Küçükler kenara...

12:05 - 11.10.2021, Pazartesi

Kullanıcılar büyük ekranı sevdi, teknoloji devleri çözümü katlanabilir üründe buldu. HuaweI, Motorola ve XIaomI'nin kullandığı katlanabilir teknoloji için Google da hazırlıklara başladı. Oyunun açık ara birincisi ise Samsung. 2020'de yedi ürünün olduğu pazarda tüm dünyada 8 milyon adetlik bir satış gerçekleştirilirken 2025'te 70 milyon cihazın satılması bekleniyor.

Mustafa Orhun Çetin / INBUSINESS

Akıllı telefonlarda artan büyük ekran trendi kaçınılmaz olarak bu cihazları nasıl 'daha büyük ekranlı ve daha küçük boyutlu' yapabiliriz sorusuna neden oldu. Samsung, büyük ekran ve kalem kullanmayı sevenler için çıkardığı Note Serisi'nin yerine bu yıl katlanabilir serisinin yeni üyeleri Z Fold3 (250 GB/21,999 TL) ve Z Flip3'ü (128 GB/11,999 TL) tanıttı. Yeni S Pen'i, özelliklerini katlanabilir cihazlarına entegre ederek tanıtması ise "Note Serisi bir kenara mı bırakılıyor?" diye düşündürüyor.

Huawei, Motorola ve Xiaomi'nin de bu segmentte ürünleri bulunurken Google da katlanabilir telefon çıkarmaya hazırlanıyor. Her hareketiyle oyun değiştirici olan Apple'ın ise en azından bir iki yıl daha pazara girmeyeceği düşünülüyor. Samsung, pazarda 2020'yi yüzde 75'in üstünde payla kapatarak burada liderliği aldı. İlk olarak 2019'da ticarileşen ürünler sevkiyat bazında da her yıl bir önceki yıla göre rakamları katlarken sahip olduğu katlanma özelliğini istatistiklerde de sürdürüyor.

2020'de yedi ürünün olduğu pazarda sekiz milyonluk bir satış gerçekleştirilirken 2025'te katlanabilir kategoride 70 milyon cihazın satılması bekleniyor. Katlanabilir ekranların kullanım kolaylığı sağladığı multimedya tüketimi ve çoklu işlev özellikleri nedeniyle esnek ekran teknolojileri (katlanabilir ya da yuvarlanabilir) monitör, televizyon, akıllı saatler belki de reklam panoları gibi yerlerde de gözlerimizin arayacağı bir özellik haline gelebilir.

KULLANICI TABANI HIZLA BÜYÜDÜ

Murat Azdemir Samsung Electronics Türkiye Mobil İş Birimi Satış ve Pazarlamadan Sorumlu Genel Müdür Yardımcısı:

Yeni bir Galaxy Note geliştirmek yerine, en sevilen Note özelliklerini daha fazla Samsung Galaxy cihazında kullanılabilir hale getiriyoruz. Katlanabilir cihazların sunduğu benzersiz deneyimler sayesinde, kullanıcı tabanı hızla büyümeyi başardı. Samsung'un inovasyonları da katlanabilir cihaz fenomenini büyütmeye devam etti. Öyle ki küresel katlanabilir cihaz pazarı hızla büyüyor.

BİZE ULAŞIN