Virüs, müzayedelere uğramadı

09:31 - 02.01.2021, Cumartesi

Pek çoğumuzun 2020 senesini nasıl hatırlayacağı malum. Zihnimize kodlanmış pandemi, Covid-19, sosyal mesafe, karantina, maske, dezenfektan kelimelerini yakın gelecekte unutmamız mümkün olacak mı acaba? Tüm bu kaosa ve zor geçen bir yıla rağmen müzayedelerden oldukça iddialı satış rakamları gelmeye devam etti.

Senenin en dikkat çeken müzayedeleri her zamanki gibi Sotheby's ve Christie's oldu. 90 milyon dolarlık satış elde edilen bir Sotheby's açık arttırma gecesinde Banksy, Picasso ve Basquiat gibi sanatçıların eserleri dikkat çekici fiyatlara satıldı. Banksy'nin heyecanla beklenen 'Show Me the Monet' adlı eseri 7,5 milyon sterlin'e alıcısını buldu. Sanatçının Monet figürlerini kendi eleştirel-mizahi diliyle yorumladığı eseri, Monet'nin klasikleşmiş yeşillikler, huzurlu bir göl ve gölde yüzen çiçeklerine Banksy'nin darmadağın olmuş alışveriş arabaları ve trafik konisi eklemesinden oluşuyor. Gecenin dikkat çeken satışları arasında Pablo Picasso'nun 4,4 milyon euro'ya satılan 'Tête d'homme'si, Francis Picabia'nın 3 milyon 956 bin 700 euro'ya satılan 1929 tarihli 'Minos'u ve Jean Michel Basquiat'ın 5,1 milyon sterlin'e satılan 'Justcome Suit'i yer aldı.

Sotheby's'in New York'ta arka arkaya gerçekleşen Çağdaş ve Empresyonist ve Modern satışları, ulaştığı yüksek rakamlarla dikkatleri üzerine çekti. Satışlardan toplam 284 milyon dolarlık gelir elde edildi. Empresyonist ve Modern Sanat Akşam Satışı, 25,9 milyon dolarlık Giacometti'nin 'Femme Leoni'sinin önderliğinde 141,1 milyon dolara ulaştı. Sürrealist İtalyan ressam Giorgio De Chirico, 'Il Pomeriggio di Arianna' satışıyla (15 milyon 890 bin 400 dolar) yeni bir müzayede rekoru gördü.

5 milyon 779 bin 200 dolara satılan Man Ray'in 'Black Widow'u, 16 milyon 235 bin 100 dolara satılan Vincent van Gogh'un 'Fleurs dans un verre'si ve 14 milyon 52 bin dolara satılan René Magritte'nin 'L'ovation'ı gecenin en çok konuşulanları arasında yer aldı. 1950'lerin İtalyan tasarımının başyapıtlarının öncülük yaptığı Çağdaş Sanat müzayedesi ise 142,8 milyon dolarlık gelir elde etti.

Bir diğer Sothebys's satışında İrlandalı Ekspresyonist Ressam Francis Bacon'ın üç tablodan oluşan eseri 84,6 milyon dolara satıldı. Eser, Oslo'daki Astrup Fearnley Müzesi'nin oldu. Sanatçının Aeschylus'un yazdığı Oresteia trajedisinden ilhamla yaptığı 1981 tarihli eser, büyük bir çekişmenin ardından sahibini buldu. Üçlü tablo, 1962-1991 yılları arasında sanatçı tarafından yaratılan 28 eserden biri.

Yine bu sene içinde tartışmalı bir Vincent van Gogh tablosu, Alman müzayede evi Dechow'un ev sahipliğinde 1 Eylül 2020 tarihinde düzenlenen bir açık arttırma oturumunda 550 bin euro (651 bin 100 dolar) karşılığında satıldı.

19'uncu yüzyılın en büyük sanatçılarından Vincent van Gogh ve Paul Gauguin'in Fransız genelevlerine ziyaretleri hakkında yazdıkları bir mektup ise Amsterdam'daki Van Gogh Müzesi için 210 bin 600 euro karşılığında satın alındı. Sene bitene dek birkaç yeni rekor satış ile daha karşılaşacağımızı tahmin ediliyor.

BİZE ULAŞIN