iyzico, macerasız alışveriş ile hem alıcıların hem de satıcıların hayatını kolaylaştırıyor

03:34 - 02.07.2021, Cuma

Advertorial - İnternetten alışveriş deneyimini kolay, ulaşılabilir ve sorunsuz hale getiren finansal teknolojiler şirketi iyzico, hem alıcılara hem de satıcılara güvenli bir alışveriş deneyimi yaşatıyor. iyzico COO'su Orkun Saitoğlu, macerasız alışverişin iyzico ile mümkün olduğunu belirtiyor.

2013 yılında gelişmiş sanal POS teknolojisini KOBİ'lerin ve tüm kurumsal markaların hizmetine sunan iyzico, kısa sürede on binlerce markanın dijitalleşme sürecine katkıda bulundu. iyzico; KOBİ'lere ve kurumsal markalara sunduğu hizmetlerin yanı sıra, tüketicilerin internet alışverişlerindeki endişelerini gidermek amacıyla iyzico ile Öde ve iyzico Korumalı Alışveriş hizmetlerini e-ticaret ekosistemi ile tanıştırdı.

Bugün 50 binden fazla üye iş yeri ve milyonlarca müşteri, her gün iyzico ile alışveriş yapıyor ve hayatını kolaylaştırıyor. iyzico'nun kısa sürede imza attığı önemli başarıları ve macerasız alışveriş yaklaşımını iyzico COO'su Orkun Saitoğlu ile konuştuk.

iyzico olarak özellikle son kampanyanızla birlikte alışverişi sahiplenen bir yaklaşıma sahip olduğunuzu görüyoruz. Bu yaklaşımın ardındaki ana nedeni öğrenebilir miyiz?

Evet, oyun alanımızı alışveriş olarak görüyoruz. Çünkü iyzico teknolojileri hem alıcıların hem satıcıların hayatını kolaylaştırıyor. Sanal POS hizmeti sunarak çıktığımız bu yolda zaman içerisinde tüketicilerin de güvenle alışveriş yapabilmesine olanak sağlayan iyzico ile Öde ve iyzico Korumalı Alışveriş hizmetlerimizi hayata geçirdik. Bugün sahip olduğumuz 50 binden fazla üye iş yerimiz ve milyonlarca müşterimizle alışverişi kolaylaştıran marka konumunda bulunuyoruz.

"Macerasız Alışveriş" mottonuz ile e-ticarete yeni nesil bir yaklaşım getirdiniz. Nedir bu macerasız alışveriş? Biraz bize bu sisteminizden bahseder misiniz?

Pandemi ile birlikte internet üzerinden alışveriş gerçektende ciddi büyüklüğe ulaştı. Ticaret Bakanlığı verilerine göre Türkiye'de e-ticaret hacmi, 2019'a göre yüzde 66 artış göstererek 226 milyar 200 milyon liraya yükseldi. Pandemi sonrasında da tüketicilerin internetin bu kolaylığından vazgeçmeyeceğini düşünüyoruz. Kısacası internet alışverişleri, artık hayatımızın ayrılmaz bir parçası haline geldi.

Tüm bu olumlu gelişmelerin yanında, internet alışverişlerinde zaman zaman olumsuz durumlar da yaşanabiliyor. Biz iyzico olarak hizmet verdiğimiz 50 binden fazla üye iş yerimizle bu noktada devreye giriyoruz ve "Macerasız Alışveriş" yaklaşımımız ile her iki taraf için de güvenilir bir alışveriş deneyimi sunuyoruz. iyzico ile Öde ve iyzico Korumalı Alışveriş hizmetlerimizle bir yandan tüketicilerin haklarını korurken diğer yandan üye iş yerlerimize yeni müşteriler kazandırıyoruz.

Peki "iyzico ile Öde" sisteminiz nasıl çalışıyor? Sizin rakiplerinizden, piyasadaki diğer ödeme sistemlerinden farkınız nedir?

iyzico olarak ilk günden bu yana en büyük amacımız, finansal hizmetleri demokratikleştirmek ve herkes için ulaşılabilir kılmak. iyzico ile Öde de bu vizyonumuzun en net ortaya koyan ürünlerimizden biri. Türkiye'de milyonlarca kişinin banka hesabı bulunmuyor. Dolayısıyla da internetten alışveriş yapamıyor ve dijital ekonominin bir parçası olamıyor. Diğer yandan banka hesapları olsa dahi internet alışverişlerinde güvenlik endişeleri sebebiyle havale/EFT yöntemini tercih eden ciddi bir kitle mevcut.

