Inventram'ın dev hedefi...

09:39 - 04.04.2021, Pazar

İnventram yeni stratejisi kapsamında beş yıl içinde Türkiye'nin en yüksek değere sahip teknoloji şirketleri portföyünü oluşturmayı hedefliyor.

Belce Örü /INBUSINESS

Pandemi tüm dünyada olduğu gibi Türkiye'de de dijital dönüşümü zaruri kıldı. Bu durum teknoloji şirketlerinin önünü açtı. Girişim ekosistemi çalışmalarına hız verince yatırım şirketleri de boş durmadı. İnventram CEO'su Cem Soysal ekosistemin 139 milyon dolar yatırım hacmine ulaşarak rekor kırdığını, diğer ülkelerle karşılaştırıldığında Türkiye'nin melek ve girişim sermayesi yatırımları anlamında 2020'de Avrupa'da birinci lige yükseldiğini söylüyor. Yatırım ekosistemindeki bu olumlu tablo da geçen yıl Türkiye'nin ilk 'unicorn'unu -Peak Games çıkarmasına da vesile oldu. Ekosistemin önemli oyuncularından biri olan İnventram da, yüksek teknoloji üreten ve potansiyeli büyük iki girişime, Vispera ve nanoGriptech'e yatırım yaptı. İnventram böylece portföyündeki şirket sayısını dokuza çıkartmış oldu.

ŞİRKETİN DÖNÜŞÜMÜ

10 yıl önce 'erken aşama teknoloji yatırım şirketi' olarak yola çıkan İnventram bugün 57 yaşındaki Soysal'ın tabiriyle 'yüksek teknoloji yatırım şirketi'ne evrilmiş durumda. Şirketin yatırım odağındaki alanlar; robotik, biyoteknoloji, medikal teknolojiler, yapay zeka, otomotiv teknolojileri, elektronik ve dayanıklı tüketim, nesnelerin interneti, sensörler, büyük veri, bulut sistemleri, savunma sanayi teknolojileri ve nanoteknolojiden oluşuyor. Cem Soysal bu alanlara ek olarak enerji, artırılmış ve sanal gerçeklik, İK teknolojileri, veri analitiği, fiyatlama algoritması, akıllı şehirler ile akıllı tarım uygulamalarının da radarlarına girdiğini söylüyor.

Cem Soysal'a göre İnventram'ı ekosistemde farklı kılan özelliklerin başında iş yapış biçimi ve hizmet yelpazesi geliyor. İnventram'ın 'yeni nesil yatırım şirketi' olarak hizmet verdiğini söyleyen Soysal ekliyor; "Bu da bizi sürekli öğrenen, adapte olan ve portföy şirketlerini veriye dayalı yöneten bir organizasyon yapıyor."

STRATEJİ DEĞİŞİKLİĞİ

Bu dönüşüm süreci elbette strateji değişikliğini de beraberinde getirdi: Küresel düşünüldü, hedefler büyüdü. Soysal; yalnızca yüksek teknoloji içeren, uluslararası pazarda potansiyeli olan, oyunun kuralını değiştiren ve konvansiyonel iş standartlarını bozacak girişimlere yatırım yaptıklarını anlatıyor. Şirket, portföyündeki girişimlere ayrıca finansal yönetim, hukuki altyapı, iş geliştirme, pazarlama ve satış olmak üzere pek çok farklı alanda da destek veriyor. Soysal'ın İnventram'ı ekosistemde 'yeni nesil yatırım şirketi' olarak konumlandırmasının altında yatan neden de bu...

İnventram, ABD özelinde birlikte çalıştıkları avukatlar, mali müşavirler, iş ortakları, danışmanlar, klinik araştırma merkezleri ile başta
Columbia, John Hopkins, Carnegie Mellon olmak üzere diğer üniversitelerin de yardımıyla küreselleşme misyonunu gerçekleştiriyor. "Bu yapı sayesinde hedeflerimizi sürekli büyütüyoruz" diyor Soysal ve ekliyor "En önemlisi de portföy şirketlerimizi detaylı veriye dayalı olarak izliyor ve yönetiyoruz."

