Parayı nereye yatırıyorlar?

09:07 - 02.01.2021, Cumartesi

Milyarderlerin korona virüs krizinde teknoloji hisselerindeki yükseliş sayesinde, servetlerinin arttığı herkesin malumu... Bloomberg Billionaires Index'e göre, 25 Kasım itibarıyla, Amazon'un patronu Jeff Bezos, yıl boyunca servetini 71,7 milyar dolar artırarak 187 milyar dolara ulaştı ve dünyanın en zengini oldu. Tesla'nın patronu Elon Musk ise inanılmaz bir sıçrama yaptı, servetine 112 milyar dolar kattı, Bill Gates'i geçti ve 140 milyar dolarla en zengin ikinci oldu.

Konumuz tam olarak servetler değil... Milyarderler paralarını nereye yatırıyor? Örneğin Bill Gates, özel portföyünü nasıl yönlendiriyor? Jeff Bezos muazzam gayrimenkul yatırımlarının yanında hisse senedi yatırımlarını nasıl yönlendiriyor? Berkshire Hattaway'in patronu, yatırım gurusu Warren Buffett'in portföyünde hangi hisseler var? Buffett'ın tercihi Apple ve bu hisse yüksek performansı ile çoğu milyarderin yatırımı arasında yer alıyor. Bir de şu var; tek tek yatırım araçlarından ziyade zenginler servetini nereye kanalize ediyor? Bu konuda ABD Merkez Bankası'nın (Fed) güzel bir araştırması var. Araştırma servetin miktarına göre kategorize edilmiş.

Bir milyar ve üstünde serveti olanlar servetlerinin yüzde 65 gibi büyük bölümünü işlerine yatırıyor, sonra yüzde 15'lik bölümünü yatırım amaçlı hisse senedine, yüzde 6,5'ini de yatırım fonlarına. Küçük bir bölümü de gayrimenkule... Anlayacağınız fazla likit değiller. Araştırmaya göre servetleri bir milyon dolar ve altında olanlarda ise paranın büyük bölümü gayrimenkule gidiyor.

NE YAPMIYORLAR?

Peki, zenginler paralarıyla ne yapmıyorlar? Öyle üst seviyeden, havalı kredi kartları yok. Hemen hemen herkesin kullandığı, düşük faizli, normal limitli kredi kartlarına sahipler. İkincisi çocuklarına sık sık çok pahalı hediyeler vermiyorlar... Zenginlerin yüzde 60'ı çocuklarına gayrimenkul satın almaları için yardımcı olmakla yetiniyor, yüzde 32'si üniversite eğitimlerine destek oluyor. Sadece yüzde 18'i gelir getirici gayrimenkul hediye ediyor. Zenginlerin yüzde 95'inin hisse senedi yatırımı var. Ancak yatırımlarına fazla dokunmuyorlar, yatırımı yönetmek için zaman harcamıyorlar. Yani uzun vadeli yatırım yapıyorlar. Şimdi kim nereye yatırım yapıyor bakalım...

GATES'İN PORTFÖYÜ

Bill Gates'in servetinin büyük bölümü dünyanın en değerli şirketlerinden biri olan Microsoft'tan geliyor. Servetinin önemli bölümünü Bill&Melinda Gates Vakfı aracılığıyla hayır işlerine ayırmış durumda... Çiftin Cascade Investment adında özel bir portföy yönetim şirketi var. Eylül 2019 itibarıyla bu portföyün yüzde 53,8'i yakın arkadaşı Warren Buffet'a ait Berkshire Hataway hisselerinden oluşuyor. Portföyün yüzde 10'u Waste Management, yüzde 7'si Kanada Ulusal Demiryolu şirketi, yüzde 6,7'si Caterpillar, yüzde 6,5'i de Walmart'tan oluşuyor.

GAYRİMENKUL SEVDASI

Amazon'un patronu Jeff Bezos'a bakalım. Gayrimenkul yatırımını seviyor. Son olarak kız arkadaşı Lauren Sanchez ile birlikte Kaliforniya bölgesinde fiyat rekoru kırarak Beverly Hills'te 165 milyon dolara bir malikane satın aldı. Bununla bitmiyor, Teksas'ta büyük bir çiftliği, New York Fifth Avenue'da aynı apartmanda toplam 96 milyon değerinde dört dairesi, yine New York'ta bu kez Central Park'a bakan üç dairesi, 2007'de yine Beverly Hills'te 24 milyon dolara aldığı bir başka malikanesi var. Peki, parasını nereye yatırıyor? Çok basit; 100 milyar dolar civarında Amazon hissesi var. Yine de özel portföyünde 190 milyon dolarlık Everfi, 112 milyon dolarlık Airbnb, 75 milyonluk ZocDoc ve Concoy, Uber, Google gibi hisseler yer alıyor.

