıyla ortaya koyabileceğini gösterdi.

LC WAIKIKI
EŞİTSİZLİK KOLEKSİYONU

LC Waikiki, 8 Mart Dünya Kadınlar Günü'nde kadınların iş hayatında yaşadığı fırsat eşitsizliklerine dikkat çekmek amacıyla, 'Eşitsizlik Koleksiyonu'nu hazırladı. İş gücüne katılım verilerindeki eşitsizlikler konu edilirken, tasarımlarındaki renk ve desenleri bu oranlara göre şekillendirdi. "Tarzımız Eşitlik" diyen LC Waikiki, KAGİDER'in Genç Kadınlara Mentorluk Programı'nı da destekleyecek.

CIGNA SAĞLIK HAYAT VE EMEKLİLİK

PARENTS CLUB
BM Küresel İlkeler Sözleşmesi ve BM Toplumsal Cinsiyet Eşitliği ve Kadının Güçlenmesi Birimi (UN Women) ortaklığında oluşturulan Kadının Güçlenmesi Prensipleri'ne (WEPs) imza atan Cigna, ebeveynliğe yeni adım atmış çalışanlarını destekliyor. Parents Club platformunu hayata geçiren şirket, doğum sonrası oryantasyon, ebeveyn-çocuk aktiviteleri mentorluk programı desteği sunuyor.

SKD TÜRKİYE / KMPG
İŞİN GELECEĞİ VE İSTİHDAM PROJESİ

Farklı sektörlerden 93 üyesi ile Türkiye GSYH'nin yüzde 15'ten fazlasını temsil eden SKD Türkiye, KPMG iş birliğiyle gerçekleşen "İşin Geleceği ve Kadın İstihdamı Projesi"nin baz veri analiz çalışmasının ilk sonuçlarını 8 Mart Dünya Kadınlar Günü öncesinde açıkladı. Hazırlanan rapora göre, araştırmaya katılan SKD Türkiye üyelerinin beyaz yakalı kadın çalışan oranı 2019'da yüzde 36,4 iken, 2021'de yüzde 37,2'ye çıktı.

TEKFEN
AİLE İÇİ ŞİDDETLE MÜCADELE HATTI

Tekfen Holding, iş dünyasında kadın hakları konusunda farkındalık yaratmak, kadınların iş yaşamında daha etkin rol almasını sağlamak amacıyla Sabancı Üniversitesi Kurumsal Yönetim Forumu tarafından tasarlanan İş Dünyası Aile İçi Şiddete Karşı projesine dahil. Tekfen Vakfı Yönetim Kurulu Üyesi Dori Kiss Kalafat, "Kadın çalışanlarımıza fiziksel, ekonomik, cinsel, psikolojik şiddetlerden herhangi birine maruz kalmaları halinde 7/24 hizmet veren Tekfen Aile İçi Şiddetle Mücadele Hattı'nı hizmete açtık" diyor.

TSKB
KADRODA YÜZDE 53 GURURU

Hayata geçirdiği kadın dostu uygulamalarla Fırsat Eşitliği Modeli (FEM) sertifikası alan TSKB, UN Woman'ın ortaya koyduğu Kadının Güçlenmesi Prensipleri'nin (WEP's) Türkiye'deki ilk imzacılarından biri. Kurum, fırsat eşitliği uygulamalarına ilişkin sorumluluk ve prensiplerini belirleyen TSKB Fırsat Eşitliği Politikası ile eşitliği gözetmeyi bir taahhüt olarak ortaya koyuyor. TSKB İnsan Kaynakları Müdürü Melis Sökmen, "Kadromuzun yüzde 53'ünün ve yönetimde çalışan kadın oranımızın yüzde 51 olması çeşitliliğe ve fırsat eşitliğine dayanan insan kaynakları politikamızın en somut göstergelerinden biri" diyor.

AVON
GÜÇLÜ BAĞLAR

Avon, doğrudan satış sistemine yeni bir anlam kazandırmak için harekete geçti. Marka, yeni dönemde güvene dayalı uzun soluklu bir iş birliği vaat eden 'Güçlü Bağlara Dayalı Satış' modeli ile ilerleyecek. Kadınlara destek sözünü bu yıl iki katına çıkartan Avon ve Avon Vakfı aynı zamanda bugüne kadar bağışladığı 1,1 milyar dolara ek olarak, dünya çapında kadınların mücadele ettiği konular için 1,35 milyon dolarlık bir destek daha vermeyi planlıyor.

COFFEE MANİFESTO
BARİSTALAR YETİŞİYOR

Uluslararası Kahve Organizasyonu (ICO) verilerine göre tarladan fincana kadar kahve üretiminde kadın emeği yüzde 70'i aşıyor. Kadın çalışan oranı yüzde 70 olan Coffee Manifesto, 8 Mart Dünya Kadınlar Günü'nü sektördeki kadın emeğini öne çıkaran mesajlarla kutladı. Coffee Manifesto Genel Müdürü Emel Eryaman Usta, "Ayrıca sektörde en çok kadın barista yetiştiren kurum olmaktan gurur duyuyoruz" dedi.

BİZE ULAŞIN