Dijitalin Görünmeyen Yüzü

12:48 - 18.09.2021, Cumartesi

E-ticaret ve dijital tüketimin patlama yaptığı bir dönemde hızdan sorumlu teknoloji CDN'e talep arttı. Google, Amazon gibi dünya devleriyle rekabet eden yerli oyuncu Medianova, EBA başta olmak üzere yerli ve yabancı birçok platforma hizmet veriyor. Hedefi ise Nasdaq'ta işlem görerek unicorn olmak...

Mustafa Orhun Çetin / INBUSINESS

Kullandığımız internet, mobil uygulamalar, oyun ya da dijital içerik platformlarında keyfimizi bozan en önemli sorun duraklama ya da yavaşlama… Ticaret yapanlar için bu sorun keyif bozmaktan öte ciddi bir kazanç kaybı. Bugün 1 saniyelik bir gecikme bile e-ticaret platformlarında çok ciddi mali kayıplara sebep oluyor. Hızı sağlayan teknolojiler arasında adını sıkça duyduğumuz fiber altyapı, 5G, bulut gibi sistemler yer alıyor. Bunların dışında bir de çok fazla bilinmeyen CDN (Content Delivery Network) yani içerik dağıtım ağı teknolojisi var.

CDN'DE YERLİ BİR OYUNCU

Serkan Sevim'in 2006'da kurduğu Medianova, CDN pazarında Google, Amazon, Cloudflare, Akamai gibi dev firmalarla rekabet ediyor. Medianova halihazırda 24 ülkede 50'den fazla noktada aktif olarak çalışıyor. Türkiye ve Orta Doğu en güçlü olduğu bölge, hedefiyse Asya'da büyümek. Pandemi tüm dijital hizmet veren şirketlerde olduğu gibi Medianova'nın da gelirlerinin artmasına yol açtı. Sevim, "2019'a göre 2020 gelirlerimiz iki katına çıktı" diyor. Bu işte başarılı olmak bir nevi görünmez olmaya da neden oluyor. "Bizim işimizde sadece site, trafiği kaldıramayıp çökerse haber olunur" diyor Sevim.

Serkan Sevim, start-up serüvenine ilk olarak mezun.com ile ABD'de başladı. Sevim, mezun.com çatısı altında 2004'te Digitürk ile anlaşarak henüz dijital maç yayın hakları ile UEFA'nın dahi gündeminde olmadığı dönemde maçları internet üzerinden yayınlamaya başladı. "Bu bende inanılmaz bir uyanış yarattı" diyor Sevim ve dünyanın gidiş yolunu bu anlaşma ile fark ettiğini belirtiyor. 2005'te ABD'de tohumlarını attığı
Medianova'yı anlatmak için Türkiye'ye geldiğinde de ilk müşterisi Digitürk oldu.

Sektörde vurucu etki pandemiyle birlikte yaşandı. Pandemi dönemi dijitalleşme ve e-ticarette yaşanan trafik patlaması nedeniyle CDN'i olmazsa olmaz hale getirdi. Sadece bir saniyelik gecikmenin kullanıcıların memnuniyetini yüzde 16 oranında azalttığını söyleyen Sevim, "CDN kullanan sayfaların yüklenme hızı kullanmayanlara göre neredeyse 10 kat daha yüksek" diyor.

Hızın öneminin anlaşılmasıyla teknolojiye olan talepte de önemli bir artış söz konusu. Var olan müşterilerinin artan trafiğini sıkıntısız sürdürebildiklerini söyleyen Serkan Sevim, uzaktan eğitimin başrol oyuncusu EBA'ya verdikleri hizmeti artırdıklarını belirtiyor ve ekliyor: "Pandemi öncesi EBA bizden hizmet alıyordu. Bir anda uzaktan eğitime geçilince bir haftada milyonlarca öğrenciye hizmet verir hale geldik. Zorlanmadık çünkü okulların online eğitime döneceğini hissetmiş gibi yoğun trafiği kaldırabilecek bir altyapı oluşturmuştuk."

CİRONUN %70'i YURT DIŞINDAN

Medianova halen 24 ülkede 50'den fazla noktada hizmet veriyor. Suudi Arabistan, Katar, Birleşik Arap Emirlikleri, Irak ve Kuveyt'te güçlü bir altyapıları olduğunu ifade eden Sevim, Almanya ve Doğu Avrupa'da da güçlü konumda olduklarını belirtiyor ve ekliyor: "İç piyasaya göre müşteri sayımız az olsa da cironun yüzde 70'i yurtdışından."

