Büyük adımlar…

11:45 - 11.01.2022, Salı

Ayakkabı Dünyası, yeni CEO’su Gürkan Ergenekon’un başlattığı değişim rüzgarlarıyla pandemiden güçlenerek çıktı. Geçen yılı 221 milyon lira ciro ile kapatarak sadece online’da yüzde 72 büyüdü.

Belce Örü / INBUSINESS

Adım Adım Moda" mottosu ile ayakkabı sektöründe 42 multibrand mağaza ve e-satış kanalıyla hizmet veren Ayakkabı Dünyası, pandemiden hemen önce üst yönetimde değişikliğe gitti. Uzun süredir perakendede görev almış, Elektronik ve Haberleşme Mühendisi Gürkan Ergenekon'u CEO olarak atadı.

Bilgi ve iletişim teknolojileri, telekom, sağlık ve perakende sektörlerinin yönetim kademelerinde bulunan Ergenekon, hem finansal operasyonunda hem de kimliğinde ciddi değişikliklere giderek pandemi sürecini başarıyla yönetti. İk yılı içeren bu değişim sürecin şöyle anlatıyor: "Mevcut durumda işteki tüm odağım, yeniden yapılandırdığımız Ayakkabı Dünyası'nın çatısı altında Türkiye'nin çok iyi tanıdığı, yurt dışına da açılabilecek br ayakkabı markası yaratmak. Bunun yanı sıra Ayakkabı Dünyası olarak kendi öz markalarımızla, özellikle yabancı yatırımcı ortaklığıyla yurt dışı yatırımlarını hedefliyoruz."

2020'yi 221 milyon lira ciro ile kapatan Ayakkabı Dünyası, gelirinin yüzde 15'ini e-satıştan elde etti.

Online'a yaptığı yatırımları artırarak bu süreçte "Sıfır Tabanlı Bütçe" metodolojisini uyguladı. Maliyet ve verimlilik odaklı çevik yönetim tarzının br üst seviyesi olarak geliştirilen bu yöntemle Ergenekon, pandemi sonrası için hızlı ve karlı bir performansın altyapısını hem finansal hem de operasyonel anlamda oluşturduklarını söylüyor.

2020'yi hedeflerine uyan bir yıl olarak değerlendiren Ergenekon, ana hedeflerini şu şekilde açıklıyor: "Sürdürülebilir karlılığın sağlanarak tüm kanallarımızın her yıl yarattığı değer ile daha da büyüyen, satmakta olduğu önemli markaların dışında kendi markalarıyla da tercih edilen, dijital şirket altyapısında faaliyet gösteren bir yapıya dönüşmek..."

Ayakkabı Dünyası, sektördeki diğer önemli markaların ürünleriyle beraber kendi markalarına da ağırlık veriyor. Ergenekon özellikle de 'Provoq', 'Eclipse', 'Kiddo'ya yatırım yapmaya devam ettiklerini vurguluyor ve ekliyor: "Kendi markalarımıza ait koleksiyonlarımızdaki ürünlerimize yaptığımız yatırımları artırarak sektörde fark yarattığımız, dünyanın lider markalarını mağazalarımızda müşterilerimizle buluşturduğumuz bir noktadayız."

Şirketin yatırım yaptığı bir diğer alan ise e-ticaret. Pandemi sürecinde online alışveriş kitlesinin genişlediğini ve daha yüksek yaş gruplarının da bu kitleye dahil olduğunu gözlemlemeleri bu kararda etkili olmuş. Ergenekon, "Geleneksel alışveriş alışkanlıkları dijitale evrildiği için biz de tüm satış kanallarımızda buna yatırım yapıyoruz. Önümüzdeki dönemde buna devam edeceğiz" diyor.

ONLINE'DA YÜZDE 72 BÜYÜDÜK

Yepyeni bir "yeni nesil e-mağazacılık" dünyası hayaliyle yola çıktıklarını söyleyen Ergenekon, yakın geçmişte e-satış kanallarını yenilediklerini aktarıyor. "Böylece sadeleşen altyapımızla alışveriş deneyimini tüketiciler için bir üst seviyeye çıkardık" diyor Ergenekon ve devam ediyor: "Online'a özel, çok sevilen kapsül koleksiyonlar oluşturmayı, bu koleksiyonların sayısını artırmayı, platformumuzu dinamik tutacak farklı sürprizlere imza atmayı planlıyoruz."

Ergenekon'un online tarafa dönük bu çabası meyvelerini geçen yıl vermeye başladı. 2020'de yaklaşık 30 milyon kişinin ziyaret ettiği online, Ayakkabı Dünyası cirosunun yüzde 25'ini oluşturdu ve şirket sadece bu kanalda yüzde 72 oranında büyüdü. Gürkan Ergenekon'un hedefi 5 yıl içinde gelirlerinin en az yüzde 30'unu e-satıştan elde etmek.

EN İYİ YERLİ ÜRETİCİLER

Eclipse, 'Comfort with style' konforu ve stili bir arada sunan bir koleksiyon. Bu değişim rüzgarıyla markanın iletişimi de, teknolojik altyapısı da yenilendi. Provoq ise modern tasarımların formal ve casual tarafıyla ön plana çıkıyor. Kiddo markası ile çocuklar için hem renkli hem de rahat ürünler satışa sunuluyor. "Kendi markalarımızın ürünleri; Türkiye'nin en iyi yerli üreticileri tarafından üretiliyor" diyen Gürkan Ergenekon, "Ar-Ge'leri yapılıp test kontrolleri sağlandıktan sonra rafa çıkıyor" diyor.

BİZE ULAŞIN