Uzayda tatil yaklaşıyor

10:45 - 22.07.2021, Perşembe

Ecem Köksal / INBUSINESS

OrbItal Assembly Corporation "İnsanlık için uzayda yaşam mümkün mü?" sorusuna henüz yanıt verilmemişken; uzay turistlerini özel otelinde ağırlamayı planlıyor.

30 Temmuz 2020'de Mars'a gönderilen yeni nesil uzay aracı Perseverance, gezegendeki yaşam izlerini aramak için görevlendirildi. 19 Şubat 2021'de gezegene iniş yapan uzay aracının üzerinde bulunan, yüksek çözünürlüklü görüntü alma kapasitesine sahip ve insanlık tarihinde Mars'a gönderilen ilk helikopter olarak kayıtlara geçen Ingenuity'nin de yardımıyla kısa süre içinde Mars'tan dünyaya pek çok fotoğraf ve ses geldi. Bu gelişmenin ardından dünyadaki yaşamın uzaya taşınması ihtimali de kuvvetlendi. 2019'da kurulan, ABD merkezli Orbital Assembly Corporation'ın (OAC) uzayda inşa edeceği otelin yalnızca altı yıl sonra ilk müşterilerini ağırlayacağını duyurması, bu yönde atılmış ilk ciddi adım.

İLK MÜŞTERİLERİNİ 2027'DE AĞIRLAYACAK

OAC tarafından geliştirilen Voyager İstasyonu'na inşa edilecek olan otelin 2027'de ilk müşterilerini ağırlamaya başlayacağı bizzat şirket tarafından duyuruldu. Alman fizikçi Wernher von Braun'un önerisiyle ortaya çıkan projenin gerçek olabileceğine inanmak güç olsa da; baş işletme görevlisi, finans direktörü ve kıdemli tasarım mimarı olarak görev yapan Tim Alatorre'un projeye inancı tam. Habitat tasarımı, programlama, mühendislik ve işletme yönetimi alanlarında 20 yılı aşkın deneyimiyle Alatorre; projenin mutlu sonla bitmemesi ihtimaline karşılık, "Başarılı olabileceğimizi hissetmeseydik, istasyonu tamamlama hedefine doğru çalışmazdık" diyor "İnşaat başladığında, başarısızlık ihtimali sıfıra yaklaşmalıdır. İlk istasyonun inşasını bitirdikten sonra daha fazla istasyon ve uzay sistemi inşa etmeye başlayacağız."

DÜNYA MANZARALI ODALAR

Şirketin dairesel tasarımında yer alan 24 modülde aynı anda 400 kişinin konaklayabileceği belirtiliyor. Yerçekiminin simüle edildiği otel odalarının şık tasarımının yanı sıra pencerelerinden sızan dünya manzarası, uzayda konaklama macerasını inanılmaz kılabilecek 'detaylardan' bir tanesi. Bu maceranın en çekici kısmı, misafirlerin ayak basacağı zeminin ağırlıksız oluşunu hissetmek olabilir. Böyle düşünüldüğünde sayısız aktivitenin gerçekleştirilmesine imkan tanıyan uzay otelinde yine de bir şeylerin ters gitme ihtalimali de akla geliyor. Bu konu da Tim Alatorre güvenlik politikalarını halen geliştirmekte olduklarını belirterek şunları söylüyor: "Acil durumlara karşı çok sayıda senaryo planlıyoruz. Böyle bir anda tüm istasyon sakinlerinin kullanabileceği kaçış araçlarını devreye sokabilirz." Ayrıca istasyonun güvenlik personelleri tarafından aktif-pasif güvenlik izleme yapılacağı da Alatorre'un verdiği bilgiler arasında.

BİZE ULAŞIN