YATIRIM KRİTERİ

Kuruluşundan bu yana şirkette yöneticilik yapan Soysal, İnventram bünyesinde gerçekleştirdikleri yatırımlarda öncelikle girişimcinin profiline ve niteliklerine baktıklarını anlatıyor: "Şirket takımının tutkulu, çalışkan ve yetkin olması işin başarısını doğrudan etkileyen faktörler. Bir an önce ürününü piyasaya çıkartmak isteyen, müşteri kitlesini ve hedef pazarını belirlemiş girişimcileri önemsiyoruz."

Bugüne kadar gerçekleştirdikleri yatırımlarda kendilerini cezbeden bir diğer parametrede yüksek giriş bariyerine sahip, taklit edilmesi zor inovatif işler olmuş. "Scalability" yani büyüyebilirlik de şirketin en önemli yatırım kriterlerinden bir diğeri. Ayrıca şirketin portföyündeki girişimlerden bazıları yurt dışı menşeili olsa da tüm yatırımlarının milli teknolojiye dayandığını ifade ediyor.

110 MİLYON DOLARI AŞAN DEĞER

İnventram'ın yatırım portföyünde şu an beşi ABD'de faaliyet gösteren toplam dokuz yüksek teknoloji şirketi bulunuyor. Kuantag, CY Vision, Sensobright, nanoGriptech ve Vispera bu şirketlerden birkaçı. Şirketin portföyüne eklenecek yeni girişimlerle ilgili kapsamlı değerlendirme süreçleri devam ediyor. Soysal, yeni yatırım turları için yabancı fonlarla görüşen üç portföy şirketinin bugünkü toplam değerinin 110 milyon doların üzerinde olduğunu söylüyor. Şirket, şu ana kadar portföylerinde yer alan her bir girişim için 2 ile 10 milyon dolar arasında yatırım yaptı. Bu girişimlere bir örnek de paylaşıyor Soysal: "Yatırım portföyümüzde yer alan, dokunma duyusunu robot ve cihazlara kazandıran Sensobright'a 5,2 milyon dolar yatırım yaptık."

UZUN VADELİ HEDEF

Cem Soysal yeni nesil teknoloji için yapılan yerli çalışmaların ülkemiz için stratejik bir role sahip olacağını anlatıyor ve 2021'e dair robot asistanlar ve araç otomasyonlarına yönelik çalışmaların her zamankinden daha fazla konuşulacağı öngörüsünü paylaşıyor. "İnventram olarak da bu yıl için değil daha uzun vadeli bir hedef belirtebilirim" diyor Soysal ve devam ediyor: "Stratejimiz kapsamında beş yıl içinde Türkiye'nin en yüksek değerli teknoloji şirketleri portföyünün sahibi olmak istiyoruz."

İKİ YENİ YATIRIM

Şirketin portföyüne en son eklenen girişimler Vispera ve nanoGriptech oldu. Prof. Dr. Aytül Erçil ve Dr. Ceyhun Burak Akgül tarafından Ocak 2014'te kurulan Vispera, perakende sektöründe faaliyet gösteren üretici firmalara otomatik ürün tanıma teknolojisi ve detaylı veri analitiği platformu sunuyor. Platform, mağazaların satış analizleri, markaların raf düzenleri ve ürün stok kontrolleri gibi birçok parametreyi kontrol ediyor. Vispera en son Aralık 2017'de Logo Ventures'tan 1,2 milyon dolar yatırım aldı. 21 ülkede faaliyet gösteren girişim, 2020'nin sonunda Hollanda'da kurduğu Vispera BV ile küresel bir teknoloji şirketi olma yolundaki kararlılığını da göstermiş oldu.

Prof. Dr. Metin Sitti'nin 2012'de ABD'de kurduğu
nanoGriptech'in Geko kertenkelelerinin ayağındaki tutundurucu tüylerden esinlenerek geliştirdiği kuru yapıştırma teknolojisi içeren ürünleri ise hem üreticilere hem de son tüketiciye inovatif çözümler sunuyor. Soysal, nanoGriptech'in şu an gözlüklerin kaymasını engelleyen burun bandıyla Amazon'da satışlarını yükselttiğini söylüyor ve ekliyor; "Girişim yakında bluetooth kulaklıkların düşmesini engelleyecek tutucu bantlarla gündeme gelecek."

BİZE ULAŞIN