Kalıcı sektör: E-spor

03:57 - 30.01.2021, Cumartesi

Belce Örü / INBUSINESS

Türkiye'nin en kapsamlı E-Spor Zirvesi'nin ikincisi, sektörün öncü isimlerinin katılımıyla 'Geleceğin Sporunu İnşa Etmek' temasıyla online gerçekleşti.

Panelistler e-sporun bugününü tartışırken, geleceğine dair de öngörülerde bulundu.

"Eskiden çocuklar futbolcu olacağı zaman anne babalar karşı çıkardı. Şimdi aynı durum çağımızın mesleği e-spor için geçerli. Gençler kariyerlerini sevdikleri bir alan üzerine inşa etmek istiyorlarsa ailelerin de bu noktada onların kararına saygı duymaları gerekir." Başarılı e-spor oyuncularından Fatih Güven'in annesi Ayşe Yiğit, 22 Aralık'ta Turkuvaz Medya Grubu ve Para Dergisi işbirliği ile ikincisi düzenlenen E-Spor Zirvesi'nde çocukları e-spora gönül vermiş ebeveynlere böyle seslendi. 100 Thieves'e bu yıl transfer olan oğlu Fatih Güven 15 yaşında profesyonel yarışlarda mücadele etmeye başladığı andan itibaren ise kendini hem ailesine hem de camiaya kanıtlamış bir isim.

Zirve'nin katılımcıları arasında yer alan ESA Sport&Media Kurucu Ortağı ve CEO'su Lale Ergin de e-sporun gençlere kazandırdığı yetkinlik ve becerilere vurgu yaptı: "İş dünyasında artık çok hızlı karar veren, stres altında çalışabilen ve birden çok işlemi kısa sürede gerçekleştiren profillere ihtiyaç duyuluyor. E-spor, bu becerilerin bir kısmını gençlere kazandırıyor."

İkincisi düzenlenen E-spor Zirvesi, takım yöneticileri, oyun üreticileri, şirketler, pazarlama uzmanları ve yayıncıları buluşturdu. Üç panel ve beş özel oturumda gerçekleşen zirvede, 'Geleceğin Sporunu İnşa Etmek' ana temasında buluştu. Katılımcılar sektöre dair öngörülerini paylaşırken aynı zamanda bugünün de detaylı bir analizini yaptı. Zirvenin açılış konuşmalarını; Turkuvaz Dergi Grubu Genel Müdür Yardımcısı Özgür Atanur, Türkiye E-Spor Federasyonu (TESFED) Başkanı Alper Afşin Özdemir ve Uluslararası E-spor Federasyonu (IeSF) Genel Sekreteri Boban Totovski yaptı. Özdemir, "İl temsilciliklerimizi hayata geçirdik. İki yılda yaklaşık 200'ü kadın olmak üzere 2 bin 200'e yakın e-sporcumuzu lisansladık. Lisanslı kulüp sayımız 11'e çıkarken, 2019 yılında üç tane olan e-spor tesis sayımız bu yıl içerisinde 17'ye yükseldi" dedi. Avrupa E-Spor Federasyonu kuruluşunda yer alan TESFED, bu süre zarfında Uluslararası E-spor Federasyonu'nda bir parçası haline geldi. Aynı zamanda Avrupa ile Uluslararası E-Spor Federasyonu'nun kuruluşunda yer aldı.

Uluslararası E-Spor Federasyonu Başkanı Boban Totovski ise Türkiye'nin sektördeki yetkinliğine dikkat çekti. "Güçlü oyun geliştiricileri ve yayıncıların yetiştiği Türkiye sadece bölgesel bir değer kazanmıyor globalde önemli bir potansiyeli içinde barındıyor" dedi.

Federasyon Temsilcilerinin konuşmalarının akabinde bu kez 'Başkanlar Oturumu'yla panel devam etti. Oturumda, 1907 Fenerbahçe E-Spor Başkanı Sina Afra, Dark Passage Başkanı Ertuğ Okçuoğlu, Galatasaray E-Spor Şube Sorumlusu Dorukhan Acar ve Blaze Esports Başkanı Bora Koçyiğit yer aldı. Sina Afra pandeminin e- spora yönelik seyirci ilgisini ve oyuncu sayısını arttırsa da takımları yönetmenin bu süreçte çok daha zorlayıcı olduğuna dikkat çekti. Katılımcıların dikkat çektiği bir başka konu ise yayın hakları konusunda hukuki bir düzenleme olmaması nedeniyle sektör gelirlerinin, turnuva ile bonservis gelirleri, sponsorluklar ve özellikle de büyük takımların forma satışı gibi geleneksel kanallardan sağladıkları havuzdan oluşmasıydı.

2. E-spor Zirvesi'nin 'Nasıl Oynayacağız' konulu paneline Riot Games Türkiye Ülke Müdürü Erdinç İyikul, InGame Group Kurucu Ortak ve CEO Genco Alp ve ESA Esports&MediaKurucu Ortak ve CEO Lale Ergin katıldı. Bu panelde, 2020'nin nasıl geçtiği, yeni yıl için şirketlerin hayallerinin ne olduğu ve bu ekosistemi nasıl daha güçlü hale getirebileceği gibi ele alındı. Zirvenin son paneli ise 'Nasıl Konumlanacağız' başlığı adı altında tartışıldı.

Üçüncü ve son panelin konukları ise, zirvenin sponsorluğunu üstlenen Logitech'in Ülke Müdürü Mustafa Uyar, Migros Pazarlama İletişimi ve Müşteri İlişkileri Direktörü Kına Demirel ve İş Bankası Bireysel Bankacılık Pazarlama Müdürü Burak Sezercan oldu. Panelin ilk konuşmacısı ise Logitech Ülke Müdürü Mustafa Uyar'dı. Konuşmasında firma olarak yaptıkları çalışmaları ve e-sporun trendine göre ürettikleri ürünleri anlatan Uyar, sektördeki tüm yenilikleri takip ettiklerinin altını çizdi.

Günün son özel oturumunu Twitch'in Britanya & Türkiye Yöneticisi Çisil Çakır gerçekleştirdi. Profesyonel e-sporcuların çok genç yaşta kitlelerle etkileşime geçme fırsatı yakaladığını söyleyen Çakır, emekliye ayrıldıklarında ise hayranlarıyla aralarındaki bağı içerik üreterek güçlendirdiklerini ve hayatlarının geri kalanında kendilerine büyük gelir kapılarını açtıklarını anlattı. "Yayın dünyasından aşina olduğumuz isimler artık e-spor sektörüne birer yatırımcı olarak farklı kulvarlarda dahil oluyor" dedi ve ekledi: "E-spor artık kalıcı bir sektör haline dönüştü."

BİZE ULAŞIN