BUFETT STİLİ

Gelelim ikonik yatırımcı Warren Buffett'a... Berkshire Hathaway'in patronu altının parıltısından şimdiye kadar etkilenmemişti, hatta altın yatırımı ile dalga geçmişti. Ancak Buffett bir dönüş yaptı ve Barrick Gold'da pozisyon aldı. Kanadalı altın üreticisinin 583 milyon dolarlık 21 milyon hissesini satın aldı. Berkshire Hattaway'in eylül itibarıyla 242,5 milyar dolarlık portföyünde 120,8 milyar dolarlık Apple, 24,6 milyar dolarlık Bank of America, 19,9 milyar dolarlık Coca Cola, 15,8 milyar dolarlık American Express ve 10,4 milyar dolarlık Kraft Heinz hissesi bulunuyor. Bu beş hisse portföyün yüzde 79'unu oluşturuyor.

ARNAULT DA LÜKSÜ SEVİYOR

Kasım sonu itibarıyla 105 milyar dolar servetle dünyanın dördüncü zengini LVMH markasıyla ultra lüksün temsilcisi Bernard Arnault… Arnault'nun yüzde 45'ine sahip olduğu LVMH; Louis Vuitton, Sephora, Dior, Givenchy, Fendi, Bulgari, Hublot, Rimowa, Berluti, Veuve Cliquot gibi üst düzel lüks markaları barındırıyor. Arnault ayrıca, Christian Dior'un 97,4'üne, Hermes'in yüzde 8,6'sına, Carrefour'un yüzde 1,9'una sahip. Bernard Arnault da gayrimenkule yatırımı sevenlerden. Avrupa'daki malikanelerinin yanında 2018'de Beverly Hills'te beş gayrimenkule 125 milyon dolar ödedi.

MAHREMİYETE YATIRIM YAPIYOR

Facebook'un sahibi Mark Zuckerberg, 104 milyar dolarla dünyanın beşinci zengini… Serveti tamamıyla Facebook hisselerine yoğunlaşmış durumda… Araştırmalar Zuckerberg'in yaklaşık 2,6 milyar dolar nakit paraya sahip olduğunu gösteriyor. Eğitim ve teknoloji alanlarında start-up şirketler satın alıyor. Palo Alto, San Francisco, Lake Tahoe, Hawaii'de ada, malikane ve çiftlik olmak üzere 10 gayrimenkulü var. Zuckerberg, geçen yıl Sierra Nevada dağlarında büyük tatlı su gölü olan Tahoe kıyısında 59 milyon dolara arazi satın aldı.

YENİLİKLERE AÇIK DEĞİLLER

Peki, son olarak milyarderlerin ortak özellikleri neler? Öncelikli olarak uzun vadeli düşünüyorlar. Portföylerindeki pozisyonların çoğu, onlarca yıl olmasa da yıllarca tutuluyor, oyunu uzun süreli oynamayı seviyorlar. İkincisi belli bir yatırıma odaklanma riskinden korkmuyorlar. Örneğin, Bezos ve Zuckerberg servetlerinin çoğunu sırasıyla Amazon ve Facebook hisselerinde tutuyor. Gates ve Buffett, en büyük pay sahibi 10 hissenin yüzde 80'den fazlasını oluşturduğu portföylere sahipler.

Üçüncüsü yeniliklere pek açık değiller. Milyarderler bildiklerine bağlı kalıyorlar. Örneğin Arnault, tüm yumurtalarını lüks perakendede saklamaktan dolayı çok mutlu... Konfor bölgelerinin dışına yatırım yapmaya da isteksiz değiller. Ancak garanti istiyorlar. Bezos, Amazon'da Bulut'a ve süpermarketlere doğru genişliyor. Buffett, Apple ile teknoloji yelpazesine girebiliyor.

Levent Gürses / INBUSINESS

BİZE ULAŞIN