Hedefte küresel müşterileri portföye katmak var. Disney gibi dünyaca tanınan şirketlere hizmet verme peşinde olduklarını söyleyen Sevim, özellikle Orta Doğu ve Suudi Arabistan pazarının teknoloji şirketleri için çok önemli bir yatırım alanı olduğunu da sözlerine ekliyor. Türkiye'de pazar payı anlamında en yakın rakipleriyle yüzde 40 dolaylarında farkla lider olduklarını belirten Serkan Sevim'e göre bunun nedeni en hızlı CDN servisi olmaları.

Ar-Ge yatırımları özellikle teknoloji şirketleri için olmazsa olmaz. Medianova da bu kuralı tam anlamıyla uyguluyor ve cirosunun yüzde 12'sini Ar-Ge'ye ayırıyor. Sevim, Ar-Ge'ye ayrılan payı yüzde 25'lere çıkarma hedefinde: "En çok yatırımı insana yapmak gerektiğinin altını çizmek isterim."

ASYA'DA BÜYÜYECEK

Bulut teknolojisi ve büyük veri… Bunlar dijital teknolojinin geleceği. Serkan Sevim de böyle düşünüyor ve "Gerçek geleceğimiz bulutta" diyor. Yapay zeka, makine öğrenmesi, veri bilimi gibi alanlar ile elde ettikleri bilgilerle öğrenerek "Şirketlere ne hizmet satabileceğimizin peşindeyiz" sözleriyle buralara yapılacak yatırımların önemine değiniyor. Fiziksel olarak yapmaları gereken sunucu yatırımlarına da ara vermediklerini ifade eden Sevim, Türkiye'ye sürekli yatırım yaptıklarını, arkasından da Asya'da büyümeyi istediklerini belirtiyor. Halihazırda Asya merkezli, dünyanın en çok kullanılan sosyal medya platformlarından birinin de Türkiye ve Orta Doğu hizmetlerini Medianova veriyor. Yatırım ve satın alma teklifleri aldıklarını da söyleyen Sevim, satma planının olmadığını, organik bir şekilde büyümek istediklerini anlatıyor. Sevim şirketine biçtiği değeri ise, "Mevcut performans dahilinde şu anki değerimiz 200 milyon dolar" sözleriyle anlatıyor.

Sevim'in hayaliyse unicorn olmak. Ancak bunu yatırım almadan başarmak istiyor. Şirket değerlemelerinin başlıca koşulu olan yatırım almadan bu hedefe nasıl ulaşmayı hedeflediğini sorduğumuzda ise Sevim, "Borsada ve Nasdaq'da listelenerek bunu başarmak istiyorum. Tabii ki bu uzun bir süreç ve bu kararın ne kadar doğru bir karar olduğunu ileride göreceğiz" diyor.

Sevim'in unicorn olma hedefi düşünüldüğünde önünde kısa zamanda alması gereken 800 milyon dolarlık bir yol olduğu söylenebilir. Bu yolda Nasdaq formülünün işleyip işlemeyeceğini ise zaman gösterecek.

PERDE ARKASINDAKİ BAŞ SORUMLU

CDN teknolojisi sayesinde binlerce içeriğin, resim ve video gibi ağır verilerin hızlıca görüntülenmesini sağlıyor. Bu teknolojiye sahip sitelerin hızı arttıkça başarısı da aynı oranda yükseliyor. Ayrıca bu teknoloji sayesinde hem saldırılara karşı koruma sağlanıyor hem de dünyanın birçok yerinde kopyalar halinde tutularak, arama yapıldığında en yakın konumdaki sunucudan hızlıca yükleniyor. Perde arkasındaki hızdan sorumlu göreviyle CDN, tüm bileşenlerdeki her parça kadar önemli. İnternet çağında bu çoklu yapının bir tanesinde meydana gelen bir aksama tıpkı jenga oyununda yanlış bir parçayı kıpırdatmak gibi kitlesel bir etkiye neden olabiliyor.

Ortalama Yükleme Hızı 39ms

Optimize Edilen Site Sayısı 400+ milyon

Saniyedeki İstek Sayısı 6 milyon

Önbellekleme İsabet Oranı %98,7

BİZE ULAŞIN