Mekanik sanat...

02:26 - 20.11.2021, Cumartesi

Otomobili sadece bir ulaşım aracı olmaktan çıkaran Rolls-Royce adeta bir sanat eseri inceliğiyle tasarlanıyor. Her bir otomobilini üstün işçilik ve ustalık altında el işçiliğiyle üreten Rolls-Royce'un en teknolojik modeli Ghost…

Koray Kodal / INBUSINESS

Otomobil her zaman bir ulaşım aracı olarak tasarlanmıyor. Kimi otomobiller kullanıcılarına sundukları keyif ve seçkinlikle ayrılırken, Rolls-Royce'da olduğu gibi kimi modellere ise sadece dışarıdan bakmak dahi büyük keyif verebiliyor. Bunu yapabilmesinde ise ince işçilik ve yüksek mühendislik sonucu ortaya çıkarttığı, her bir modelinde geleneksellikten de vazgeçmeden teknolojiyi takip etmesi önemli rol oynuyor. Bu özellikleri taşıyan en güncel modelinin adı ise Ghost. İlham kaynağı, 1906'da üretilen ve otomobil dünyası için efsane bir isim olan Silver Ghost modeli oldu. Bu modeli ilham alan ilk Ghost, 2009'da tanıtılmıştı. 2020'de tanıtımı yapılan ikinci nesli ise Türkiye yollarına da çıktı. 117 yıllık markanın tarihindeki en başarılı Rolls-Royce modeli yeni Ghost, müşterilerinin beklentileri ile şekillendirildi.

MİNİMALİST DETAYLAR

Yeni Ghost'un tasarımında kullanılan minimalist detaylar, ince tasarlanan LED farlarla da dışa vuruldu. Bu LED lazer farlar, sadece tasarım olarak değil 600 metreye ulaşabilmesiyle de güvenli ve üstün bir aydınlatma sunarak da fark yaratıyor. Rolls-Royce için kült bir tasarım olan gösterişli ön panjur Ghost'ta da ön planda. Elbette Rolls-Royce'un motor kaputuna gizlenebilen Sprit of Ectasy 'heykeli' burada da boy gösterdi. Sürüş sırasında yaşanacak bir çarpışma durumunda yaya güvenliği sebebiyle panjur arkasına gizlenen Sprit of Ectasy, park sırasında tüm görkemiyle yerine çıkıyor. Birinin bu özel heykeli kendine istemesi durumunda da kaput altına hızla gizlenme özelliği, ince detaylara verilen önemi gösteriyor.

KAPILAR ARTIK OTOMATİK

Ghost, sadece gösterişli bir makam otomobili olarak değil, müşterilerinin istediklerinde sürücü koltuğunda da keyif alabilecekleri, aileleriyle kaliteli vakit geçirebilecekleri bir otomobil olarak tasarlanmış. Bu sebeple direksiyon başında da sürüş kalitesi ve konforuna büyük bir özen gösterildiği görülüyor. Önemli bir konfor donanımı olarak, ilk kez bir Rolls-Royce'da otomatik olarak açılıp kapatılabilen kapıların Ghost için kullanılması dikkat çekiyor. Ön kapıların aksi yönüne açılan arka kapılar ise yine Rolls-Royce kült özelliklerinden bir diğeri. Ters yönde açılabilen arka kapılar sayesinde arka koltuklara erişim oldukça kolay. Arka koltuklardayken kendinizi dış dünyadan kopartıp, adeta karada yüzen bir teknedeymiş gibi konforlu hissetmeniz için koltukların, özel bir işçilikle tasarlandığını da belirtelim. LED aydınlatmalı tavanın altın- da ise gökyüzüne dokunacak hissi yaratıldığı görülüyor.

KONFOR ÖN PLANDA

Konfor konusu Rolls-Royce otomobilleri için öncelikli bir kavram. Bu konuya ne kadar önem verdiklerini yeni Ghost'ta 100 kilogramlık yalıtım malzemesi kullanılmasıyla da belirtmek mümkün. Ses yalıtımı kadar süspansiyon sisteminin de konfor ve sessizlik konusunda özel olarak tasarlandığını söyleyebiliriz. Konfor konusunda süspansiyon sistemine de önemli görevler düşüyor. Bu konuda özel çalışılan otomobilin Planar Süspansiyon Sistemi, Flagbearer adı verilen teknolojiyle yol yüzeyini kameralarla tarayıp, yoldaki sorunlara göre süspansiyonu ayarlıyor. Bu sayede 21 inçlik jantların üstünde adeta süzülerek gibi ilerleyebilmesi mümkün oluyor. Bununla birlikte jantların merkezinde tekerleklerin dönerken bile Rolls-Royce armasının sabit olarak görünebilmesi Ghost'un seçkin detaylarından biri. 89 mm uzatılan yeni Ghost 5 bin 546 mm uzunluğa ve 30 mm artırılan genişliği ile bin 978 mm'ye ulaşıyor. Bu boyutları rahat hareket ettirebilmek için ön tekerleklerle birlikte hareket eden arka tekerlek teknolojisine de yer verildiği dikkat çekiyor. Dört tekerlekten çekişli olan otomobilde konfor kadar güvenli yolculuklar için çalışıldığını söylemek mümkün.

Otomobilin genelindeki detaylar gibi motorunun da özenle seçildiğini belirtelim. Ghost'ta tamamen yeni bir motor kullanıldı. Çift turbo desteğine sahip V12 motor ön aksın arkasına yerleştirilerek 50/50 oranında ağırlık dağılımı dengesini başarıyla kurulmasını sağlıyor. 571 HP'lik, 6,8 litrelik benzinli V12 motor bu sayede lüks ve teknoloji üssü olan tekerlekli villanın adeta bir spor otomobil hızlanma performansı sunması sağlanmış. 2 bin 490 kilogramlık boş ağırlıkla 0-100 km/s hızlanması 4,8 saniye olan Ghost'un maksimum hızınınsa 250 km/s'de limitlendiğini görüyoruz. Ortalama yakıt tüketimi ise 15,2 lt/100 km olarak belirtiliyor.
Ulaştığı kitleyi memnun etme konusunda tereddüt yaşatmayan Ghost, bu sefer şaşırtıcı olmayı da başarıyor.

BİZE ULAŞIN