GastroRize Daveti...

12:51 - 18.09.2021, Cumartesi

Turizm gelirlerini artırmak üzere harekete geçen Rize Belediyesi, gastronomi festivalinin ilkini gerçekleştirdi. GastroRize Festivali'nin yanı sıra 2021'in sonunda hizmete açılacak yeni havalimanı ile birlikte gelecek yıl kente 3,7 milyon turist gelmesi hedefleniyor.

Belce Örü / INBUSINESS

Yeşil ile mavinin buluştuğu Rize; tarihi evleri ve kaleleri, hırçın denizi, yaylaları, çay tarlaları, ormanları bir örtü gibi üstüne alan dağlarının yanı sıra yerel pazarları ve geleneksel lokantalarıyla görenleri kendine hayran bırakan, misafirlerine pek çok güzel sürpriz sunan bir Karadeniz ili. Yörenin sahip olduğu bu çeşitliliği, yerli ve yabancı turistlerle buluşturmak aynı zamanda Rize'nin ekonomisine katkı sağlamak amacıyla bu yıl ilk kez 1-3 Temmuz tarihleri arasında GastroRize Günleri düzenlendi. Rize Belediyesi ev sahipliğinde gerçekleşen GastroRize'ye gastronomi dünyasının önemli isimleri, yatırımcılar ve işletmecilerle birlikte yeme-içme sektöründe faaliyet gösteren firmalar katıldı. Bu sayede Rize'nin saklı kalmış lezzetleri, yerel ürünleri, doğal güzellikleri ve tarihi de yeniden gözler önüne serildi. Organizasyon kapsamında gerçekleştirilen konferanslarla da Rize'nin gastronomi ve turizm alanındaki bilinirliğine katkıda bulunuldu.

Rize Belediye Başkanı Rahmi Metin, gelecek yıllarda etkinliğin kapsamının genişletilerek uluslararası bir festival haline getirilmesinin amaçlandığını belirtti ve söyle dedi: "GastroRize, tarım ve turizme verdiği değerle ülke ekonomisi için büyük katkı sağlayacak. Türkiye ile sınırlı kalmayıp Karadeniz ülkelerinin de katılımıyla gerçekleşecek festival, kültürel ve uluslararası pazarlama faaliyetlerinde de öncü bir rol üstlenecek."

Rize'de, denizin üstünde inşa edilen havalimanının yıl sonunda faaliyete geçmesiyle şehirde daha fazla kişinin misafir edileceğini söyleyen Metin, "Havalimanının yılda üç milyon kişi tarafından kullanılacağını, 2022'de de günlük turlar hariç Rize'ye 3,5 milyon turistin gelmesini hedeflediklerini aktardı. Rize'ye günlük turlarla gelen turist sayısının ise yıllık 200 bin kişi olduğu bilgisini paylaştı.

BİZE ULAŞIN