TÜBİTAK'tan kadın araştırmacılara büyük destek

10:24 - 04.04.2021, Pazar

Türkiye Bilimsel ve Teknolojik Araştırma Kurumu (TÜBİTAK), faaliyet gösterdiği tüm alanlarda çalışan kadın oranının yükselmesi için fırsat eşitliği ilkesini temel alarak kadınları destekliyor. TÜBİTAK Başkan Danışmanı Doç. Dr. Şiir Kılkış, kurumun kadınlara pozitif ayrımcılık sağlamaktan öte, hali hazırda var olan potansiyellerini ortaya çıkartmalarına zemin hazırladıklarını söylüyor.

TÜBİTAK'TAN BÜYÜK DESTEK

Kadınların erkeklerle eşit şartlara sahip olması için çalışan kurumda yaratılan etki rakamlara da yansıyor. 2002'den bu yana TÜBİTAK'ın akademisyene yönelik destek programları kapsamında 6 bin 957 kadın araştırmacının 7 bin 993 projesine toplam 3,8 milyar lira destek verildi. Aynı dönemde TÜBİTAK'ın bilim insanlarına yönelik destek programları kapsamında 79 bin 773 kadın araştırmacıya 1,2 milyar lira destek sağlandı. 2015 yılında verilen des- teklerin yüzde 46'sı kadın araştırmacılara aktarılırken bu oranın yıllar içerisinde yüzde 50 bandını geçtiği görülüyor.

1.7 MİLYAR LİRALIK KAYNAK

Öte yandan teknoloji tabanlı erken aşama girişimlere ya- tırım yapacak fonların teşvik edilmesi ve kadın girişim- cilerin de yatırım aşamasında desteklenmesi amacıyla 1514-Tech-InvesTR Girişim Sermayesi Destekleme Programı (Tech-InvesTR), TÜBİTAK ve Hazine ve Maliye Bakanlığı işbirliğinde oluşturuldu. Tech-InvesTR kapsamında 1,7 milyar liralık kaynak beş yıl içerisinde ülkenin teknoloji tabanlı girişimlere yatırım yapılması için kullanılacak.

BİZE ULAŞIN