Hangi maske?..

08:52 - 02.01.2021, Cumartesi

Yeni ve şimdilik vazgeçilmez aksesuarımız maskelerde aranan ilk özellik elbette koruyuculuk. Bu ilk şarttan sonra tasarım, yenilikçilik ve teknolojinin sunduğu geniş bir menü var karşınızda!

ŞEFFAF VE ÇEVREYE DUYARLI

Dünyanın ilk FDA tescilli şeffaf maskesi, yüzde 100 geri dönüştürülebilir bir şekilde optik dereceli malzemelerle havacılık teknolojisi kullanılarak üretildi. Detroit merkezli Redcliffe Medical tarafından geliştirilen LEAF maskesi, yüzün alt yarısını görünür tutmak için çene etrafına yerleştirilmiş N99 + HEPA \ HEPA-Karbon filtreleri ile şeffaflık sunan tıbbi silikon ile tasarlanmış. Maskenin Leaf HEPA, Leaf UV ve Leaf PRO adı verilen üç çeşidi bulunuyor.

KİŞEYE ÖZEL ÜRETİM

Malum, yeni nesil akıllı telefonlardaki yüz tanıma teknolojisi maskeler nedeniyle kullanılamıyor. San Fransisco merkezli firma Resting Risk Face, bu krizi fırsata çeviren ilginç bir tasarıma imza attı. Kullanıcıların yüzlerini fotoğraflayıp, gözaltından itibaren yüzü tamamlayan maskeler üretiyorlar.

TEKNOLOJİK KASK

Korumasını daha da artırmak isteyenler için de çözümler var. Teknoloji yatırımcısı Shervin Pishevar'ın sosyal medyadan duyurduğu maske sadece ağız ve burun çevresini değil tüm kafayı saran bir tasarıma sahip. Pishevar, maskede mikrofon, gürültü önleyici kulaklıklar, 360 derece kameranın yanı sıra kızılötesi, artırılmış gerçeklik gibi teknolojik özelliklerin olacağını duyurdu.

KOLAY İLETİŞİM

Maskeniz çeviri yapsa güzel olmaz mı? Ne yazık ki Türk kullanıcılar için değil ama Donut Robotics adlı teknoloji girişimi, Japoncayı sekiz dile çevirebilen bir maske üretti. Bluetooth yardımıyla cep telefonu ya da tablete bağlanıyor, kullanıcısının söylediklerini metin mesajlarına dönüştürüyor ve bunları seslendiriyor. Harika değil mi? Sesinizi yükselterek sosyal mesafeyi korumaya da olanak sağlıyor.

LÜKS İŞİ

Maskeniz neden pahalı bir aksesuar olmasın? İsrailli mücevher şirketi Yvel, dünyanın en pahalı yüz maskesini üretti. Tabii sahibini Covid-19'a karşı da koruyor. ABD'de yaşayan Çinli bir müşteri için tasarlanan lüks maskenin fiyatı 1,5 milyon doları bulacak. Şirketin sahibi ve maskenin tasarımcısı Isaac Levy, 3 bin 600 beyaz ve siyah elmasla kaplanmış, 18 ayar beyaz altından oluşan maskenin en üst düzey koruma sağlayan N99 maske tipi olacağını açıkladı.

Belce Örü / INBUSINESS

BİZE ULAŞIN