Niyet iyi ama...

10:50 - 23.10.2021, Cumartesi

Apple, ABD'de çocuk istismarını tespit etmek için IPhone'ları tarayacak. En büyük endişe, Bu kapının başka amaçlar için de çalınabilme ihtimali.

Mustafa Orhun Çetin / INBUSINESS

Apple, telefonlardaki ve iCloud'taki görselleri 'NeuralMatch' isimli araç ile tarayarak veri tabanlarında yer alan, bilinen çocuk istismarı görselleri ile karşılaştıracak.

Her bir görselin kendine has bir kodu -dijital parmak izi olduğu için de bir eşleşme olması durumunda Apple çalışanları eşleşen görüntüleri inceleyip çocuk istismarına ait bir görsel olduğunu doğruladıklarında hesabı kapatarak bilgileri, Ulusal Kayıp ve İstismara Uğramış Çocuk Merkezi (NCMEC) ile paylaşacak. Ayrıca 13 yaşından küçük çocuklarının telefonlarını kaydeden ebeveynler de mesajlaşma uygulamasında cinsel içerikler yakalandığında uyarılacak.

Amaç düşünüldüğünde herhangi bir kötü niyet sezilmese de güvenlik uzmanlarını kaygılandıran önemli bir durum var. Hükümetlerin bu uygulama ile cihazlarda başka amaçlarla da arama yapmak için baskı kurma ihtimali. Taranan görüntülerin merkezin sisteminde kayıtlı olmadığında bir anlam ifade etmemesi yani bir ebeveyn olarak çocuğunuzun fotoğraflarını çektiğinizde sistemin sizi çocuk istismarcısı olarak tanımlamıyor olması ise endişenin temelinde yatıyor.

Sistemin bu 'belirlenmemiş şeyleri görmeme' özelliği, sadece ona verilen kodları görmesi, hükümet tarafından belirlenen 'kodlar' için de kullanılabilme durumunu ortaya çıkarıyor. Apple ise özelliğin bir arka kapı oluşturmadığını, kullanıcıların gizliliğini bozmadığını, aksine koruyan ve dikkatlice düşünülmüş yenilikler olduklarını söylüyor.

BİZE ULAŞIN