Karma bir ödeme çözümü olan iyzico ile Öde, içerisinde iyzico bakiye ile ödeme, saklı kart ile ödeme ve Korumalı Havale/EFT ile ödeme seçeneklerini barındırıyor. Banka hesabı olmayan milyonlarca kişi, iyzico bakiyeleri ile internette alışveriş yapabiliyor. Kart bilgilerini kullanmak istemeyen tüketiciler ise Korumalı Havale/EFT ile internetten güvenle alışveriş yapabiliyor. Diğer yandan her alışverişte kart bilgilerini yeniden girmek istemeyen tüketiciler de tüm kartlarını iyzico hesaplarına kaydederek ödemelerini tek tıkla tamamlayabiliyorlar. iyzico ile Öde kapsamındaki tüm işlemler, bugüne kadar 3 milyondan fazla tüketici tarafından tercih edilen iyzico Korumalı Alışveriş güvencesiyle gerçekleşiyor. Siparişleriyle ilgili 7/24 canlı destek alabilirken, ürünle herhangi bir olumsuzluk yaşamaları durumunda ise iptal/iade süreçlerinde kolaylıklara sahip oluyorlar.

iyzico ile Öde, içerisinde barındırdığı tüm bu avantajlarla diğer ödeme sistemlerinden ayrışıyor ve markaların tüm müşterilerine iyi bir alışveriş deneyimi sunmasına olanak tanıyor.

"Macerasız alışveriş" kapsamında üye iş yerlerinize ve markalara nasıl bir artı değer kazandırıyorsunuz?

Sahip olduğumuz 50 binden fazla üye iş yerlerimiz, bizim en büyük gücümüz. Bu güç bize tüketicilerimize özel fırsatlar sunma imkanı veriyor. Bu fırsatlar sayesinde üye iş yerlerimizin daha fazla müşteriye ulaşmasını ve daha fazla trafik almasını sağlıyoruz. iyzico olarak oluşturduğumuz güvenli, macerasız, konforlu alışveriş deneyimi sayesinde hem satıcılar hem de alıcılar kazanıyor.

iyzico olarak hedeflerinizi öğrenebilir miyiz?

İnternetten alışveriş yapan tüm tüketicilere teknolojilerimiz ve hizmetlerimizle "Macerasız Alışveriş"in keyfini ve konforunu yaşatmak istiyoruz. Ayrıca merkezinde "alışveriş" olan fintech çözümleri üretmek ve iyzico ile Öde kapsamını artırmak da hedeflerimizden bir diğeri. 2013'te finansal hizmetleri demokratikleştirme ve herkes için ulaşılabilir kılma hedefiyle bu yola çıkmıştık. Bu yolculuk bizi sektör liderliğine ulaştırdı. Önümüzdeki dönemde de hedefimiz tüketiciyi en iyi anlayan markalardan biri olarak Türkiye'nin en büyük 5 finansal kuruluşundan biri olmak.

"iyzico ile hem kolay hem de macerasız alışveriş"

iyzico 2013'te karmaşık ödeme alma süreçlerini kolaylaştırmak ve finansal hizmetleri demokratikleştirmek amacıyla kuruldu. iyzico da kolay ödeme anlamına gelen 'easy' ve 'checkout' kelimelerin kısaltılmış ve Türkçeleştirilmiş halini ifade ediyor. Farklı büyüklükteki şirketlerin sanal POS hizmetiyle web siteleri üzerinden 24 saat içinde ödeme almaya başlayabilmesini sağlayarak bugüne kadar on binlerce KOBİ'nin dijitalleşme sürecine katkıda bulundu. Üye iş yerlerine sunulan hizmetlerin yanı sıra iyzico ile Öde ve iyzico Korumalı Alışveriş hizmetleri ve "Macerasız Alışveriş" yaklaşımı ile milyonlarca tüketiciye hizmet veriyor. iyzico ile Öde, sunduğu iyzico bakiye ile ödeme, saklı kart ile ödeme ve Korumalı Havale/EFT ile ödeme alternatifleri sayesinde bankacılık hizmetlerinden yararlanmayan ve internet alışverişlerinde kartını kullanmak istemeyen milyonlarca tüketicinin beklentilerini karşılıyor. Aynı zamanda tüm iyzico ile Öde işlemleri, bugüne kadar 3 milyondan fazla tüketici tarafından tercih edilen iyzico Korumalı Alışveriş kapsamında gerçekleştiriliyor. Yani tüketiciler tüm işlemler için 7/24 canlı destek alabiliyor ve ürünle ilgili herhangi bir problem yaşamaları durumunda iptal/iade süreçlerini kolaylıkla tamamlayabiliyorlar.

BİZE ULAŞIN