Kamuoyu açıklaması

05:02 - 12.07.2021, Pazartesi

Kamuoyunun dikkatine,

Son üç gündür çeşitli sosyal medya platformlarında sahte hesaplar tarafından, INBUSINESS'ın Kasım 2020 sayısında BioNTech Kurucusu ve CEO'su Prof. Dr. Uğur Şahin'in yer aldığı kapak görseli paylaşılarak, BioNTech Kurucusu Dr. Özlem Türeci'ye haksızlık yapıldığı iddiası gündemde tutulmaya çalışılmaktadır. Sahte hesapların yeni bir habermiş gibi yaptığı bu yanıltıcı paylaşımlara gerçek hesap sahiplerinin katılması üzerine, değerli kamuoyunun daha fazla yanıltılmaması için bu açıklamanın yapılması gereği görülmüştür.

  • Paylaşılan kapak görseli dergimizin yayın hayatına başladığı KASIM 2020 tarihli ilk sayısına aittir. Yani Prof. Dr. Uğur Şahin ile EKİM 2020'de gerçekleştirilmiş bir röportajın kapak haberidir.
  • BioNTech'in aşı çalışmalarının en yoğun olduğu bu dönemde, Dr. Özlem Türeci'nin dergimizdeki röportaja yoğunluğu nedeniyle KATILAMADIĞININ ve anılan dönemde hiçbir yayına konuşmadığının altını çizmek isteriz.
  • EKİM 2020'de yaptığımız ve KASIM 2020'de yayınladığımız bu röportajı zamanın ruhundan ve bağlamından kopararak, her kademesinde kadınların görev aldığı INBUSINESS'ın, Dr. Özlem Türeci'yi ve başarısını görmezden gelmekle suçlamak akıl dışıdır.
  • Sosyal medyadaki paylaşımlarda dergimizin kapak görseliyle, Dr. Özlem Türeci ve Prof. Dr. Uğur Şahin'in birlikte fotoğraflarının yer aldığı diğer yabancı yayınlar arasında önemli bir zamanlama farkı vardır.
  • Dikkat edilirse BioNTech aşısının onaylandığı 9 KASIM 2020 tarihinden önce BioNTech adına sadece Prof. Dr. Uğur Şahin basına konuşmuştur. Bunu dijital platformlarda hızlı bir haber taraması ile birkaç dakika içinde görmek mümkündür.
  • Gazetecilikte sık kullanılan bir tabirle anlatmak gerekirse; INBUSINESS'ın kapağı müthiş bir atlatma haberdir. INBUSINESS olarak Prof. Dr. Uğur Şahin ile konuştuğumuzda neredeyse tüm dünya medyası Prof. Dr. Uğur Şahin'in peşindeydi. Hatta o dönem Prof. Dr. Uğur Şahin'in tek başına yani Dr. Özlem Türeci olmadan CNN International'a verdiği bir röportaj, bizim ülkemizde de bir gazetenin manşet haberi olmuştu. (10 Eylül 2020)
  • Söz konusu edilen kapak haberi dergimizde, BioNTech adına sadece Prof. Dr. Uğur Şahin'in konuştuğu, şirketin aşı için onaylarının henüz çıkmadığı bir zamanda yayınlanmıştır. İşte kapağımızda sadece Prof. Dr. Uğur Şahin'in yer almasının gazetecilik kuralları kapsamında böyle açık ve net bir sebebi vardır.
  • Diğer paylaşılan tüm yayınlar aşının onay sürecinin ardından yani 10 Kasım 2020'den sonra yapılan röportajlardır. 10 KASIM 2020 tarihinden sonra BioNTech adına Dr. Özlem Türeci ve Prof. Dr. Uğur Şahin birlikte bir dizi röportaj vermişlerdir. Paylaşılan fotoğraflar bu röportajlardan alıntıdır.
  • Farklı zamanlarda yapılmış haberlerin bu şekilde kıyaslanmasının haksızlığına dikkat çekerek, gerçek hesap sahiplerinin daha fazla yanıltılmaması adına yaptığımız bu açıklamayı kamuoyunun vicdanına ve sağduyusuna sunuyor ve herkesi Kasım 2020'den bu yana aşağıda paylaştığımız kapaklarımızı incelemeye davet ediyoruz.

Kamuoyuna saygıyla duyurulur.

INBUSINESS

BİZE ULAŞIN